SOSYAL MEDYADAN GELEN SORULAR

SOSYAL  MEDYADAN  GELEN SORULAR             

 Deprem nedeniyle  sosyal medyadan deprem vergileri ve KIZILAY KİRALADIĞI BIZ YÜKSEK meblağlar gündeme ağırlığını koyuyor. Özellikle  Boğaz manzaralı   kiralıklar için ayda  12 Bin dolarla ifade edilen kiralama ilgimizi çekti.. Kızılay gibi bir kuruluşun neden boğazda bu kadar lüksek para ödediğini anlamaya çalışıyor merak edenler. Yandaşların böyle bir merakları yok. Zaten yeni ilgileri var bu konu ile ne de bilgileri.. Ama yandaş olmayanların dikkatini çekiyor nedense. Bu kadar yüksek kira ödeme hangi ihtiyaçtan kaynaklanıyor? Bu kadar yüksek kira ödemenin akla getirebileceği sorular nasıl düşünülmüyor? Kızalay gibi bir kurumun yüksek kira ödeyerek bir yer kiralamasının mantıki nedenleri nelerdir/Bu yüksek kiraların başka bin amacı mı var? Birilerine kazandırmak gibi bir niyeti olabilir mi?

    Yandaşlar için elbette böyle bir sorun yoktur. BİZİM ADAMLAR YAPIYORSA KARŞI ÇIKILAMAZ ONLARA GÖRE..

     Sosyal medyada deprem vergileriyle ilgili düşündürenlerden biri de, sorulan bir soru olmaktadır. Buna göre deprem vergilerinden yaklaşık Milyar bir paranın olması gerekirmiş. BU PARANIN NEREDE OLDUĞU SORULUYOR?

      Böyle bir durumda devletin yapması gereken bu sorulara, kuşkulara yer vermeyecek yanıtlar getirmektir. Doğruluğu -yanlışlığı üzerine birikebilecek soruları önlemektir, kuşkuları önlemektir.

     Bu çok hassa konuya daha büyük bir hassasiyetle yaklaşmalıdır devlet.. Bu hassasiyet gösterilmediği zaman toplumun en temiz duyguları zedelenecektir. Dayanışma gibi birlikteliği sağlayan ne kadar iyi, hoş duygu ve düşünce varsa hepsi zedelenecektir. En önemlisi ise toplumun güven duygusu sarsılacaktır. Bu açıklamanın çok zor olacağını sanmıyoruz. Çünkü oru ile ilgili tüm resmi bulgular ve kayıtlar devletin elindedir. Hangi yıl ne kadar vergi sağlanmıştır, nereye gitmiştir bu toplanan vergiler soruları öyle zor zorular değildir. Keyifli sorular da değildir. Yani kimse keyfini tatmin etmek için sormuyor bunları. Bu soruların yanıtlarını asla ve asla fısıltı gazetesine bırakılmamalıdır

     Yıllar önce benzer bir görüntü KEY denilen bir fonla ortaya çıkmıştı. Yıllarca süren konut edindirme kesintilerinin, bir arada ne kadar olduğu ve bu paranın nerede olduğu konusunda toplum bir türlü doğru bilgilendirilememişti. En yetkili bakanlar bile bu paranın nerede olduğunu bilmediklerini söylemişti. O zaman bu sorun bugünkü gibi tüm toplumu değil bir grup insanı ilgilendiriyordu. Bu gün ise doğmamış bebeleri bile ilgilendiriyor bu deprem vergileri konusu.. Onun için en kısa zamanda bana bir yanıt getirilmelidir. Konunun hassaslığı ve önemi asla fısıltı gazetesine bırakılmamalıdır.

    Sadece sorulanları değil sorulamayanların da doğru yanıtlanmasını bekliyor toplum. Örneğin sosyal medyada her gün birbirinden ilginç söylemlere tanık oluyoruz. En son dolaşanlardan biri de bir aile bireylerine çok önemli ayrıcalıklar tanındığı olmaktadır. Örneğin bir görevli kişinin  16 Bin 75o lira maaşla bir  göreve getirildiğini aynı şekilde karısının da 14 BİN 484 LİRA MAAŞ ALDIĞINI İŞLİYOR    medya.. BUNUN HİÇ BİR MANTIKLI AÇIKLAMASI YAPILAMAZ. Bunun Kızılay'ın bir ihtiyacından dolayı gerçekleştiğini kimse söyleyemez. O zaman bu kişileri görev verenlerin neye göre bu görevleri dağıttıklarını açıklamaları gerekir

   Buna herhangi bir değerin izin vereceğini ve onaylayacağını kim söyleyebilir acaba-Örneğin etik böyle bir görüntüye izin verebilir mi? Örneğin herhangi bir inanç bu görüntüye izin verebilir mi/Herhangi bir milli değer buna onaya verebilir mi?

   Hiçbir değerin izin vermediği bir olaya izin verenler kimlerdir acaba?

Geçmişte şunu defalarca yazdık. Hak edilmemiş kazançlarla çocuklarını büyütenler varsa bunun hesabını da verebilmelidir. Hak edilmemiş maaşlar alanlar da haram yemektedirler. ÇÜNKÜ ORAYI HAKETMİŞ OLANLARIN HAKLARINI ÇİĞNİYOR BUNLAR. Bunların Kızılay gibi bir yerde görülmesi ise çok daha büyük bir çelişki yaratıyor. Onun için sosyal medyada beliren her türlü suya en kısa sürede yanıt verilmelidir.

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI