Hasan Yücel Güzel Saz Çalardı

Hasan Yücel Güzel Saz Çalardı

Ünal Şöhret Dirlik

Geçen yıl 25 Kasım gecesi eşimi kaybettim. Defin işlemleri, baş sağlığına gelenler derken epey sıkıntı çektik. Üçüncü gün benim televizyon programlarımda saz çalan, yöre türkülerini dile getiren çok sevdiğim Hsan Yücel'in eşi Bahar Yenge telefon etti: "Hocam Hasan Ağabeyin öldü. dün kaldırdık." dedi. Başsağlığı diledim.

Şenol'a beni Hasan Yücelin evine götür" dedim. Civcili Ahmet Ağa meydanından Pazar Yerine doğru gidip sağa saptık ve "o bacasında "JAVA" yazan evin bulunduğu alana güzel bir ev yaptırmış. Kendisine de güzel bir daire ayırmış, güzel günlere lâyık değerli bir arkadaşımın, vakitsiz ve sessizce aramızdan ayrılması ne kadar acı. Onlar da duymamışlar benim eşimin Öldüğünü. Karşılıklı dertleştik. Kızını damadını da gördüm. Televizyonda programda çekilmiş güzel bir fotoğrafımız vardı, onu aldım evden çnkarken, yeni evinin bir ODASINA ASTILAJR. Şimdi fotoğrafları kaldı Hasan amcamızın. Oysa ne güzel sohbetlerimiz olmuştu.

Hasan Amcanın anlattıklarından:

"... Eskiden Günlükbaşı ite Çalış arasında domuz geçemez sazlık, bataklık ve kovalık vardı. Babam burada yapılacak sürek avına beni de götürdü. Daha on iki yaşlarmdaydım. Silahlılar bellli yerlere yerleştirildiler. Biz de ellerimizde tenekelerle Sazların arasında "Hay Huy" diye bağırarak gürültü ediyoruz. Derken kalabalık ve gürültüden ürken bir domuz üstüme üstüme gelerek beni yere yıktı. Ayağımdan yaraladı. Yaranın izi daha geçmedi."Yaranın yerini gösterdi

. ..Eeee HASAN Ağabey domuz seni öldürmedi mi?

Hasan Yücel:

"-Öldürdü aslında, bu bizim ki; yaşamak mı zaten!..' dedi.

Aşağıdaki Foça Güzeli isimli şiirimi; yetmiş dörtlük delikanlı Hasan Yücel'in anısına armağan ediyorum. Foça; Günlükbaşı çevresinin eski adıdır. Fethiye Radyo ve Televizyonunda sunduğum “Kültür Sanat Programalarıma "çaldığı oyun havaları ve söylediği türkülerle ve bilhassa Âşık Veysel yorumlanlyla renk katan, halk adamı. Hasan Yücel'e. (Bu şiiri Tunçoğluna ileteceğim, türkü gibi çalıp çığırsın diye.

 

Foça Güzeli

Hasan Yücel Usta.

yüklenir saza;

Türküler çığırır, geline kıza,

Boyu az uzunca ikiye kısa

Foça'dan bir güzel geldi pazara.

Bir bir söyleyelim bu türküleri.

Öte Öte gitme gel biraz beri

Oturup analım eski günleri

Foça'dan bir güzel geldi pazara.

Salınıp gelince Pazar şenlendi

Ünal Şöhretin de gönlü dinlendi

Sen pazardan çıktın aklım dedendi

Foça'dan bir güzel geldi pazara.

Ünal Şöhret Dirlik

YAZARIN DİĞER YAZILARI