Datçalılar, sahillerini korumak için dava açtı

Datçalılar, sahillerini korumak için dava açtı

Datça Kent Konseyi Kıyı Çalışma Grubu tarafından ilçe sahillerinin kullanımı ile ilgili yazılı basın açıklaması yapıldı. Açıklamada MUÇEV’in hukuksuz bir şekilde kıyıları işgal ettiği belirtilerek, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verdiğimiz yüzlerce dilekçenin hiçbirine cevap vermedi. Bizde haklarımızı hukuk yoluyla korumak için dava açma kararı verdik.” denildi.                

Altar Zeyhan

Datça Kent Konseyi Kıyı Çalışma Grubu tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Kent Konseyi Kıyı Çalışma Grubu olarak, kıyılarımızın korunması ve sadece parası olanların değil, zengin-yoksul, kadın-erkek, yaşlı-genç, hiçbir ayrım olmaksızın, tüm halkımız tarafından eşitlik içinde kullanılmasını bir temel ilke ve anayasal bir hak olarak görüyoruz. Sahillerimizin kullanımının bu yaklaşım içinde gerçekleşmesi için çaba harcıyoruz.

“BENZER UYGULAMALARI TESPİT ETTİK”

Belirgin en yakın örneği Bodrum kıyılarında olduğu gibi, kıyılarımızın rant yaratma aracı olarak görülmesini; bu yaklaşımla kullanılarak yok edilmesini ve Datça’da kıyılarımızın hukuksuz bu kötü örneklere benzemesini kabul etmiyoruz. Bunun için gereken mücadeleyi veriyoruz, vereceğiz. Korumaya çalıştığımız şey, tüm Datçalılar’ın ve daha geniş bir halk kesiminin ortak yararıdır.

Bu yılın başlarında, en güzel koylarımızdan Mesudiye-Kurubük’ün, hukuka aykırı biçimde MUÇEV Ltd. Şti. tarafından kiralanmaya kalkılmasının, Datçalılar’ın yoğun tepkisine yol açtığı hatırlanacaktır. Bu olaydan itibaren, MUÇEV Ltd. Şti.’nin kıyılarımızla ilgili hukuksuz işlemlerini yakından takip ediyor, kıyılarımızın talan edilmesini önlemek için çaba harcıyoruz.

MUÇEV’in daha önce gerçekleştirdiği benzer uygulamalardan Akyaka Kadın Azmağı ve İztuzu kıyı alanlarını işletme yetkisi verilmesi işlemlerinin mahkeme kararlarıyla iptal edildiğini tespit ettik. Hukuka aykırı bu işlemlerin benzerlerinin tekrarlanmasına engel olmak amacıyla, MUÇEV ile imzaladığı işletme protokollerinin tümünün iptali için Nisan ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bütün Muğla’dan yapılan başvurulara Datça’dan da yoğun katılım gerçekleştirdik. Yapılan başvuruların çok büyük bölümü Datçalılar’dan geldi. Gösterdiği bu duyarlılık için halkımıza teşekkür ediyoruz.

“BU DAVA BİR BAŞLANGIÇ”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu haklı taleple verilmiş yüzlerce dilekçenin hiçbirine cevap vermedi. Nisan ayında yaptığımız başvuru, 60 gün içinde olumlu-olumsuz cevap verilmeyerek reddedilmiş oldu.

Bakanlığın bu tutumu karşısında, Kent Konseyi Kıyı Çalışma Grubu, MUÇEP Datça katılımcıları ve duyarlı yurttaşlar olarak, kıyılarımızın halkımız tarafından anayasal haklar ve ortak yarara uygun biçimde kullanılıp, korunması için Bakanlığın bu olumsuz ve hukuka aykırı davranışına karşı, haklarımızı hukuk yoluyla korumak için dava açma kararı verdik.           

Bugün burada, bu kararımızın ilk adımına atmak için toplanmış bulunuyoruz.  Açacağımız davanın sürecini, tüm duyarlı yurttaşlar ve avukatımız aracılığıyla yakından takip edeceğiz. Mahkemenin, hukukun apaçık gereği olan talebimizi kabul ederek, kıyılarımızın hukuka aykırı kullanımına dur diyeceğini düşünüyoruz.

Bu yaz mevsiminde tanık olduğumuz olaylar, MUÇEV’in kıyılarımızı kiralamasıyla geçen yıl başlayan mevcut gidişatın, toplumsal barışı bozmaya, ülkemizin en güzel tatil beldelerinden biri olan şehrimizin kendine özgü güzelliğini yok etmeye yatkın olduğunu ortaya koydu. Gidişattan Datça’nın ve Datçalıların büyük bir kayba uğrayacağı şüphesizdir. Açacağımız dava, Datça’da ve tüm Muğla’da, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de şekillendiren bir etkiye sahip olacaktır. Bu davadan çıkacak sonucun, sahillerimizin uygarca ve tüm insanlar tarafından özgürce kullanılması için bir başlangıç noktası olacağına inanıyoruz. Datçalılar’a ve kamuoyuna saygı ile duyuruyor, desteklerini bekliyoruz.

 

DİĞER HABERLER