Fethiye Günleri

Fethiye Günleri

Yazan:Rıza Yetim/Eğitimci

 

Adabelen'lilerle, Adabelenli Abdullah Taşçıoğlu'nun düzenlemiş olduğu "Fethiye Günleri" etkinliğini izlemek üzere Fethiye'ye gittim. Fethiye, tıpkı Ünal Şöhret Dirlik'in anlattığı gibiydi, ilk yaz giysilerini giyinmiş, yeşil yeşil gülümseyip duruyordu. Bakınca, bir kaç kez daha içtenlikle sevdim güzel dost Ünal Şöhret Dirlik öğretmeni. Çünkü daha önceleri onun yazılarında, şiirlerinde anımsanmasına doyum olmayan tüm yapıtlarında bir iyice usumun en ince çizgilerine kazımıştım Fethiye'yi. Türkülerinden masallarına, masallarından ata sözlerine, bilmecelerine, tekerlemelerine ,özgün deyimlerine ve söyleyiş özelliklerine dek her yanı, yakası belleğimdeydi bu güzel yurt parçasının.

 

Fethiye deyince Ünal Şöhret Dirlik gelir aklıma. Ünal gibi kendini ve sanatına adamış olan bir aydın görmedim bunca yaş yaşadım.Dili ve kalemi, Fethiye'ce akıcı duru ve şiirsel. Besbelli Fethiye iklimi, Fethiye özellikleriyle büyütüp yetiştirmiş onu.Tüm yazılarında Fethiyeli olmanın kıvancı ve mutluluğu okunuyor. Bilip anladığıma göre de böyle bilinip tanınmaktan da olabildiğine mutlu.

"Fethiye Günleri" etkinliği Kültür merkezi'nde yapıldı, izledim. Çok etkili, ve yararlı oldu. Orada kitaplarımı da imzaladım ayrıca. Ünal dostla saatlerce söyleştik, bundan iyisi can sağlığı. Hem etkinlikleri, izlemekten, hem dostumla buluşmaktan doyumsuz bir hoşnutluk duyduğumu söyleyebilirim.

 

Hoşnutluğumun en önemlisi hiç kuşkusuz, Ünal Şöhret Dirlik adının Fethiye Belediyesi Kültür merkezi Kitaplığına verilmiş olmasıydı. Kıvandım. Çünkü Fethiyeliler çok güzel bir değer bilirlik örneği koymuşlardı ortaya. Onun Fethiye için yaptıklarının karşılığını ödemişlerdi, Ünal Şöhret Dirlik'i daha bir Fethiyeli yapmışlardı. Gördüklerimle ben de gönendim,Ünal gibi..

Fethiye'yi bir kaç kere gezmiş, görmüştüm önceleri. Ama bugün gördüğüm Fethiye, o gördüğüm Fethiye değildi.Çok gelişmiş, değişmiş ve de güzelleşmişti .Öncelikle de Ölüdeniz.gözümden esirgedim . Ölüdeniz'i. İlk yazın güzelliklerine de doyumsuz bir güzellik katmış ormanı, denizi ve çiçekleri, kuş sesleriyle.

Her yakası ayrı bir doyumsuzluk sergiliyor kuşkusuz. İnsan olmayınca bunlar neye yarar? Fethiye'de iyi, aydın, ilerici, dost ve kardeş insan var da Fethiye ondan güzel. Onların güzellikleri Onların güzellikleri, görenin gözlerinde, duyanın yüreklerinde , söyleyenin dillerinde.

Sağ olsun Adabelenliler Derneği Yönetim Kurulu, Özellikle de sayın başkan Mustafa Özmen Çok güzel bir etkinlikte bulundu; bizi bir güzel Fethiyeli  yaptı.En güzel ilk yaz günlerimizi Fethiye'de yaşadık, kolay kolay unutulmaz. Ben zaten hiç unutamam.Ünal Şöhret Dirlik dostumla buluştum orada-o saatlerin sıcaklığı, şimdi bile yüreğimde, usumda. O yüzden "Fethiye Fethiye'" diye sayıklıyorum epey zamandır." Güney" demek, "Güzel"demek,"Fethiye" demek bana göre. O'na, içten sevgi ve selamlar.

Rıza Yetim/Eğitimci

 

*Adabelen: Ortaklar Köy Enstitüsü'nün kurulduğu tepenin adı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI