KİM DÜZELTECEK BU YANLIŞLARI

KİM  DÜZELTECEK   BU   YANLIŞLARI

 Yüzlerce yıldır düzeltilememiş yanlışlar dolaşıyor hala ortalıkta. Her kurban bayramında yaşanılan ve düzeltmek için hemen hemen hiç çaba gösterilmeyen kurban yanlışlarından söz ediyoruz. Tek sarfedilen çaba görmemezlikten gelme hiç olmamış gibi davranmadan ibarettir. Tek gösterilen gayret  "aman dincileri kızdırmayalım ,aman bizi düşman bellemesinler"den ibarettir. Yüzlerce yıldır yapılan bir yanlışın düzeltilememesi için hangi haklı gerekçeler ileri sürülebilir?

    Bir yerde bir büyük yanlışlık var ama nerede?Yanlışlık olmaza örneğin şu olayın yaşanması mümkün mü? Sosyal medyada paylaşılan  ama kısı bir süre sonra kaldırılan bir deve kurban etme görüntüsü yer almıştı bayramda.Bir dev enin sol bacağı dizden kesilmiş,hayvan üç ayak üstünde durmak zorunda.bedevi bir kasap ise elindeki palayı hayvanın gıdtlağına saplamış sadece palanın sapı görünüyor.bu ara hayvan acıyla bağırıyor ama bedevi kasap için bu önemli değil sanki.bir kaça kişi de çok yakından ,üstelik gülerek seyrediyor olup biteni..Sonuçta görüntü kayboluyor birden bire..Demek ki bedevi kasabı işini bitirmiş hayvancağızı inançlarına alet etmeyi başarmış.

    Ba vahşeti yaratan bedev i ne adına yapıyor bunu/ona hangi güc böyle yapmalısın diye emir veriyor o anda? Tanrının emri bu olabilir mi? Hangi tanrı hangi vicdan bir hayvanın bu acıları çekerek öldürülmesini isteyebilir? Hangi inanç şekli  insanlardan hayvanları böyle  vahşice öldürmelerini isteyebilir? Üstelik bunu görev olarak yapmalarına göz yumabilir?

    Yıllar önce bir kurban bayramında bedevilerin hayvanları nasıl kurban ettiklerini gösteren bir gizli çekimi izlemiştim ekranlarda. Hac sırasında kurban kesmelerinin görüntülenmesi yasaklandığı için çekimler gizli kamerayla yapılmıştı. Bu gizli çekimler de o zamanın bir kanalımızda yayınlanmıştı. Görüntüler o kadar vahşi ve  ürkütücü idi ki..Bir sözde bedevi kasap elinde palasıyla kestiği hayvanların çevresinde tur atıyordu. Kestiği hayvanların ise hemen hemen hepsi hala can çekişiyordu  e alta kalanların çırpınışları görülüyordu.Bizim alıştığımız hayvan keme dışında boğazlanıp atılmış hayvanlar.. Bedevi can alıcı ise yarattığı eserin etrafında dolanıyor ve bir yanda da palasın sallıyordu. Bizim bildiğimiz kurban kesiminin bir takım kuralları vardı ve bunlar yerine getirilirse adı kurban oluyordu  öldürülen hayvanın. Ama bedevinin gösterdiği sadece hayvanın boğazını kesip ötekilerin üstüne atmak oluyordu.

   Yıllardır yazılan ve çizilenlerden biri de kesimlerde çocukların oralarda bulunmamasıdır.yıllardır söylenir bu uyarılar yapılır ama  hala bunu bilmeyen veya uygulamayan yaratıklara rastlanıyor bayramlarda.Çocukların önünde kurban kesmeyi hala marifet sayan hala bunu  öğrenmesi gerekir diye normal karşılayanlar var.Her bayramda yaşananlardan biri de yin  yinelenmişti bu bayram.Bir görüntüde hayvan kesilirken ağlayan  çocuğuna tokat atanlar bile oluyordu.Hayvanın kesimini görmemek için yüzünü kapatan çocuklar var.Uzmanların uyarıları demek bu babalar için bir anlam taşımıyordur.

     Yanlışların üstüne gitmesi gerekenler kimlerdir acaba?Bizim yazmamız yerine önemli bir din adamının buna değinmesi gerekmez mi? Yıllardır aynı sorunları yaşıyoruz her bayramda  bu gün de aynıları yineleniyor. Yoksa  büyük yazarımızın dediği gibi bir oran içinde mi yer alıyor insanlarımızın bir kısmı?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI