TAZELENME ÜNİVERSİTESİ'NDEN GEZİ

 

17 Nisan 2024 Çarşamba günü Tazelenme Üniversitesi olarak Stratonikeia antik yerine bir gezi düzenleyerek, arkeoloji dersini Stratonikeia,'da yaptık.  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna ve eşi emekli öğretmen Suzan Tuna  ve üç  asistanı geziye eşlik etti. 

Katılacak öğrenciler Muğla Stadının kapısının önünde buluşacaklardı. Mimar Nurtan Onur ve ben toplanılacak yere gittiğimizde henüz otobüsler görünmüyordu ortalıkta. Orada İnşaat mühendisi ve eski Muğlaspor Kulübü  başkanı Eminer İçten' i gördük, bize katıl dedik.

Biz de eski noter ve avukat Ayhan Serim'in arabasıyla gitmek üzere yola çıktık. Atatürk Anıtında bekleyen muhasebeci Mustafa Özden'i alarak yola çıktık. Bayır, Yatağan üzerinden Stratonikeia Antik kentine geldik. Bu sefer antik kentinde kazı başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt'ün yeni düzenlemeler gördük.

Antik kentin girişinde bilet gişesini gördük.  Araç park yerinin arkasında yeme içme yerleri yapılmış.

Iki belediye otobüsü Muğla'dan kalkıp geldiler ören yerine, Muğla Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın yönlendirmesiyle, bir otobüs de Milas Belediye Başkanı Fevzi Topuz'un yönlendirmesiyle geldi. Muğla'dan gelen otobüs içinde Yüz Yaş Evinin müdavimleri de vardı.

Geçen sefer geldiğimizde yaya yolunun kenarında taştan mezarlar vardı, yeşil alan içinde. Tuvaletler vardı,  ören yerinin başında.

Köyün meydanında kahve ve hamamı gördük ve gezdik. Gelen arkadaşlara Muammer Hoca hamam yerini gezmede yol gösterdi, böylece yığılmanın  önüne geçildi.

Yol üzerinde iki dükkan açıktı, orayı gezip hediyelik alanlar oldu.

Sonra Batı kapısını gördük, kapı arasında havuzu gördük.

Dönüşte fayanslar koruma altına alınmış, üzerine çatı yapılmış,  korumak için.

Senato yerini gördük,  orada toplu fotoğraf  çekildik.

Anfi tiyatroda kazı düzenlemesi olduğundan orasını göremedik, rehberimiz kazı başkan yardımcısının söylediğine göre düzenleme yapılıyormuş.

Ören yerinde evi olanların bir kaç evi düzenlemişler, onlar gelip kaldıkları oluyormuş.

Yaşlı bir teyze burada yaşıyormuş, onu  gördük, 100 yaşına yaklaşmış, kahveden sonraki bölümde.

Daha düzenli olmuş Stratonikeia yol üzerinde gelip geçenlerin uğrayabileceği bir yer olmuş.

Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

Tabii öncelikli teşekkürüm Muammer Hocaya ve Muğla ve Milas Belediye Başkanlarına.

YAZARIN DİĞER YAZILARI