Aycan'dan Trafik Güvenliği Günü açıklaması

Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği Muğla İl Temsilcisi Prof. Dr. Nihat Aycan tarafından Karayolu Trafik Güvenliği Günü nedeniyle basın açıklaması yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Bilindiği gibi her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü "Karayolu Trafik Güvenliği Günü", bugünü izleyen hafta ise "Karayolu Trafik Haftası" olarak kutlanmaktadır. Başta İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Dairesi olmak üzere, ilgili sivil toplum kuruluşları bu kutlamaların paydaşlarıdır. Konu ile ilgili etkinlikler, son iki yıldır pandemi koşullarında gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda "Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Derneği (KTYG)" Muğla İl Temsilcisi olarak ilimizde, özellikle Menteşe ilçemizde trafikle ilgili dikkat çeken önemli bazı hususları Menteşeli hemşerilerimle paylaşmak istiyorum."

"FAHRİ TRAFİK MÜFETTİŞLERİNDEN 13 BİN CEZA"

"Buna göre; son bir yılda Menteşe ilçesinde 48 plakalı araçlara, Fahri Trafik Müfettişlerince (FTM)  on üç bin dolayında trafik ceza tutanağı düzenlenmiştir. Söz konusu ceza tutanağı sayısı resmi polislerin düzenlemiş oldukları trafik ceza tutanaklarından daha yüksektir. Kısaca bahsedilen, FTM' lerce düzenlenen cezalar ile bu müfettişler, Emniyet Müdürlüğü Trafik Dairesine % 85'e varan oranda tutanak düzenlemeyle katkı sağlamışlardır. Menteşe'de günlük ortalama yüz dolayında ceza tutanağı düzenlendiği gerçeğine göre, ilçemizde trafik hususu önemlidir."

EN ÇOK HANGİ KURALLAR İHLAL EDİLDİ?

Açıklamanın son bölümünde şu ifadeler kullanıldı: "FTM' lerin düzenlemiş olduğu tutanaklar analiz edildiğinde, aşağıdaki trafik kural ihlallerinin en çok yapıldığı anlaşılmış ve bu durum Menteşeli hemşerilerimizle paylaşılmak gereği duyulmuştur. Trafik kural ihlali yapılan hususlar, en çoktan en aza doğru olacak şekilde sıralanmıştır. Yaya geçitlerinde yapılan trafik kural ihlalleri, Kaldırımlara park etme kural ihlalleri, Kasksız motosiklet kullanımı kural ihlalleri, Kırmızı ışıkta geçme kural ihlalleri, Trafikte cep telefonu kullanma kural ihlalleri, Hatalı sinyal verme kural ihlalleri, Emniyet kemeri kullanmama kural ihlalleri, Hatalı sollama kural ihlalleri, Kavşaklarda geçiş kuralına uymama kural ihlalleri, Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirme.

Trafikte önlenebilir can ve mal kayıplarına son vermek için sadece trafik kurallarına uymak yeterlidir. Ayrıca hayatın her alanında olduğu gibi trafikte de insan ve hayan haklarına saygı temelinde; hoşgörülü ve sabırlı bir tutum benimseyip, bunu da davranışa dönüştürmemiz son derecede önemlidir. Trafik haftasını kutlar, saygılar sunarım."

DİĞER HABERLER