KOZEVİM

TURGAY  MUTLU                                                                                                       MUTLU  KÖŞE

                                           KOZEVİM

         Kozağaç, Ceviz Ağacı.

         Kozağaç, Nermin Kurt öğretmenimin doğduğu köy.

         Kozevim kitabın adı.

         Kozevim kitabının yazarı Nermin Kurt.

        Muğla İli Yatağan İlçemize bağlı Kozağaç Köyünde ceviz ağacının gölgesinde Ağustos Böceklerinin sesini dinleyerek büyüyen, hayal gücü yüksek, hayattan hiç umudunu kesmeyen, okumaya yazmaya meraklı çocuğun köyden şehre geçişini okuyacaksınız bu kitapta.

          İki güzel tatlı çocuk annesi Nermin Kurt öğretmenimin yerel kültürden beslenerek yazdığı Kozevim adlı deneme-şiir türü kitabını severek zevkle okudum. Emeğine ve kalemine sağlık Nermin öğretmenim. Kutluyorum. Hemşehrim olarak ta edebiyat dünyasına yeni bir eser kazandırdığınız için de ayrıca gurur duydum. Tunç Yayıncılık tarafından basımı yapılan bu güzel eserin aynı zamanda isim babasıyım. Adını siz verin ayrıca birde önsöz yazın hocam deyince: '' Soyadınız Kurt, köyün adı Kozağaç, kitabın adı Kozevim olsun yakışır'' dedim. Sağolsun kabul etti, beğendi ve adı ''Kozevim'' oldu. Kitaba birde zevkle önsöz yazdım. Sevgili okurlar, sizlerde eminim Kozevim'i okuyunca çok seveceksiniz ve sayfalar arasında kendinizi kaybederek yeniden bulmaya çalışacaksınız. Mutlaka okuyunuz. Öneriyorum.

           Kozevim de ceviz içindeki Kurt'un kabuğunu delerek dışarıya çıkışını ve hayat mücadelesini okuyacaksınız. Yazarın, düşünce üretenlerin, başka bir deyişle söylersek zihin emeği harcayanların yaşamları kitaplara alınan notlar, sözcükler, kaynakçalar, önsözler arasında geçer.

           İnsan çocukluğuna sımsıkı sarılırken çok şey anımsıyor ya da tersinden anımsadıklarıyla çocukluğunu sarıp sarmalıyor. Bu sarmalı çok iyi anlatmış Nermin öğretmen.

          Kitap yazmak yüreğinizdeki karanlığın dibine dek inmektir.

Nermin Kurt öğretmenim yüreğimizin derinliğine inmiştir.

                        ZAMANDA DURAN KALBİM

Durdu zaman

Tükendi kelimeler.

Sustu esen rüzgar.

Senden sonra bir şey kalmadı bana aşkı hatırlatan

Bitti.

Ve durdu zaman.

 

Kelimeler boğazımda düğüm düğüm.

Sevdiğim şarkılara inat, sağır kulaklarım.

Durdu zaman

Durdu kalbim.

                             Nermin Kurt

YAZARIN DİĞER YAZILARI