IRAKIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE HANGİ SAYI GÖSTERİLDİ?

           Çok yazıldı ve çizildi ama yeniden yazmakta yarar var.Çünkü dünyanın  bölgemizdeki görüntüsü hiç de iç açıcı değil. Birilerinin bunun sorumluluğunu üstlenmesi gerekir.Hangi vicdanların yerinden zıplaması grekirsse onların daha dikkatli olmaları gerekir.çünkü Bu noktaya gelmeden önce çok kişinin,emperyalizmin kullandığı bir sloganı kullandığını,ona sarıldığını görüyoruz.Bu dünyada da böyleydi ülkemizde de böyle olmuştu.Bizde de ırakın toprak bütünlüğüne aygı diyerek emperyalizmi destek verenler çok olmuştu.Bu desteği sunanların torunları sormalı bu gün.Siz bu günün  OLUŞMASI İÇİN Mİ DESTEK VERDİNİZ/Siz verdiğiniz destekle Irak'ın bu günkü görüntüsünü ortaya çıkmayacağını mı düşündünüz/Siz hangi vicdani değerlerinize dayanar IRAKIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI DİYEREK emperyalizme alkış tuttunuz destek  verdiniz? Bakınız bu gün saddamın ırakından bir kalıntı var mı?bakınız bu gün Saddamın ırakından bir eser var mı komşumuzda/.Bu Irak ki bu gün ,sizin desteklerinizden dolayı tam bir milyondan fazla insanı ölmüştür.Üstelik bunların çoğu bizim dindendiler.3 Milyondan fazla ise yaralı ve sakatı ortaya çıkmıştır.BUNLARIN ÇOĞU DA .İZİM DİNDEN VE BİZİM KOMŞULARIMIZDI.bu ırakta bunca ölümler ve zülümler yaşanırken bir milyona yakın Iraklı genç kız ve kadın emperyalist askerlerin tecavüzleriyle kirletilmiştir.

     Bunu yapanlar elbette insanlık adına suç işlemiştir.ama onların suç işlemesini kolaylaştıracak koşulların oluşmasına kimler SAYGI diye destek verdi acaba? Onların suç işlemesini hazırlayan koşullara komşuları ve dindaşları ne yaptı acaba? nasıl karşı çıktılar acaba/Bunun da hesabını o destek verenler açıklasın ki tüm çocukar ve dünya bunları tanısın.

     Irakta bu manzaranın planlayıcısı ve uygulayıcısı birileri var elbet.Ama sadece  o birileri mi suçlu oluyor? Bunların yaşanacağının göremeyenlerin sorumlulukları ve suçları bulunmuyor mu dersiniz/Örneğin ırakın toprak bütünlüğüne saygı diyerek alkış tutanların suçu ve sorumluluklarını nereye koyacağız?

  Tek sorumlu emperyalizmdir diyerek kendimizi aklayabilirmiyiz acaba? Irak ateşi yakılırken komşuları ne yapıyordu acaba/Irak denilen komşunun yok edilmesi için emparyalist askerleri konuşlanacak diye toprak kiralayan komşuların paylarını nereye koyacağız?

    Acaba Irakın toprak bütünlüğünea saygılıyız diyerek emperyalizmin  oraya girmesine yardımcı olanların günahları yok mu? doğrudan destek sunanlar kadar dolayılı destek verenlerin günahları yok mu?

    Bir tarih yazılırken komşuların o na bakış ve katkıları da anlatılır sanırım.biz de o zamanın önemli komşularından değil miydik?Biz buradayız ama komşumuz nerede acaba/

     CUMHURİYET BİZE  Irak gibi,Suriye gibi komşular barıktı ama biz onların değerini bilebildik mi/Koruyabildik mi komşuluk haklarını.birilerinin bunu da anlatması gerekir.

     Bu gün yeniden bir büyük sorumluluğun altına giriyoruz.Yakın değil çok çok uzak bir başka komşumuzla yeni ilişkiler kurmaya çalışıyoruz.Gerçi bu uzak komşumuz vaktiyle bizim Kıbrıs harekatımız sırasında emperyalistlerin benzin kısıtlamalarına yanıt veren kaddafiyi düşürmek için biz de elimizden geleni yapmıştık.bu gün neden o kaddafinin memleketine asker gönderme ihtiyacını duyduk anlamak zor biraz.yakında Irak gibi bir deneyimimiz duruken bu kez Libya maceramıza başlamak niyetini  gerekten zor anlıyoruz..

  Umarız ki ırak için yaşadığımız olumsuzlukları yallar sonra Libya için yaşamak zorunda kalmayız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI