Turgutlu öğrencilerin internet sevinci

Muğla'nın Ula İlçesi Turgut Mahallesinde cep telefonu şebekelerinin çekmemesi, bu nedenle telefon sinyali olmadığı için internete ulaşamayan yaklaşık 50 öğrencinin yardımına İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetişti. Muğla Valisi Orhan Tavlı'nın talimatı ile İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ve ekibi harekete geçti. Turgut Mahallesine EBA Destek Noktası kurulurken, bilgisayarları gören, internet erişimine kavuşan çocuklar mutluluktan havalara uçtu. 10 bilgisayar, 5 tablet ile Turgut İlkokulun iki odası EBA Destek Noktası olarak kırsaldaki öğrencilere hizmet verecek. Bunun yanı sıra Telekom tarafından da köye internet hattının döşeme çalışmalarının başlatıldığı öğrenildi.

Altar Zeyhan

Ortaokul öğrencisi Ece Demirtaş bilgisayar ve internete kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleyerek teşekkür etti.

Yağmur Özcan ise, "Önceden internete giremiyorduk. Tabletimiz yoktu. EBA Destekten tablet ve bilgisayarlarımız geldi. Çok teşekkür ederiz. Bizi çok mutlu ettiler" ifadelerini kullandı.

Bir gün önce çocuklarının durumundan yakınan Veli Saniye Özcan'ın mutluluğu ise yüzüne yansıdı. Özcan, "Çocuklarımız derslerine artık girebilecek. Büyüklerimiz sesimizi duydu. İnternete kavuştuk. Çok teşekkür ederiz" diye konuştu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ise, "Muğla'da sayın valimizin himayelerinde başlattığımız sınırsız eğitim projemiz vardı. Basınımızın da yakından takip ettiği gibi bu aşamalı olarak uygulamalarını başlatmıştık. Üç aşamadan oluşan bu projede ilk etapta evinde televizyon olmayan çocuklarımızın televizyonlarını evlerine kadar ulaştırdık. İkinci aşaması ise yine köy ve mahallelerinde internet altyapısı evinde olmayan çocuklarımıza bakanlığımızın da talimatıyla EBA Destek Noktalarını oluşturarak çocukların EBA'ya erişimlerini sağlamaktı. Bugün bu okulumuzda internet altyapısı kuvvetlenerek, yeterli bilgisayar donanımı da valimizin talimatıyla buraya ulaştırıldı. Burada okuyan çocuklarımızın EBA'ya ulaşımı birebir takip edilecek. İzlenecektir. Basınımıza bu konuda verdiği katkıdan dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

 

DİĞER HABERLER