Erken Öten Horozlar !?

                  

                  Erken Öten Horozlar !?

Ne zaman ücretlere ve maaşlara zam yapılacaksa, o tarihten günler önce ilgili-ilgisiz, görevli-görevsiz birileri çıkıp, o günün iktidarına bazı önerilerde bulunuyor, enflasyon ve zam oranlarını örnek göstererek, ücret ve maaşlara verilmesi gereken zam oranları hakkında tavsilerde bulunuyorlar!.. Bu işte bir iyi niyet mi, art niyet mi, yoksa böyle çıkışlardan kendilerine bir 'siyasi rant sağlama', seçmenine şirin gözükme düşüncesi mi vardır, bir türlü anlayamadık gitti!?

Alın size son bir örnek: CHP İstanbul Milletvekili sayın Gürsel Tekin, 29 Haziran günü medya önüne çıkıp, Temmuz ayı sonunda emeklilere verilecek '1.000 TL'lik Bayram İkramiyesinin, '1.300 TL' olması gerektiğini söyleyip, iktidara çağrıda bulunmuş... Demiş ki; "Üç yıldır emeklilerin Bayram İkramiyelerine zam yapılmadı... Halbuki üç yıl önce yumurta 55 kuruştu, şimdi 100 kuruş oldu... Bu yüzden Bayram İkramiyeleri 1.300 TL yapılmalı" demiş, iyi mi? Lâkin, o yumurta hesabına göre bu ikramiyeler 1.300 TL değil, 1.450 TL olmalıydı!.. Hem hesabı yanlış yapıyorlar, hem de yersiz ve zamansız ötüyorlar!..

Bu duyarlılığı için, biz emekliler olarak kendisine teşekkür ederiz ama; ne olur böyle teklifleri sizler yapmayınız!.. Biliyorsunuz; iktidar büyüklerimize CHP'den herhangi bir teklif, çok olumlu bir öneri bile gelse, hemen adamların tepesi atıyor, kızıyorlar!.. Bu tür olayları defalarca yaşadık!.. Kendileri bir zam düşünüyorlarsa bile, öneri CHP'den gelince, bunun tam tersini yapma eğilimleri var!.. Ne olur bize kıymayın, böyle zamanlarda siz öneride bulunmayın, bırakın bu işleri diğer muhalefet partileri; örneğin MHP, İYİ Parti, BBP, SP, DP falan yapsınlar; ya da emekli, memur, işçilerin sendikaları veya dernekleri öneride bulunsunlar!..

Başarabilirseniz eğer, bir yol daha var: İktidar partisi içinden, günde iki defa doğruları gösteren sayın Bülent Arınç veya sayın Mehmet Metiner gibi büyüklerimizi bulup, onları ikna ederek, bu zam önerilerini onlara yaptırmanın yollarını arayınız, olur mu?

Halbuki, aynı günlerde Yunanistan'ın Bayan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelleropoulou, ilk sınır ötesi ziyaretini yapmış, Aydın İlimize bağlı ve bize ait olan 'Eşek Adası'na gelmişti!.. Biliyorsunuz, 'Lozan Antlaşmasına' göre bu ada bizimdi, ama tam '16 Yıldır' Yunan işgalinde bulunuyordu!.. Lozan Antlaşması'na göre yasak olmasına rağmen, Yunanlılar burada ağır silâhlara sahip askerlerini de bulunduruyorlardı... İşte Gürsel Tekin büyüğümüz bizim emekli ikramiyeleri ile uğraşacağına, esasen bu gibi konular üzerine eğilmeliydi!..

CHP Bayan Milletvekillerine de bir önerim var; siz de ülkenin enflasyonu, hayat pahalılığı ve işsizleriyle ilgili konulardan önce, şu konuya öncelik vermelisiniz: Biliyorsunuz, AKP Grup Başkanvekili sayın Özlem Zengin bir iddiada bulunup; "AKP iktidara gelene kadar bu ülkede kadının adı yoktu" demişti ya? Resmi kayıtlara göre bu ülkede, son 18 yılda tam '7.500 Kadın' öldürüldü, 2019 yılında kadına taciz vakaları tam 8 kat artarak '32.860'a yükseldi, cinsel taciz son 5 yılda tam % 155 arttı!.. Siz de gidin bunlarla ilgilenin, olur mu?

Bakınız, son Haziran enflasyon oranını devlet kuruluşu TÜİK nasılsa açıklayacak!.. Nasıl hesaplar yapıp da, pazara hiç uymayan enflasyon rakamlarını nasıl bulabildiklerini bugüne kadar kimseler anlayamadı ya? Temmuz maaş ve ücret zamları da buna göre hesaplanacağına göre, sizler hiç kendinizi yormayınız!.. Muhalefet olarak bugüne kadar neyi başardınız da, bunu başaracaksınız ki!? İyisi mi, artık erken ötmeyiniz, şu ortamı da germeyiniz gari...         Sakin KOŞAR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI