Su sıkıntısının yaşanmayacağı tek ilçe Marmaris

Su sıkıntısının yaşanmayacağı tek ilçe Marmaris

İklim değişikliği nedeniyle Türkiye'nin birçok ilinde barajlardaki su seviyesi yüzde 20'lerin altına düşerken, MUSKİ'ye ait Marmaris İlçesi'ndeki Atatürk Barajı'nda su seviyesi yüzde 95'e çıktı.

İHA

Kuraklık ve iklim değişikliği sonucu Türkiye'deki birçok içme ve kullanma suyu barajı alarm verirken, Muğla'nın Marmaris İlçesi'ndeki Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü'ne (MUSKİ) ait Atatürk Barajı yağış olmasa bile ilçeye uzun yıllar yetecek suya sahip.

Mevcut kapasitesinden yüzde 20 daha fazla su tutma hacmine sahip Marmaris Atatürk Barajı 16 Aralık'ta yapılan ölçümde yüzde 87 doluluğa sahip iken, son bir aydaki yağışlar sonrası doluluk oranı yüzde 94'e yükseldi. Marmaris Atatürk Barajından sulama, kullanma ve içme suyu temin edilirken, Marmaris'in yıllık içme ve kullanma suyu yaklaşık 12 milyon metreküp.

1998 yılında dönemin Marmaris Belediye Başkanı İsmet Karadinç tarafından altyapı, kanalizasyon, arıtma tesisi ile birlikte yapımını başlanan ve devlet garantili ilk etapta 210 milyon dolar uluslararası kredi temin edilmesi ile inşaatı başlayan baraj 11 Şubat 2005 yılında su tutmaya başlamış ve Mayıs ayında da açılışı yapılmıştı.

Marmaris Barajı Kocaalan Deresi üzerinde yapılırken, beton ve kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacminin 7 bin 60 metre, akarsu yatağından yüksekliğinin 49 metre, normal su kotunda göl hacmi 36 milyon metreküp olduğu belirtildi.

DİĞER HABERLER