ADD'den Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusu

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Muğla Şubesi, ADD Genel Merkezi ile alınan ortak kararla Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu. ADD Muğla Şube Başkanı Av. Cüneyt Erkmen Özbayır yönetim kurulu adına suç duyurusunu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere Muğla Cumhuriyet Başsavcılığına yapıldığını bildirdi.

Haber Merkezi

ADD Muğla Şubesi yönetim kurulu adına Şube Başkanı Av. Cüneyt Erkmen Özbayır tarafından basın kuruluşlarına gönderilen yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "ADD Muğla Şubesi olarak Genel Merkezimizden aldığımız ortak hareket önerisi doğrultusunda aslında her Türk yurttaşının hislerine tercüman olduğumuzu düşündüğümüz bir suç duyurusu yapmak için YK kararı aldık ve bunu bugün gerçekleştiriyoruz. İsmini ülkemizin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten alan derneğimizin ve doğal olarak üyelerimizin ve onları temsilen bizim Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi kişiliğine yapılan bu hakaretler karşısında suskun kalmamız beklenemez. Bugün gerek derneğimizi temsilen ve gerekse ben kişisel olarak; başında bulunduğu Diyanet İşleri Başkanlığının Kurucusuna hakaret ederek lanet okuyan Ali Erbaş isimli devlet memuru hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz. Atatürk tarafından yıllar önce aldığı Ayasofya'nın müzeye çevrilme kararının günümüz bir Yüksek Mahkemesi eliyle iptal edilmesini şeriat özlemcilerinin ellerini ovuşturarak kutladıkları ve sıra 5816 ya geldi diyerek Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar hakkındaki Kanun'un ortadan kaldırılmasını istedikleri kamuoyuna yansıyan görüntülerde hafızalarımızdadır. Yine basından izlediğimiz ve görüntüleri ile tüylerimizin ürperdiği görüntüler ülkenin nereye yuvarlandığını çok acı bir şekilde gözler önüne sermektedir. Eğer bir fotoshop değilse bir polis memurunun elinde hilafet sancağı görünümündeki yeşil bayrağı tutması ve yine bizleri yanıltmak için bir oyun değilse iki polis memurunun tekbirlerle İstanbul sokaklarında yasakları hiçe sayarak yürüyen bu güruha selam durmaları Cumhuriyetin ne denli tehlikede olduğunu gözler önüne sermektedir. Aynı gün biz ADD Muğla Şubesi olarak ülkemizin tapusu olan Lozan zaferinin 97'nci yıldönümü dolayısıyla yapacağımızı bildirdiğimiz Çelenk sunumu, İstiklal Marşı ve saygı duruşu ritüelini takiben yapacağımız basın açıklaması basmakalıp sudan gerekçelerle engellenmişti. Oysa bir gün önce aynı meydanda Muğla Önder İmam Hatipliler Derneğinin Ayasofya açıklamasında nedense bize gösterilen gerekçeler icat edilmemişti. Biz Mustafa Kemal'in askerleri olarak emperyalist tezgâhlarda üretilen kışkırtmalara alet olmayacağımızı ancak Demokratik, Laik Cumhuriyete her zaman sahip çıkacağımızı ve ülkenin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü için yasal platformlarda sonuna dek Atatürk ilke ve devrimlerinden aldığımız güçle mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz. Yaşasın Cumhuriyet Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk ilke ve devrimleri."

ÖZBAYIR; "BASIN AÇIKLAMASI POLİS ENGELİNE TAKILDI"

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusu ile yapmayı planladıkları basın açıklamasının polis engeline takıldığını öne süren Özbayır, emniyetin görevini yapmadığını ya da yaptırılmadığını belirterek şunları söyledi: "Ali Erbaş hakkındaki suç duyurusu ile birlikte yapmayı planladığımız basın açıklaması da yine polis engeline takıldı. Polis engeli diyorum, zira bize göre Emniyet Müdürlüğü görevini layığı ile yapmıyor ya da yaptırılmıyor. Biz ikinci şıkkın geçerli olduğunu düşünüyoruz. Zira basın açıklama metninde de belirttiğimiz gibi yasaklama kararında yer aldığı gibi 'pandemi sürecinde alınan tedbirlerde aksaklığa yol açacağı, katılmcı şahıslar ile vatandaşlarımız ya da kolluk güçleri arasında istenmeyen sözlü ve fiziksel olayların meydana gelebileceği' şeklindeki gerekçe sadece ADD'nin etkinliklerinde hatırlanmaktadır. Biz eğer bir istihbarat alındı ise kolluk güçlerinin; demokratik hakkını kullanmak isteyen Türkiye'nin en büyük Demokratik Kitle Örgütü olan Atatürkçü Düşünce Derneğinin açıklamasının özgürce yapılabilmesinin önünü açacak hazırlıkları yapmak olduğunu düşünüyoruz. Yoksa bu açıklamayı yasaklayarak dernek civarında yasaklamayı kolaçan etmek olmamalıdır. Biz Emniyet Müdürlüğünü görevini yapmaya davet ediyoruz."

 

DİĞER HABERLER