"AKLİ DENGESİ BOZUKSA " CEZASININ AKILLILAR MI ÇEKMELİ

Geçtiğimiz günlerde ekranlarda bir apartmanda yaşanan bir olaydan söz ediliyor ve sakinlerin görüşleri aktarılıyordu.

Aynı apartmanda yaşayan birinin akli dengesi bozuk diye çevresine verdiği zararlardan söz ediliyor ve her şikayette serbest kaldığı açıklanıyordu.

Serbest kalışının nedeni olarak akli dengesi bozuk idare edin diye köndelirine söylendiğini anlatıyordu orada oturanlardan biri.

Bu kişi aklına estiği zaman komşularına bağırıp çağırmakta onları tehdit etmekte  çocuklarını bile merdiven başlarında görünce bağırmaktaymış Apartman sakinleri defalarca karakolu şikayet ettiklerini ama her seferinde adamın tekrar evine geldiğini bu kez daha çok bağırıp çağırdığını anlatıyor.

Her toplumda buna benzer kişiler bulunmakta ama yasalar bunlara bir şey yapamamaktadır. Bağırmalarına karşı durulacak olursa hemen birileri "yahu bırak aklı dengesi yerinde değil2dilyerek korumaya çalıştığını görebilirsiniz. Sizin oturduğunuz bir yere gelip de laf atarken bağırır çağırırken akli dengesi yerinde oluyor ama  .sezi rahatsız ederken rahatsız ettiğinin farkında ama  kanun  karşısında o akli dengesi bozuk biri olarak görülebiliyor.

    Akli dengesi bozuk diye her yaptıklarına ses çıkarmayacaksınız  her söylediklerine ses etmeyeceksiniz.

Böylece onun eğlenmesine yardımcı olacaksınız.. İşte bizlerden beklenen bu sanki..

    Peki bu akli dengesi bozuk olanların yarattıkları kirlilikleri  bizler mi temizleyeceğiz.?

Onun  her şey söylemesine onun sağa sola saldırmasına ses çıkarmayacak mıyız?

 O anda o akli dengesi bozuk denilen kişinin kaç kişinin psikolojik dengelerini alt üst ettiğinin hesabını kim verecek?

     Geçtiğimiz hafta içinde Kuşadası'nda yaşanan bir olayın görüntüleri yer almıştı kanallarda.Akli dengesi yerinde olmayan bir genç sahilde çöp torbalarını sandalyeleri ve ortalıkta ne varsa hepsini toplayıp denize atıyordu,Eline geçirdiğini denize atmayı akıl edebiliyor ama atılmaması gerektiğini neden akıl edemiyor bu vatandaş? Yoksa bir bahanesi var nasılsa diye mi yapıyor?

   Her toplumda halkın deyimi ile "raporu olan" böyle birileri var nedense.

Devlet bu raporluların etrafa  verebileceği zararları bilmiyor mu acaba? Bu tür raporluların tedavilerini  acaba bizler mi yapacağız? Bunların çevrelerinde yarattıkları psikolojik sorunların çözümünü nasıl yapacağız?

   Bunlardan bir örnek de bizde görülüyor. Öğretmenevinin yanındaki meydanda bir ayakkabı boyacısı duruyor.son zamanlarda buna birileri  radyo mudur teyp midir bilinmez bir aygıt vermiş eline, Özellikle Pazar günleri bunun sesini arak ilahi vs dinliyor. Ama görseniz nasıl bir çalımla..

Birisinin bir şey demesini bekliyor sanki..Örneğin geçtiğimiz Pazar günü yine yüksek sesle dinlerken bir gen uyarımıştı. Vah sen misin uyaran. Sen ne karışıyorsun benim işime, sen bunun ne olduğunu biliyormusunuz, sen alahı tanımıyormusun  diyerek gencin üzerine yürümüştü. Beli ki bir yerlerden aldığı bi aleti çevresine dinlettirmek için kullanma talimatı da aldı. Olayı yatıştırmaya çalışanların üzerine  araya girenler. Bırak ya o normal biri değil diyerek genci susturmaya çalıştı. Adam yerine oturur oturmaz bu kez sesini biraz daha acarak dinlemeye soyundu. Demek ki  aklı dengesinde bir sorun var.Ama onun sorununun onun yarattığı gürültüyü dinlemek zorunda olan orada oturanlar çözecekti galiba

   Toplumda bunun gibi normal olmayan raporu var denilen kişilerin yaratacağı sorunları biz o toplumda yaşayanlar çözmek zorundayız. Anlaşılan bu..

YAZARIN DİĞER YAZILARI