KABUS BU SENE DE BAŞLADI

KABUS BU SENE DE BAŞLADI

Geçtiğimiz yıl yaz aylarında Muğla'nın bir çok ilçesinde çıkan orman yangınlarında yaklaşık 66 bin hektar alan yanmıştı. Yangından en çok etkilenen Marmaris'te kabus bu sene de başladı. İlçeye bağlı Hisarönü Mahallesi Amazon Koyu 7 Adalar mevkiinde 21 Haziran Salı günü akşam saat 20.00'de başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle 3 ayrı noktadan geniş bir alana yayıldı. Yangına Salı günü gece saatlerinde karadan müdahale edilmeye çalışıldı. Çarşamba günü sabah saatlerinde ise erken saatte havadan müdahale başladı ve bakanlık tarafından 14 uçak ve 20 helikopterle yangına müdahale edildiği açıklandı. Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, "Yüzde 90 sabotaj, çünkü yangın üç ayrı noktada birden eş zamanlı başladı" dedi. Köyceğiz ve Seydikemer'de de art arda yangınlar çıktı. Yangınlara müdahale gazetemizin baskıya verildiği saatlerde devam ediyordu.

Altar Zeyhan

Amazon Koyu Bördübet Yedi Adalar mevkiindeki ormanlık alanda Salı günü saat 20.00 sıralarında henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan yangını söndürme çalışmaları gece boyu karadan devam etti. Yangın esnasında alevler Bördübet yolu üzerinde ekiplerin bekleme noktasını tehdit edince bölge acilen tahliye edildi. Kızıl ateşin bölgeye yaklaşması üzerine ekipler bölgeyi hızla tahliye etti. Tahliye esnasında yaşanan hareketlilik ve telaş kameralar tarafından görüntülendi.

MUĞLA VALİLİĞİNDEN YANGINLA İLGİLİ AÇIKLAMA: "TÜM EKİPLER SEFERBER EDİLDİ"

Muğla Valiliği tarafından Salı günü gece yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "21 Haziran 2022 Salı günü saat 20.00 sıralarında Marmaris ilçemiz Amazon Koyu Bördübet  Yedi Adalar mevkiinde bulunan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle orman yangını çıkmıştır. Şiddetli rüzgarında etkisiyle büyüyen yangına havadan ve karadan ekiplerce müdehalede bulunulmuştur. Havanın kararması nedeniyle yangına 576 personel, 148 arazöz ve 53 iş makinesi ile karadan müdehale devam etmektedir. Yangını en kısa sürede kontrol altına almak için tüm imkanlar seferber edilmiş takviye ekipler yangın bölgesine yönlendirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

BELEDİYE BAŞKANI OKTAY: "GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERLERİN ACİL BÖLGEYE GÖNDERİLMESİ GEREKİYOR"

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, Salı günü gece saatlerinde durumun hiç parlak gözükmediğini belirterek acil olarak bölgeye gece görüşlü helikopterlerin gönderilmesi gerektiğini söyledi. Oktay, "Hava kararmadan yapılan havadan müdahale maalesef şu anda yapılmıyor. Tek talebimiz gece görüşlü helikopterlerin acil olarak bölgeye gönderilmesi. Yoksa yine bir felaketle karşı karşıya kalacağız. Yetkililerin bu çağrımızı bir an önce duymasını bekliyoruz" dedi.

 

BAŞKAN GÜRÜN: "GECE GÖRÜŞLÜ HAVA ARACI OLMADIĞI İÇİN YANGINA HAVADAN MÜDAHALE EDİLEMİYOR"

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün Salı günü gece saatlerinde Marmaris'teki yangına gece görüşlü hava aracı olmadığı için havadan müdahale edilmediğini söyledi. Gürün, "Marmaris'imizde orman yangını rüzgarın etkisiyle maalesef devam ediyor. Orman ve İtfaiye ekiplerimiz karadan fedakarca mücadele ederken, gece görüşlü hava aracı olmadığından havadan müdahale edilemiyor. Tüm ekiplerimizin çalışmalarının en kısa sürede sonuç vermesini ve yangının kontrol altına alınmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞINDAN YANGINA YÖNELİK AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı tarafından Salı günü gece saatlerinde yapılan açıklamada, "Deniz Kuvvetlerimize ait İHA tarafından Marmaris Yedi Adalar bölgesinde tespit edilen yangın hemen Orman Genel Müdürlüğüne bildirilmiş, Muğla Valiliğinin talebi üzerine yangın söndürme çalışmalarına destek için iş makinesi, yangın söndürme araçları ve personel görevlendirilmiştir" denildi.

Ayrıca İzmir, Aydın, Denizli illerinden takviye ekipler gece saatlerinde Marmaris'e ulaştı.

BAKANLAR YANGIN SAHASINI HELİKOPTERDEN İNCELEDİ

Marmaris Bördübet mevkii 7 Adalar'da başlayan ve rüzgarın şiddeti ile büyüyen orman yangını sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi uçak ile önce Dalaman'a oradan Marmaris'e geldi. Bakanlar Marmaris'te helikopter ile yanan sahanın üzerinde incelemelerde bulundu.

HAVADAN MÜDAHALE ERKEN SAATTE BAŞLADI

Marmaris yangınını havadan ve karadan söndürme çalışmaları sabah saatlerinde yoğunlaştı. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "20 helikopter ve 14 uçak havadan söndürme çalışmalarına katılıyor.  Karadan ise 688'i ogm personeli olmak üzere 1494 personel, 363 kamu aracı ve 39 iş makinesi yangın söndürme çalışmalarına karadan katılıyor" denildi.

