CHP'li kadınlardan kadın cinayetlerine tepki

CHP Muğla İl ve Menteşe İlçe Kadın Kolları tarafından kadın cinayetlerine yönelik açıklama yapıldı. Açıklamada, "İstanbul Sözleşmesi'nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar, öldüreni değil, öleni suçlayanlar, katilleri yargılamadan, hak ettikleri en ağır cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar, katledilen kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur" diye ifade edildi.

Haber Merkezi

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu'nun da destek verdiği, Kadın Kolları İl Başkanı Aysun Demirel Korkut tarafından okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Özgecan Aslan, Şule Çet, Ceren Özdemir, Gülistan Doku, Pınar Gültekin ve daha binlerce kadın. Hepsinin hikayesi aynı. Sırf hayır dediği için, boşandığı, ayrıldığı veya hiç birlikte olmak istemediği için katledildiler. Boşanan kadınları sapkın hayat yaşamakla suçlayanlar, boşanmalarını ne pahasına olursa olsun engellemek için Meclis'te komisyonlar kuranlar, aileleri parçalatmayacağız diye dört bir yerden açıklamalar yaptıranlar, nafakayı kaldırtmak için yasa hazırlıkları yapanlar, şiddete ilişkin koruma kararları almamızı sağlayan 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi'nden devletin imzasını çekmesi için uğraşanlar, öldüreni değil, öleni suçlayanlar, katilleri yargılamadan, hak ettikleri en ağır cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar, katledilen kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur.

Haftalardır, aylardır, yıllardır yasalar etkili uygulanmıyor. Erkek şiddetine karşı acil önlem planı yapılmalı diyoruz. Ancak tüm bu çağrılarımıza kulak tıkayan sizler;  bizim için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesini tartışmaya açıyorsunuz. Oysa İstanbul Sözleşmesi, hukuki güvencemizdir. İstanbul Sözleşmesini hedef alıp sözleşmeden çekileceğini söylemek kadına yönelik şiddeti teşviktir.

Biz kadınların susmaya, itaat etmeye, birbirimizi yanlız bırakmaya, şiddetle yaşamaya ya da canımızdan olmaya hiç niyetimiz yok. Hiçbir kadının saçının teli zarar görmeyene kadar, tam eşitlik sağlanana kadar meydanlarda olmaya devam edeceğiz."

 

DİĞER HABERLER