METİN FEYZİOĞLU NEREDEN KOŞUYOR !?

 

                   METİN FEYZİOĞLU NEREDEN KOŞUYOR !?

"2019-2020 Adli Yıl Açılışı" için yine Yargı mensupları, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplanacaklardı. Geçmiş yıllarda burada yapılan toplantıların etik olmadığını, yargının bağımsız olduğunu, tarafsız bir yerde bu toplantının yapılması gerektiği çok tartışılmıştı. Partili bir Cumhurbaşkanlığı mekânında bu toplantıların yapılmasının, yargıya gölge düşüreceğini söyleyen yargı mensupları vardı.

Bu yıl da yargı mensupları "Adli Yıl Açılışı" davetiyelerini Beştepe Sarayı'ndan alınca, başta İzmir Barosu olmak üzere, bu davete tepkiler yükseldi. İzmir'den sonra Ankara, İstanbul, Aydın, Muğla, Bursa, Ordu, Adana, Mersin, Denizli, Şanlıurfa, Eskişehir gibi, tam 41 İlimizin Baroları bu nazik davete icazet etmeyeceklerini, bu yanlışlığın düzeltilinceye kadar da, bu tutumlarını sürdüreceklerini Yargıtay Başkanlığı'na bildirdiler. Evet, bu arada bu davete katılacağını açıkça söyleyen tek kişi; "Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu" oldu, iyi mi!? Orada bir konuşma yaptıracaklarmış da, ondan gidecekmiş. Hadi canım sen de. Biz daha önceki tutumlarınızı da, alkışlarınızı da biliyoruz.

Bundan önce, yine Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı iken, böyle bir Adli Yıl açılışındaki konuşması yüzünden, o zaman Başbakan olan sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan işitmediği azar kalmamış, konuşması yarım kalmış, onu zamanın Cumhurbaşkanı sayın Abdullah Gül'ün bile zor zapt ettiğini herkes kendi gözleriyle görmüştü!.. Sayın Metin Feyzioğlu'nun, şimdilerde neden iktidardan yana tavır almasına ise, kimseler bir anlam veremiyor!?

Bundan kısa bir süre önce, yani Yüce Meclis tatile çıkmazdan önce, ısrarla herkes şu meşhur "Adalet Reformu Yasası" nın ortak bir çalışma ile bir an önce çıkmasını istiyordu ama, yine olmamıştı. O günlerde de yine TBB Başkanı Metin Feyzioğlu çıkıp; "Ben iktidara güveniyorum, istediğimiz şekilde bir Reform Yasası'nın çıkarılacağına olan inancım tamdır" şeklinde bir açıklama yapmış, kendi üyelerinden epeyce sert eleştiriler almıştı.

Bu kısa sürede ne değişmişti de, sayın Metin Feyzioğlu da bu kadar iktidar yanlısı oluvermişti!? Bundan kısa bir süre önce Ankara Barosu Başkanlığı, binalarına boydan boya bir pankart asmış ve aynen şöyle yazmışlardı: "Adaletsizliğin Tam Karşısındayız!.." Binalarının tam karşısındaki binanın hangi kuruma ait olduğunu da, varın da sizler bulunuz!..

Peki, önümüzdeki yıllarda bine TBB Başkanlığı seçimleri olacak. Acaba sayın Metin Feyzioğlu yine aday olacak mı? Dün diyordu ki; "41 İl katılmasın varsın, avukatların çoğunluğu bizde" diyordu. Hayret, tüm İllerimizin yarıdan fazlası en büyük İller katılmıyor, bu çoğunluk nereden geliyor? Aday olursa da, bunca büyük kentlerin tepkileri sonrasında acaba yine seçilebilecek mi? Bence artık aday olmaz, zati olsa da asla seçilemez, çünkü görünen köy kılavuz istemez!..

Aaahh ahhh!.. Bunları yazarken nedense 1970'li yıllar aklıma geliverdi. Hani o partilerden ayrılanların yeni partiler kurdukları, parti kapatmaların sıkça yaşandığı, "Milliyetçi Cephe (MC) Koalisyon Hükümetleri" ve "Ecevit Hükümetlerinin" birinin gidip, birinin geldiği yıllar!.. İşte o yıllarda Metin Feyzioğlu'nun babası merhum Turan Feyzioğlu, CHP'nin saygın ve daimi milletvekillerinden biriydi. Parti yönetimiyle anlaşamayan Turan Feyzioğlu, bir grup arkadaşıyla ayrılıp, amblemi "Kuzu" olan "Güven Partisi" ni kurdu ve yıllarca sağcı MC Koalisyon Hükümetlerinin en küçük ortağı oldu. Ona hep "Kıbrıs Koordinasyon Başkanlığı" görevini verip, hükümete 'kuzu gibi' destek verdirdiler, başka bir işe de karıştırmadılar. Metin Feyzioğlu CHP'den çok adaylık teklifi bekledi ama, belki bu yüzden bu olanlardan ötürü, şimdiki CHP de Metin Feyzioğlu'na adaylık teklifinde bulunmadı, o da sağa doğru kayıp gitti, kim bilir?

İnsanlar biraz da geçmişleriyle anılırlar ve bu bilgiler ışığında ilişkiler kurarlar!.. Zati 'Tarih' denen bilim de bunun için vardır, bunun için arşivler hep çok önemlidir!.. İnsanlar; "Geçmişi iyi olmayanın, geçmişi bilmeyenin geleceği de olmaz!" diye herhalde bunun için söyleyip duruyorlar, ne bileyim ben !?             Sakin KOŞAR.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI