Başkan Gürün'den imar planı tepkisi: "Gökova'ya kıymayın"

Sakin kent unvanlı Akyaka'yı içine alacak şekilde, Gökova Körfezinde sit statülerinin değiştirilip imar planının revize edilmesine Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün tepki gösterdi. 154 hektar alanda ucu açık bir planlama yapıldığını, kapsamı belirsiz bakanlık planlarının iptali için her türlü mücadeleyi vereceklerini belirten Gürün, "Muğla olarak her geçen gün doğal güzelliklerimize zarar verecek yeni kararlarla karşılaşmaya devam ediyoruz. Bu bölgede yaşayan birçok ailenin bu belirsizlik içerisinde mağdur olacağını düşünüyorum. Başka Gökova yok. Gökova'ya kıymayın" dedi.

Haber Merkezi

 

Doğasıyla ünlü Akyaka'yı da içine alacak şekilde yapılan yeni düzenlemeye Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün itiraz etti.  Planların iptali için hukuki süreci başlattıklarını belirten Gürün, "Gökova Körfezi'nde yapılmak istenen değişikliklere karşı her türlü mücadelemizi sürdürüyoruz. Belirsiz, güvensiz, kıyı kanununa aykırı düzenlemelerin olduğu, yerel yönetimlerin elini kolunu bağlayan, alt ve üst yapılarını bizim yaptığımız, yapacağımız alanlar için neyin düşünüldüğünü bilmediğimiz bir koruma planı" dedi.

 

"BÜYÜKŞEHİR OLARAK MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ"

Başkan Gürün "Başka Gökova yok. Gökova Körfezi'nde yapılmak istenen değişikliklere karşı her türlü mücadelemizi sürdürüyoruz. Bununla ilgili gerekli davalarımızı açtık. Bakanlık bizden bir takım konularda görüş istese de genellikle görüşlerimiz doğrultusunda olmayan Muğla'mızı koruyan değil doğal güzelliklerinin bozulmasına neden olacak kararlar alıyor. Muğla olarak her geçen gün yeni kararlarla karşılaşmaya devam edeceğiz sanırım" diye konuştu.

 

AKYAKA ÖZEL KORUMA BÖLGESİ

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün yaptığı açıklamanın devamında ise, "Akyaka; özel çevre koruma bölgesinde yer alıyor. Doğal ve ekolojik yapısı ile korunması gereken özellikli kentsel alanlarından biri. Yapılan planlama ile özel proje alanları, yat limanı, 154 hektar alanın yeniden planlanması gibi ucu açık bir planlama yapılmış. Yat limanı denilerek hangi büyüklükte bir limanın düşünüldüğü belli değil. Bu yatların bağlanacağı alanın bir doğa harikası olan Kadın Azmağına vereceği zararın hesaba katılmadığını görmekteyiz. Ayrıca harita üzerinde Özel Proje Alanı 1-2 olarak belirtilen ve ilerleyen süreçte nereye evrileceği öngörülemeyecek kadar belirsiz bir alan mevcut. Belirsiz, güvensiz, kıyı kanuna aykırı düzenlemelerin olduğu, yerel yönetimlerin elini kolunu bağlayan, alt ve üst yapılarını bizim yaptığımız, yapacağımız alanlar için neyin düşünüldüğünü bilmediğimiz bir koruma planı. Bu bölgede yaşayan birçok ailenin de bu belirsizlik içerisinde mağdur olacağını düşünüyorum. Askıda itiraz ettiğimiz bu koruma amaçlı imar planı olduğu şekilde kabul edildiği takdirde hukuk çerçevesinde itirazlarımızı, mücadelemizi devam ettireceğiz" ifadelerini kullandı.

DİĞER HABERLER