MİLLETVEKİLİ ERBAY: "YANGINA YETERLİ MÜDAHALE EDİLMİYOR"

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay Marmaris'te devam eden orman yangınına hala etkin müdahale edilmediğini söyledi. Bölgeyi ziyarete eden Bakanlar tarafından bugün itibariyle 20 helikopter ve 14 uçakla yangına müdahale edileceğinin açıklamasına rağmen, henüz böyle bir müdahalenin olmadığını ifade eden Erbay, "Gün ağardı ve yangına 20 helikopter ve 14 uçakla müdahale edilmiyor. Yangın çok geniş bir alana yayılmış durumda. Ancak maalesef Bakanların söylediği gibi 20 tane helikopter de yok 14 tane uçak da yok. Dün geceden bu yana yangın bölgesindeyiz. Yangına gün ağarmasına rağmen sadece 4-5 tane helikopter müdahale ediyor. Ancak rüzgar bu şekilde devam ederse ve müdahale bu kadar kısıtlı kalırsa geçen sene yaşadığımız felaketi tekrar yaşarız. Bir an önce etkin bir şekilde etkin müdahale yapılmalıdır. Bütün Muğla'ya Marmaris'e geçmiş olsun. Şu ana kadar tek tesellimiz can kaybının olmamasıdır." dedi.

OSMAN GÜRÜN: "RESMİ OLMAYAN RAKAMLARA GÖRE ŞUAN 1439 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE ALAN YANDI, YANGIN DEVAM EDİYOR"

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün yangının son durumuna yönelik açıklama yaptı. Gürün, "Sabah saatlerinde havadan müdahale başlamış olmasına rağmen maalesef yangın devam ediyor. Şu an itibariyle 200 personel 103 araçla mücadeleye katkı sağlıyoruz. İzmir, Antalya, Aydın, Denizli ve Burdur'dan gelen takviye ekiplerimiz de bizlere destek sağlıyor.

Yangın Okluk Koyu, Çubucak ve Hisarönü bölgelerinde olmak üzere 3 noktada ilerliyor. Resmi olmayan rakamlara göre yaklaşık 1028 hektarlık (1439 Futbol Sahası) bir alanın etkilendiğini tespit etmiş durumdayız. Yangının en kısa sürede kontrol altına alınması amacıyla sahada canla başla çalışan tüm kurum ekiplerimize teşekkür ediyor, yangının bir an önce kontrol altına alınmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

BAKAN KİRİŞÇİ: "YANGIN BÜYÜK ÖLÇÜDE KONTROL ALTINA ALINDI"

Marmaris'te dün akşam 20:00 sıralarında başlayan orman yangınına karadaki çalışmaların yanı sıra sabah saatlerinden itibaren havadan da müdahale ediliyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da helikopterle yangın bölgesinde incelemede bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, yangınla ilgili yaptığı açıklamada, "Büyük ölçüde yangın kontrol altına alındı diyebiliriz." dedi.

BELEDİYE BAŞKANI OKTAY: "YANGIN KONTROL ALTINA ALINMIŞ DEĞİL"

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, yangının henüz kontrol altına alınmadığını belirterek, "Tek dileğimiz bu kabusun sona ermesi" dedi.

Oktay, "Ekiplerimizle birlikte hala yangın bölgesindeyiz. Havadan müdahalenin devam etmesine rağmen maalesef yangın tam olarak kontrol altına alınabilmiş değil. Söndürme çalışmaları sürüyor. Tek dileğimiz yangının artık kontrol altına alınarak bu kabusun sona ermesi" ifadelerini kullandı.

BAŞSAVCI YAĞCI: "MARMARİS YANGINI İLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI"

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı Marmaris'te çıkan orman yangınına yönelik soruşturmanın başlatıldığını söyledi.

Yağcı, "İlimiz Marmaris ilçesi Amazon Köyü Bördübet mevkiindeki ormanlık alanda 21.06.2022 günü saat 20.00 sıralarında başlayan ve yaklaşık 300-400 hektarlık kızılçam ormanının zarar gördüğü yangınla ilgili olarak  Mülhakatımız Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma başlatılmış olup soruşturma tüm yönleriyle titizlikle yürütülmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" dedi.

YANGIN ÖĞLEDEN SONRA YÖNÜNÜ OKLUK KOYUNA ÇEVİRDİ

Çarşamba günü sabah saatlerinde şiddetini azaltan rüzgar sonrası kısmen kontrol altına alındığı açıklanan orman yangını 13.30 sıralarında rüzgarın şiddetini artırması ile tekrar gökyüzünü siyah dumanlar bürüdü. Şiddetli rüzgar nedeniyle Karacasöğüt Okluk Koyu yönünde ilerleyen yangının kontrol altına alınması için karadan ve havadan ekiplerin yoğun mücadelesi sürüyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İNCELEMEDE BULUNDU

Muğla'nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürdüğü sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, helikopterle yangın bölgesinde incelemede bulundu. Erdoğan'a, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu eşlik etti.

MARMARİS YANGININDA 20 EV TAHLİYE EDİLDİ

Marmaris Değirmenyanı Ahmediye Sokak üzerinde bulunan 20 evde eşyalar; jandarma, Tarım Orman İl Müdürlüğü, AFAD, Kızılay ve yerel yönetimlerin katkıları ile tek tek alınarak güvenli bölgeye gönderilmek üzere araçlara bindirildi.

Bölgede 20 konutta oturan 68 vatandaş, 13 büyükbaş, 18 küçükbaş ve 2 araç, araçlara bindirilerek iç kesimlerdeki güvenli bölgelere tahliyesi gerçekleştirildi.

DİĞER HABERLER