TOPLUMDA "FENOMEN" OLMAK İSTEYENLERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİR

 

TOPLUMDA "FENOMEN" OLMAK İSTEYENLERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİR

 2 Mayıs günü ekranlarda bir haber dolandı "FENOMEN OLMAK İÇİN KENDİLERİNDEN KÜÇÜK İKİ KIZ ÇOCĞUNU DÖVDÜLER". Olay İzmir'de geçiyor ve parkta oturmakta olan iki kız çocuğuna yaşları kendilerinden büyük iki kız tarafından dövülmüş ve görüntüleri de yayınlanmış. Kızlar önlerinden geçerken sözde "ne bakıyorsunuz"  diye saldırmış büyükler ve çocukları saçlarından tutarak tartaklamışlar yerde dövmüşler. Olayı da dövenlerin erkek arkadaşları çekmiş ve sosyal medyaya yansıtmışlar. Olayın nereye varacağını sonradan düşünmüşler ama iş işten geçmiş artık. Onları gerçekten FONOMEN olmaya bekleyen bir gelecekleri var sanırım.   RESİMLERİ KALDIRMIŞLAR AMA..

   Bu "fenomen olma" galiba kimi gençlerin önemli bir rahatsızlığı. Örneğin kaldığımız apartmanda fenomen olmayı4 bekleyen birkaç geç görüyoruz. Gecenin üçü-dördü demeden her türlü gürültüyü yapma hakkını kendilerinde görüyorlar. Evin içinde bağıra bağıra konuşmaları alt katlara kadar geliyor. Yandaki apartmanlardan bile duyuluyor gürültüleri. Arada bir naraları bile geliyor. Başka bir FENOMEN GRUP İSE ÜSTT KATARDAN AŞAĞIYA İÇTİKLERİ SGARALARI ATIYOR. Yerler sigara izmariti dolu. Bazen izmaritler bile yetmiyor peçeteler bile atılıyor.

   Bu insanların yaptıklarının farkında olmaması mümkün mü? Yanlışla yaptıklarını yapmış olmaları mümkün mü? Elbette değil. O ZAMAN ONLARIN TEK BİR DÜŞÜNCELERİ VAR O DA"FENOMEN"   OLMAK olsa gerek.

   Bir şeyler eksik gidiyor toplumda.. BİR ŞEYLER EKSİK YAPILIYOR BU TOPLUMDA. Kurallara uymamak bir cesaret madalyası oluyor sanki. KURALLARA UYMAMAK KENDİNİ ÖTEKİLERDEN DAHA ÜSTÜN GÖRMEYİ GETİRİYOR. Kısaca FENOMEN olmayı düşünen ve bekleyen o kadar çok yaratık oldu ki çevremizde.. GİDİŞATIN İYİ OLDİUĞUNU SÖYLEMEK OLASI DEĞİL BU KOŞULLARDA.. Hele bir şu "adli kontrol" dedikleri bir yeni şart oluşturuldu ki bütünüyle bu FENOMEN HASTALARINA CESARET AŞILADI BU UYGULAMALAR. Örneğin geçtiğimiz gün bir kişi yol verme kavgasından dolayı bir veterineri hastanelik edinceye kadar dövüyorlar üstelik yanında bir bayan olduğu halde ama yasa bunları bile  "adli kontrol" şartı ile serbest bırakıyor. Adam hala komada ve beyin kanamasından ölmesi bile mümkün diyorlar. Aynı şekilde İstanbul'da bu yazının yazıldığı saatlerde bir haber geçiyordu ekranlarda. İki grup arasında bıçaklama kavgası yaşanıyor ama kavgacıları yakalanıp bu kontrol masalından dolayı serbest bırakılıyorlar. Eskiden bu uygulama örneği yoktu sanırım. Olmuş olsa bile bir veya iki olayı geçmezdi.

Bir fenomen de ilimizden geçti ekranlara. Denize giren bir akıllı fenomene polis cezai işlem uygularken adamın yanıtı ilginç geldi. ÇEVRİSİNDE DENİZE GİREN OLMADIĞI HALDE DİYORDU Kİ BU KİŞİ: Yasak olduğunu bilmiyordu .herkes giriyor diye  bende girdim.. ORTALIKTA İN YOK CİN YOK DEDİKLERİ CİNSTEN BİR ISSIZLIK VAR. Ama denize girilenlerden söz ediyor. Belli ki o da bir çeşit FENOMON  olmayı seçmiş kendisine.. Bu günlerin denize girilebilir diye tatil günleri diye verilmediğini bile düşünemiyor.

  Hani bir şarkıda diyordu ki: Zor dostum zor. Bizde ekleyelim arkasından.. Bu toplumda bu fenomenlerin bol olduğu koşullarda yaşamak öyle kolay değil. Gerçekten zor dostum zor.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI