Meslek lisesi engelliler için kolları sıvadı

Muğla'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Makine Öğretmeni Emin Nejat Doğan ve öğrencileri tarafından Muğla'da engellilere dağıtılması için hazırlanan engelli aracının prototipi tanıtıldı. Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, aracın yapım aşaması tamamlandıktan sonra seri üretime başlanacağını, üretilen araçların ise Muğla'da engelliler derneklerine dağıtılacağını belirtti.

Altar Zeyhan

Engelli aracının tanıtımında açıklamalarda bulunan Makine Öğretmeni Emin Nejat Doğan, engelli aracının 15 ayda tamamlandığını belirterek, "Dünyadaki engelli araçlarını araştırdım. Engellilerin ulaşım hakkını rahat bir şekilde kullanabilmesi için, tekerlekli sandalyesi ile binip inebileceği ve belirli yerlere bağımsız olarak gidebileceği bir araç tasarlamak istedim. Bu tasarımın tüm mekanik tasarımı şahsıma aittir. Elektrik ve elektronik bölümü öğretmenlerimiz de aracımızın uzaktan kumandasını yaptı. İşbirliği içinde uzaktan kumandalı rampamızın çalışmasını sağladık. Aracımız, 35-40 kilometre hız yapabiliyor. Aracımızın henüz son hali bu değil. Bu aracı en son, en modern hale getirmek için çalışıyoruz. Prototipin üst kısmına güneş enerjisi paneli eklemek istiyoruz" dedi.

ENGELLİ DERNEKLERİNE DAĞITILACAK

Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre ise aracın yapım aşaması tamamlandıktan sonra seri üretime başlanacağını, üretilen araçların ise Muğla'da engelliler derneklerine dağıtılacağını belirtti.

 

 

DİĞER HABERLER