ATATÜRK ÇANAKKALE SAVAŞLARI'NDA YOKTU DİYENLER ALGI OPERASYONU YAPIYORLAR. ÇANAKKALE'DE MUSTAFA KEMAL'İ YOK SAYMAK AKIL FUKARALIĞI VE TARİH CAHİLLİĞİ DEMEKTİR.

ATATÜRK ÇANAKKALE SAVAŞLARI'NDA YOKTU DİYENLER ALGI OPERASYONU YAPIYORLAR. ÇANAKKALE'DE MUSTAFA KEMAL'İ YOK SAYMAK AKIL FUKARALIĞI VE TARİH CAHİLLİĞİ DEMEKTİR.

Mustafa Kemal'in tanınmasını ve Kurtuluş Savaşı'nın lideri olmasını Çanakkale Savaşlarında gösterdiği başarısı sağlamıştır.

Çanakkale Savaşları hem bizim tarihimizde hem de Dünya Tarihi'nde sonuçları açısından çok büyük öneme sahiptir.İtilaf Devletleri'nin İstanbul'u alıp Osmanlı Devleti'ni saf dışı bırakmak ,güç durumda olan Rusya'ya yardım ulaştırmak,Bulgaris'tanı kendi yanlarına çekmek planları tutmamıştır.

Bu da I.Dünya Savaşı'nın iki yıl daha uzamasına ve yardım alamadığı için zayıflayan Rusya'daki Çarlık Rejiminin Bolşevik İhtilali sonucunda yıkılmasına neden olmuştur.Ayrıca Bulgaristan'ın da İttifak Devletlerinin yanında savaşa girmesini sağlamıştır.

ÇANAKKALE SAVAŞLARI DENİZ VE KARA MUHAREBELERİ OLMAK ÜZERE İKİ BÖLÜMDEN OLUŞMAKTADIR


Çanakkale Savaşları Deniz ve kara Muharebeleri olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.Bu muharebelerin en kanlısı Kara muharebeleridir.18 Mart 1915'te İtilaf Devletleri'nin Çanakkale Boğazı'nı denizden geçmek için yaptıkları ve başarısız oldukları saldırıda şehit sayımız 179'dur.İtilaf Devletlerinin kaybı ise 800'dür.

Bir çoğu akademisyen olan bu muhterem zevatlar,''neymiş efendim Mustafa Kemal o tarihte Yarbaymış,piyade olduğu için deniz zaferiyle bir bağlantısı yokmuş''gibisinden insanların kafasını karıştıracak algı operasyonu yaparak Mustafa Kemal'in Çanakkale Savaşları'ndaki rolünü küçültmeye ve yok saymaya uğraşıyorlar

Şu gerçek unutulmasın Mustafa kemal isteseydi savaş bitene kadar Sofya’da Askeri Ataşe olarak görevine devam edip savaştan uzak kalabilirdi.Oysa O ısrarla Çanakkale Savaşları’nda yer alabilmek için iki kez  başvuruda bulunup Çanakkale’ye gelmiştir.

ÇANAKKALE'DE MUSTAFA KEMAL'İ YOK SAYMAK KARA MUHAREBELERİNİ YOK SAYMAKTIR.

 

57.084 Şehit verdiğimiz Kara muharebelerini yok saymak hem şehitlerimize hem de Mustafa Kemal'e karşı büyük haksızlık ve saygısızlıktır

Çanakkale’de Mustafa kemal yoktu demek . 25 Nisan 1915'te Conk Bayırı'nda 57.Alaya ''BEN SİZE SAVAŞMAYI DEĞİL, ÖLMEYİ EMREDİYORUM.BİZ ÖLENE KADAR YERİMİZE YENİ KUVVETLER GELİR '' deyip düşmana karşı koyup onu durduran ve bu başarısından  10 gün sonra rütbesi Yarbaylıktan Albaylığa yükseltilmesini sağlayan  emri yok saymaktır.

Çanakkale'de Mustafa Kemal'i yok saymak komutanı olduğu 19.Tümeni ve tamamı şehit olan ve sancağı Avustralya'da müzede sergilenen 57.Alayı yok saymaktır

Çanakkale’de Mustafa Kemal’i yok saymak, Anafartalar'da,Arıburnu'nda gösterdiği üstün başarılardan sonra Osmanlı Harbiye Nezareti'nin çıkardığı Harp Mecmuası'nın ( Dergisi) II.sayısındaki fotoğrafını yok saymaktır.

 

Çanakkale'de Mustafa Kemal'i yok saymak,Conk Bayırı'nı,Anafartalar'ı Kemal Yeri'ni,Kabatepeyi,Kocaçimeni yok saymaktır.


Çanakkale'de Mustafa Kemal'i yok saymak , Mehmet Emin Yurdakul’un 15 Eylül 1915'de yayımlanan “ Tan Sesleri” isimli bir şiir kitabında yer alan “ Ordunun Destanı” isimli uzun şiirinin aşağıdaki kıtasını yok saymaktır.

''Ey bugüne şahit olan sarp hisarlar,
Ey kahraman Mehmet Çavuş siperleri,
Ey Mustafa Kemaller’in aziz yeri,
Ey toprağı kanlı dağlar, yanık yerler “

Çanakkale’de Mustafa Kemal’i yok saymak onunla röportaj yapmak için cepheye gelen yerli ve yabancı gazetecileri ve bu gazetelerde yazılanları yok saymaktır.

Çanakkale’de Mustafa Kemal’i yok saymak Harp Mecmuası’nın 4. Sayısın ve  kapağındaki fotoğrafı  yok saymaktır.

Çanakkale’de Mustafa Kemal’i yok saymak,annesinin hediye ettiği göğüs cebinde sakladığı ve onu göğsüne isabet eden  şarapnel parçasın koruyarak ölümden kurtaran,sonrasında Alman Komutan Liman Von Sanders’in bu  saati alarak yerine altın saat hediye ettiği parçalanmış saati yok saymaktır.

Çanakkale savaşları’nda Mustafa Kemal’i yok saymak  Sidney'in merkezindeki Hyde Park'ta yapılan Atatürk Anıtı'nın üzerinde yer alan Atatürk’ün Anzak askerleri için söylediği sözlerin yer aldığı aşağıdaki yazıyı yok saymaktır.

 "Uzak memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar; burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar; göz yaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır."

MUSTAFA KEMAL ÇANAKKALE SAVAŞLARI'NDA GÖSTERDİĞİ BAŞARILARDAN DOLAYI 35 YAŞINDA GENERAL OLMUŞTUR

Çanakkale Kahramanı Mustafa Kemal'in burada sergilediği üstün başarılar önce onun rütbesini Yarbaylıktan Albaylığa,bir yıl geçmeden de Nisan 1916'da Generallik için henüz çok genç sayılacak bir yaşta,35 yaşında General olmasını ( Tuğgeneral) sağlamıştır.Bu başarısı onun Vahdettin'in Yaveri olarak 15.12.1917-4.1.1918 tarihlerinde Almanya ziyaretinde bulunmasını sağlar.

KISACASI MUSTAFA KEMAL'İ ÇANAKKALE SAVAŞLARINDA YOK SAYMAYA KİMSENİN GÜCÜ DE, ÇAPI DA YETMEZ.KURTULUŞ SAVAŞI ÖRNEĞİNDE OLDUĞU GİBİ KÜÇÜMSEYEREK VE YOK SAYARAK HİÇ BİR YERE ULAŞAMAZSINIZ...

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI