ÇOK ACI BİR KAYIP : ÖĞRETMEN HASAN SERDAR

   

ÇOK ACI BİR KAYIP :

ÖĞRETMEN HASAN SERDAR

 

                            Yazan :Bahattin Uyar

 

Öğretmen olarak benden sonra  geldi Muğla’ya… Aslen Muğlalıydı…Yerkesik bucağından…Gelir gelmez şavkı vurdu çevresine. Güzel sesiyle bir saygınlık dağıttı hemşerilerine. Erkek sesinin kalını ile Türküler söylüyordu. Hele bir Türküsü vardı ki o türküye, tam olarak tüm kişiliğinin damgasını vurmuştu. Kiziroğlu Türküsü. Karslı bir aşık olan Murat Çobanoğlu’nun meşhur ettiği Kiziroğlu Türküsünü Muğla’da tanıtan Müzik Öğretmeni, Hasan Serdar olmuştur. Türküyü Dursun Cevlan’nin ağzından notaya çeken meşhur folklörcü Muzaffer Sarısözen’dir.

         Kiziroğlu, Malatya’nın Arapkir ilçesinden bir kabadayı olup birkaç kez Padişaha isyan etmiş. Köroğlu’nu sık sık  rekabete çağırmış ona meydan okumuş biridir. Halk arasında yayılan destan türündeki hikayelerden anlaşıldığı kadarıyla Kiziroğlu Mustafa Bey, Köroğlu’nun Çağdaşıdır. Çobanoğlu Aşık Murat bu türküyü coşkuyla okurdu.

         Haasan Serdar kardeşimiz, bu türküyü Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirip özellikle Tokat lisesinde Müzik öğretmenliği yaparken Murat Çobanoğlu nu incelemiş ve Kiziroğlu Türküsüne kendi güzel sesini katarak okumuştur. Hasan Serdar’ı ben,1964-65 yıllarında tanıdım. Özellikle okul müsamerelerinde, toplantılarda Kiziroğlu şarkısına değer üstüne değer kattığına tanık oldum. Eğri oturalım doğru konuşalım, Hasan Serdar o yıllarda   güzel sesiyle Muğla’da hayli  sükseli bir öğretmenlik yaşamıştır.Onun müzik öğretmenliği bir başkaydı.  Saz ve kemanı iyi kullanan dost yürekli Hasan Serdar, hayli alçak gönüllüydü.

 

         Aslen Yerkesikli olan Hasan Serdar  .Yeşilyurt kasabamızdan bir bayan öğretmen olan Bayan Ziba hanımla evlendi. İki çocukları vardı. İkisi de babalarının yerini tutacak çocuklar oldular.Büyük  Oğlu tıp fakültesini bitirerek doktor oldu. Öğünmeyi hiç sevmeyen Serdar’ı bir gün oğlunun doktor olmasından dolayı kutlamıştım. Bana dedi ki “Ben sana oğlumun doktorluğundan söz ettim mi ?. Gerçekten övünme huyu olmayan Serdar, oğlundan hiç söz etmemişti. Birçoğumuzun Amerika’da olan torununu bile dilinden düşürmediği bir ortamda ...Öğretmen evinin bahçesine takılır, öğlenleri eve gitmez, yiyecek  malzemesi olan gereçlerini yanında getirirdi. Eğer ben bir ressam olsaydım bir tevazu heykeline imza atar ve çerçeveye “Hasan Serdar” yazardım.

         Hasan Serdar’ın sesi 20 yıl önceki gibi kulaklarımda çınlıyor.O türküyü bir kez daha okuyucularımın kulakla5rında çınlatmak istiyorum. Yattığı yer nur olsun.

         Kiziroğlu Mustafa Bey

Bir hışımınan geldi geçti Peh peh peh…

Kiziroğlu Mustafa Bey

Şu dağları deldi geçti kim kim kim?

Kiziroğlu Mustafa Bey,Bir beyin oğlu…

 

Yalan dünya geçicidir. Bu gök kubbenin altından Kiziroğlu gibi,Hasan Serdar gibi kimler geldi geçti. Hasan Serdar da geçti ama sıradan biri gibi geçmedi.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
         GİDİYORUZ BİRER BİRER (2) haberi

GİDİYORUZ BİRER BİRER (2)

                       GİDİYORUZ BİRER BİRER (2)                        &n ...
GİDİYORUZ BİRER BİRER (2)
ÜNAL TÜRKEŞ ‘LE NASIL TANIŞTIM haberi

ÜNAL TÜRKEŞ ‘LE NASIL TANIŞTIM

ÜNAL TÜRKEŞ ‘LE NASIL TANIŞTIM                           Bahattin Uyar        1963 yılınını ...
ÜNAL TÜRKEŞ ‘LE NASIL TANIŞTIM
BAŞLADIK YENİDEN haberi

BAŞLADIK YENİDEN

BAŞLADIK YENİDEN                             Bahattin Uyar          Bir s ...
BAŞLADIK YENİDEN
HAMAM BÖCEĞİ TÜRKÜSÜ haberi

HAMAM BÖCEĞİ TÜRKÜSÜ

                        HAMAM BÖCEĞİ TÜRKÜSÜ                           ...
HAMAM BÖCEĞİ TÜRKÜSÜ
Diktatörlerin ayak izlerinden notlar: haberi

Diktatörlerin ayak izlerinden notlar:

Diktatörlerin ayak izlerinden notlar:         1-  KENDİ PARLAMENTOSUNU  YAKAN DİKTATÖR             Diktatörlerin  tek amaçları tek adam olmak v ...
Diktatörlerin ayak izlerinden notlar:
  HAMAM BÖCEKLERİ haberi

HAMAM BÖCEKLERİ

  HAMAM BÖCEKLERİ                                      &nbs ...
HAMAM BÖCEKLERİ
Bahattin Uyar’ın KILIÇDAROĞLU’na mektubu: haberi

Bahattin Uyar’ın KILIÇDAROĞLU’na mektubu:

Bahattin Uyar’ın KILIÇDAROĞLU’na mektubu:        CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Mersin Milletvekili Fikri Sağlar tarafından Akşam gazetesinde dile getirdiği eleştirel görüşlere “kapının önüne korum” tehdidi ile karş ...
Bahattin Uyar’ın KILIÇDAROĞLU’na mektubu:
EGE ADALARI KONUSUNDAKİ SUSKUNLUK haberi

EGE ADALARI KONUSUNDAKİ SUSKUNLUK

EGE ADALARI KONUSUNDAKİ SUSKUNLUK        Daha önceki yazılarımdan birinde” Ege Adaları” konusunu dile getirirken “Keçi adasından” söz etmiştim. Bu ada basında Eşek adası diye geçmeye başladı. Ha eşek ha keçi… İkisi ...
EGE ADALARI KONUSUNDAKİ SUSKUNLUK
BİR MUĞLA UZMANI haberi

BİR MUĞLA UZMANI

BİR MUĞLA UZMANI                                                                   & ...
BİR MUĞLA UZMANI