MADIMAK CEHENNEMİNDEN CANLI YAYIN - SİVAS 2 TEMMUZ 1993

MADIMAK CEHENNEMİNDEN CANLI YAYIN - SİVAS 2 TEMMUZ 1993

25 Yıl önceki ,2 Temmuz 1993 tarihi Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihinde kara bir lekedir.2 Temmuz 1993 günü televizyon ekranlarından sekiz saat naklen verilen vahşete kahrolarak çaresizce tanıklık ettiğim ve elimden bir şey gelmediği için kahrolup,insanlığımdan utandığım bir tarihtir.

DÜN MADIMAK BUGÜN IŞİD

Gerekçesi ne olursa olsun hiçbir canlı yakılarak öldürülmeyi hak etmez. Madımak'ta ellerinde benzin bidonlarıyla tekbir getirerek insanları yakanların ,günümüzde yine tekbir getirerek insanların kafasını kesen IŞİD canilerinden ne farkı var.

GÜVENLİK KUVVETLERİ VAHŞETE SEYİRCİ KALMIŞLARDIR.

Asıl üzücü olan bu insanların devletin askeri ve polisinin gözleri önünde saatlerce kurtarılmayı beklemesi ve ardından tekbir sesleri arasında yakılmasıdır.

İşçi,memur ,öğrenci eylemlerinde  aslan kesilen güvenlik kuvvetlerimiz ,o gün kendilerine emir verilmediği için o gün süt dökmüş kedi gibiydi.

SİYASİ İRADE YETERSİZ KALMIŞTIR.

17 Nisan 1993 tarihinde Turgut Özalın vefatı üzerine üzerine ,Doğru Yol partisi genel Başkanı ve Başbakan Süleyman Demirel 16 Mayıs 1993te TBMM tarafından 9.Cumhurbaşkanı seçilmiştir.Kurultay tarafından Doğru Yol Partisi Genel Başkanlığı görevine getirilen Tansu Çiller 14 Haziran 1993 tarihinde Türkiye Cumhuriyetinin ilk kadın Başbakanı olarak tarihteki yerini almıştır.

Başbakanın değişimi ardından kabinenin de değişimini sağlamıştır.25 Haziranda kurulan yeni hükümet henüz bir haftalık iken Sivas olayları yaşanmıştır.Yeni kurulan Hükümetteki bakanların  acemi olması ,yetki kullanma konusundaki tereddütleri ve bu konuda aşırı çekingen davranmaları ,olayların büyümesini ve kontrolden çıkmasını sağlamıştır.

Bu yüzden Cumhurbaşkanından Başbakan'a, İçişleri Bakanı'nından Emniyet Genel Müdürüne,Genel Kurmay Başkanından Sivas Garnizon Komutanlığı'na Sivas Valisi'inden Belediye başkanına kadar hepsinin bu olayda yetersiz kaldıkları için sorumlulukları vardır.


Bana göre bu olay Menemen Olayı’ndan bin kat daha vahimdir.Çünkü olay birden gelişmedi yaklaşık sekiz saat sürdü ve engellenmedi.Otelde katledilen insanlar sekiz saat boyunca televizyon kameraları önünde kurtarılmayı beklediler.

HİÇ BİR GEREKÇE SİVAS MADIMAK KATLİAMINI HAKLI ÇIKARMAZ.

Pir Sultan Abdal şenlikleri için Sivasa gelen 33 aydın,şair,yazar ve sanatçıların hiçbir suçu yoktu.Başta Uğur Mumcu,Eşref Bitlis ,Bahtiyar Aydın gibi siyasi cinayetlerin işlendiği Türkiyenin en karanlık yıllarından biri olan 1993te Sivas katliamı ve ardından Başbağlar katliamlarının gerçekleştirilmesi bu olayın ardında Türkiyeyi karıştırmak isteyen bir takım güçlerin olduğu iddiasını doğrulamaktadır.

Olay öncesi Hint asıllı İngiliz yazar Salman Rüşdi'nin '' Şeytan Ayetleri '' kitabını Türkçeye çevireceğini açıklayan Aziz Nesin'e duyulan tepki ve sonrasında yerel halkın katılımıyla şehirde yaratılan tahrik bu katliamı haklı çıkarıp aklamaz.

33ü şenliklere katılan aydın ve sanatçı,ikisi otel çalışanı olmak üzere 35 kişinin katledildiği  Bu olay hangi dinde,hangi coğrafyada olursa olsun lanetlenir.Hiç bir bu şekilde devletin gözü önünde saatlerce kurtarılmayı bekledikten sonra katledilemez.Ellerinde benzin bidonlarıyla oteli ateşe verenlere güvenlik kuvvetlerinin müdahale etmesi gerekirdi.

HOŞGÖRÜNÜN VATANI OLAN BU TOPRAKLAR BU VAHŞETİ HAK ETMİYOR.

‘’ Yaratılanı hoş gör yaratandan ötürü’’ diyen Yunus Emre, ve ‘’ Gel kim olursan gel,ister putperest,ister Mecusi,ister tövbeni yüz kez bozmuş olsan da gel ‘’ diyen Mevlana'nın yaşadığı bu topraklar bu tür vahşetleri hak etmiyor.

SİVAS KATLİAMINDA KARAR :ZAMAN AŞIMI

Sonuç olarak failler evlendi,askere gitti ve ehliyet aldılar ama bir türlü yakalanamadılar.Baş fail Cafer Erçakmak eceliyle aynı mahallede yakın bir zamanda öldü.Yakalanan bir kaç kişi için verilen karar ise ; zaman aşımı.

Faillerin avukatlarından sekiz tanesi ise herhalde failleri çok iyi savundukları için olmalı daha sonra milletvekili seçilmiştir. Ülkem ve insanlık adına utanç kaynağı olan bu olayı ve olayda dahli ve sorumluluğu olanları lanetliyorum.

25 Yıl önce Sivasta canice katledilen 35 insanımızı saygı ve rahmetle anıyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI