Kırsal mahallelerde halk eğitim kursları açılıyor

Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı "Hayat Boyu Öğrenen Mahalle" uygulamasıyla, Muğla'daki birçok kırsal mahallede halk eğitimi merkezi kursları hizmet vermeye başladı.

Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 32,164 köy muhtarına göndermiş olduğu mektupla başlayan "Hayat Boyu Öğrenen Mahalle" uygulaması ile ülke genelinde yaklaşık 32 bin mahallede, halk eğitim kursu açılması hedefleniyor. Muğla genelinde ise bu uygulama kapsamında Dalaman, Fethiye, Marmaris, Menteşe,  Milas ve Seydikemer'in kırsalda yer alan 85 mahallesinde halk eğitim kursları faaliyetlerini yürütüyor. "Hayat Boyu Öğrenen Mahalle" uygulaması ile Muğla'daki istihdamı geliştirmek, nitelikli iş gücü oluşturarak ekonomiye katkıda bulunmak, kişilerin mesleklerindeki gelişmelerini yakından takip etmek hedefleniyor.

Halk Eğitimi Merkezleri,  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile işbirliği içinde ilçelerdeki mahallelerde "Meyve Ağaçlarında Aşılama, Meyve ve Zeytin Ağaçlarında Budama, Arıcılık, Sürü Yönetimi, El Yapımı Sabun Yapımı ve Tıbbi Aromatik Bitkiler vb." alanlarda açtığı kurslarla hem çiftçilere hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. 

Konuya yönelik açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, "Artık halk eğitimi kurslarımız sadece ilçe merkezleriyle sınırlı değil. Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk'un direktifleri doğrultusunda başlatılan" Hayat Boyu Öğrenen Mahalle" uygulamasıyla,  mahallelerimizde 7'den 77'ye her yaştan ve her vatandaşın katılabildiği kurslar düzenliyoruz. İlimizdeki Dalaman, Fethiye, Marmaris, Menteşe,  Milas ve Seydikemer olmak üzere 6 ilçemizin toplam 85 mahallesinde, halk eğitimi kurslarımız faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kurslara hâlihazırda 1500 kursiyerimiz devam ediyor. Kursiyerlerimiz yerli ve doğru üretim anlayışını modern tarım ve hayvancılık bilgileriyle buluşturma imkânı buluyorlar. İlçelerimizde  Tarım ve Orman Müdürlüklerinin de katkılarıyla açtığımız kurslarımızı yaygınlaştırmaya devam ediyoruz.. Mahallerimizde açtığımız kurslarımıza ilgi ve merakları doğrultusunda her yaştan, her eğitim seviyesinden vatandaşlarımızı bekliyoruz" dedi.

 

DİĞER HABERLER