"ZEYBEKOĞLU" İLE YOLA DEVAM !..

 

                      "ZEYBEKOĞLU" İLE YOLA DEVAM !..

Muğla Cumhuriyet Halk Partisi delegeleri, 08 Şubat 2020 Cumartesi günü "İl Başkanlığı" seçimini de tamamlayarak yeni yönetimlerini belirledi, mevcut Başkan sayın Adem Zeybekoğlu güven tazeleyerek yeniden CHP Muğla İl Başkanı seçildi... Partililerimize, İlimize ve ülkemize hayırlı olsun!..

Aylardır devam eden ön seçim, il ve kongre delegeleri, İlçe Başkanları ve yönetimleri seçimleri sonrası, İl Başkanlığı ve Kurultay Delegeleri seçimleriyle 08 Şubat'ta sona erdi... İl Başkanlığı seçimine birkaç gün kala 2 adayın ismi de dillendirilmeye başlandıysa da, bunlar seçimde ortalıkta hiç görünmediler!..

Seçim öncesinde bazı söylentilere göre CHP Genel Merkezi'nin isteğinin, her yerde "Tek Aday" ismiyle seçimlere gidilmesi, çıkabilecek yeni kırgınlıkların böylece önüne geçilmesinin istendiği filan söylendi durdu... Bunun doğru olup-olmadığını bizler de öğrenemedik, çünkü elimizde yazılı veya sözlü hiç bir açıklama yoktu... Bırakın Muğla'yı da, koskoca İstanbul'da dahi tek adayla seçime gidildiğine göre, belki de kapı arkasından böyle bir istek partililere fısıldanmıştı, kim bilir!? 

Peki, "Demokrasi, Çoğulcu Katılım, Özgür İrade" gibi kavramları hiç dilinden düşürmeyen CHP gibi partilere bu 'Tek Aday' isteği veya direktifi yakışıyor mu? Aslında hiç yakışmıyor!.. Bütün sol partiler gibi, "Ön Seçim" bir CHP geleneği idi... Ama son yıllardaki bütün seçimlere şöööyyyle bir baktığımız zaman, Genel Merkez'in isteğinin pek de mantıksız olduğu görülmüyor!.. Diğer sağcı partilerdeki 'Tek Adam, Tek Aday' geleneği, son yıllarda CHP'ye de sirayet etmiş, onların da fabrika ayarlarını bozmuş gibi görünüyor!?

Peş peşe yaşadığımız sayısız seçimlerdeki aday belirleme ve parti örgütü seçimlerine bir bakınız; hepsinde de çok büyük kırgınlıklar, kavgalar yaşadık!.. Birçok kişi partisiyle ve kırk yıllık dostlarıyla yollarını ayırdılar, hâlâ da kırgınlıkları devam ediyor!.. Ne oldu bize? Eski yıllarda 8-10 aday bile olsa, seçim sonuçlanınca kırgınlıklar biter, herkes sahnede kucaklaşır, birbirlerine başarılar diler, herkes işine-gücüne bakardı... Her seçim birçok adayla ve kıyasıya geçerken, saygı sınırları da pek aşılmazdı!.. Ama son seçimler hiç de öyle olmadı!.. Her adaylık, adeta yeni düşmanlıklar yarattı!.. Düzeysiz eleştiriler, sosyal medyada nalına-mıhına vurmalar, eski parti birliğini ve dirliğini darmadağın etti, ne yazık ki bu kırgınlıklar hâlâ da devam ediyor!.. Bence bu yeni yönetimler öncelikle bu hastalığın tedavisi için her alanda çaba göstermeliler, çünkü bu gidiş partimiz açısından hayra alâmet bir gidiş değildir!..

Neyse; nihayet seçimler bitti, yeni yönetimler yeni ufuklara doğru yol almaya başladılar!.. Şimdi yapılacak olan şey; geçmişe bakıp bakıp da, eski kavgaları depreştirip durmak yerine, bu partinin iktidara nasıl taşınacağı konusunda kafa yormaktır!.. Bunun için önce eteklerdeki taşlar dökülmeli, el ele verip, partideki birlik ve beraberlik sağlanmalıdır!.. Bu konuda eski-yeni demeden, bütün yöneticilik yapmış, partinin ve partililerin saygı duyduğu herkese ihtiyaç vardır!.. Artık gün, birbirimizi eleştirme, geçmişte yapılanları sürekli yüzlerine vurma ve ayrışma günü değildir!.. Buna ne partimizin, ne de ülkenin tahammülü kalmıştır artık!.. Görev başındaki bütün insanlarımıza yardımcı olmak, görev verildiğinde cansiperhane şekilde o görevi yerine getirmek, herkese hoşgörü ve saygıyla yaklaşmak zamanıdır!..

Bu duygu ve düşüncelerle, yeniden seçilen CHP İl Başkanımız Adem Zeybekoğlu, 13 İlçe Başkanımız ve Yönetimlerine, Kurultay Delegelerine sağlık ve başarılar diliyorum!.. Yolunuz iktidar yoludur; bu yolda da ne bıkılır, ne usanılır, ne de insan yorulur!..      Sakin KOŞAR...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI