"SHARON STONE" KİTABI İÇİN 4 MİLYON DOLAR ALACAK !?


Haber aynen şöyleydi: "...Amerikalı ünlü ve saksi oyuncu Sharon Stone'un, anılarını anlatacağı kitabı için yayıncılar sıraya girdiler!.. 62 yaşındaki oyuncunun, Mart-2021'de çıkarılması planlanan kitabında; 'Sorunlu Çocukluğunu, Evliliklerini ve Aşk Hayatını' anlatacak!.. Ünlü yayıncı Alfred A. Knopf ile anlaşan Sharon Stone, 2 Milyon Dolar avans aldı, kitap yayına çıktığında 2 Milyon Dolar daha alıp, ayrıca kitabın gelirinden de pay alacak!.."

Göreceksiniz, bu kitabın satışı için öyle reklâmlar yapılacak ki, bütün dünya yayıncıları da sıraya girecek, Sharon Stone bu satıştan da en az 6 Milyon Dolar pay alıp, toplamda 10 Milyon Doları kesesine atacak!.. Türk parasıyla bu para, 75 Milyon TL demek oluyor!..

Şimdi yazı-şiir ve edebiyat dünyasının züğürtleri olarak biraz düşünelim: Böyle korkunç paralar, dünyanın en çok okunan ve satan ünlü yazarlarından hangisine verilmiştir acaba? Bir Balzac, bir Dostoyevski, bir John Steinbeck ya da bizim bir Yaşar Kemal, Aziz Nesin, Ömer Seyfettin veya günümüzün süper yazarı bir Yılmaz Özdil, bu parayı ömürlerinde hiç görmüşler midir? Bu para, bu oyuncu hanımın kitabının hangi özelliğine verilmiştir: "Edebi dili, sürükleyici anlatım özelliği, sözcükleri ustaca kullanması; sihirli, mistik, tarihsel veya şiirsel anlatımı için mi" verilmiştir!?

Tabii ki hayır!.. Herkes biliyor ki; bu hatıra kitabına verilen bunca para, sadece bu güzel ve seksi yıldızın hangi siyasilerle, hangi işadamlarıyla, hangi ünlü aktörlerle yatağa girip de, orada değişik olarak ne haltlar ettikleri merak edildiği için veriliyor!.. Göreceksiniz, bu kitap yayımlandıktan sonra kaç siyasetçi koltuğunu kaybedecek, kaç evli işadamı boşanacak, kaç aktör birbirine girecek!? İşte sırf bunlar için bu korkunç paralar saçılıyor işte!.. Yoksa, bu hanımın kitabını kim neyler, edebi gücünü kim merak edip de satın alır!?

Hatırlayınız; Hollywood'un ünlü ve seksi yıldızı Marilyn Monroe, 1962 yılında evinde ölü bulunduktan sonra ortalık karışmış, büyük tartışmalar ve paralarla anıları yayımlanmıştı!.. Ölümünün intihar değil, güçlü birileri tarafından evinde öldürüldüğü ileri sürülmüş, bu konuda en çok da, 1963 yılında suikaste uğrayan ABD Başkanı John F. Kennedy ismi telâffuz edilmiş, o hanım yıldızla uzun süre aşk hayatı yaşadıkları belgeleriyle ortaya serilmişti, hatırladınız mı? Bugün mevcut Başkan Donald Trump da, her gün yeni bir 'yasak aşk' dedikodusuyla yıpratılmaya, birileri de meşhur edilmeye çalışılıyor!..

Sharon Stone, 1992'de çevrilen 2 saat 8 dakikalık "Temel İçgüdü" filmiyle ABD ve dünyada meşhur olmuştu... Başrolünü Michael Douglas ile paylaştığı bu filmdeki şu sahne onu meşhur etmişti: Michael'ın karşısındaki sandalyeye mini etekle ve altında külotu olmadan oturup, sık sık bacak çelerek ve bacaklarını açarak oturması, karşısındaki adamı terletmesi, onu unutulmazlar arasına sokmuştu!.. Bu filmi kime sorsanız, hemen akıllarına o sahneden başka bir şey gelmez!.. Bu kitabını sattıracak olan tek şey de, işte budur!..

Neyse, bugün bu haber konusuna niye girdim, vallahi ben de bilemiyorum!? Belki bu okunduktan sonra hemen unutulacak ve hiçbir edebî değeri olmayan kitaba verilen paraları kıskandım!? Belki dünyaca ünlü yazarlara acıdım!? Belki o 'Temel İçgüdü' filminin bu özel ve güzel görüntüleri benim de hiç aklımdan çıkmıyor, ne bileyim ben!?

Halbuki aynı gün, "İngiltere'de Lüks Maskeler 865 TL'ye Satılıyor!.. Yunanistan, Corona-19 Aşılarını  Vatandaşlarına Bedava Yapacak!.. Virüsün Çıktığı Çin Halkı, Artık Hasta Kalmadığı İçin Maskelerini Atmaya Başladı!" gibi haberler de vardı, benim gözüm bu seksi hanımın kitap haberine niye böyle takılı kaldı, yemin olsun hâlâ anlayamadım!?          Sakin KOŞAR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI