Bilgilendirme toplantısını kısıtlama gününe aldılar

Bilgilendirme toplantısını kısıtlama gününe aldılar

 

Muğla'nın Yatağan ilçesinde uzun süredir halkın tepkisine neden olan maden arama çalışmalarına yönelik 23 Şubat 2021 Salı günü saat 14:00'da yapılması planlanan toplantının sokağa çıkma yasağının uygulandığı  20 Şubat 2021 Cumartesi gününe alındığı öğrenildi. Yatağan CHP İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Yatağan halkından bir şeyler gizlenmek  mi istenmektedir?" diye soruldu.  Yatağan Yeşil Yaşam Derneği tarafından yapılan açıklamada ise, "Kömürü almak için suyu alacaklar. Su yoksa Yatağan'da hayatta olmayacaktır" diye ifade edildi.

Konuyla ilgili Yatağan CHP İlçe Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Yatağan Ovası'nda son haftalarda yaşanan gelişmeler kamuoyunun gündemini meşgul etmektedir. Süreç, yönetenler tarafından birkez daha şeffaflıktan uzak yürütülmektedir. 23 Şubat 2021 Salı günü saat 14:00'da yapılması planlanan Yatağan Ovası maden arama çalışmaları ile ilgili bilgilendirme toplantısı ani bir şekilde 20 Şubat 2021 Cumartesi gününe alınmıştır. Bilgilendirme toplantısının gerekçe göstermeksizin sokağa çıkma yasağı olan bir güne alınmasının nedenini merak etmekteyiz. Yatağan halkından bir şeyler gizlenmek mi istenmektedir?" denildi.

"TOPLANTIDA SİYASİLERDEN SADECE AKP İLÇE BAŞKANI YER ALDI"

Açıklamanın devamında, "Toplantıya katılanlar önceden belirlenmiş bir liste ile toplantı salonuna alınmıştır. Bu listede siyasi parti ilçe başkanlarından sadece Akp ilçe başkanı yer almıştır. Diğer hiçbir siyasi partinin başkanı toplantıya davet edilmemiştir. Bunun gerekçesinin ne olduğunu merak etmekteyiz? Yatağan Ovası'nda son haftalarda yaşananları dikkatle izlediğimizi ve sürecin takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz" ifadeleri kullanıldı.

YEŞİL YAŞAM DERNEĞİ: "KÖMÜRÜ ALMAK İÇİN SUYU ALACAKLAR"

Yatağan Yeşil Yaşam Derneği tarafından yapılan açıklamada ise, "Yatağan Termik santralın kömür rezervi  Hacıbayramlar Hisarardından Bayıra kadar  olan ovanın altında kaldı. Önce Hacıbayramlar Hisarardı Taşkesik Karamersin ovalarının sondajladılar rezerv tespiti yapıp Yeraltı Kömür İşletmeciliği ÇED sürecini başlattılar. Aynı projenin devamında Bağyaka, Yatağan ovasından Bayıra kadar sondajlayıp ÇED süreci başlatacaklar. Proje ovanın 400 m altında olacak. Yani kömürü almak için suyu alacaklar. Daha önce açtığımız davada ki bilirkişi raporunu okursanız herşey açık ve nettir. Su yoksa Yatağan'da hayatta olmayacaktır" diye ifade edildi.

DİĞER HABERLER