İsmet Tayyaresi Cumhuriyetin 97. yılında yenilendi

İsmet Tayyaresi Cumhuriyetin 97. yılında yenilendi

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Kurtuluş Savaşında önemli görevler üstlenen ve Muğla'nın sembollerinden biri haline gelen İsmet Tayyaresi yeniledi. İsmet Tayyaresi'nin birebir ölçüleri ile aynı olan maket Tayyare Kavşağı'ndaki yerini aldı.

Haber Merkezi

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün yeni nesillerin tarihi, İsmet Tayyaresi'nin hikâyesini bilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Başkan Gürün, "1921 yılında işgal altındaki bir ülkenin kahraman ve cesur evlatları imkansızlıklar içinde düşen bir uçağı parçalara ayırarak Muğla'mıza getiriyor. Kurtuluş Savaşı'nda birçok cepheye asker gönderen Muğla'mızın gözüpek ve marifetli evlatları eldeki tüm imkânlarıyla gökyüzüne destan yazacak tayyareyi kısa sürede onarıyor. Türk havacılık tarihine ismini altın harflerle yazdıran Vecihi Hürkuş da Kurtuluş Savaşı'nın seyrini değiştirecek İsmet Tayyaresi'ni Muğla'mıza gelerek cepheye götürüyor. Muğla tarihimizin sembollerinden olan İsmet Tayyaresi bizler için çok değerli olmasının yanında gelecek nesillerin tarihimizi bilmesi, öğrenmesi açısından bir o kadar önemli. Bu nedenle İsmet Tayyaremizi Cumhuriyetimizin 97'inci yılında yeniledik. 12 yıl önce yine bir Cumhuriyet Bayramı'nda Muğla'mıza kazandırdığımız Kurtuluş'un kanatları yine aynı yerinde yenilenen yüzüyle hemşehrilerimizi selamlayacak" dedi.

 

DİĞER HABERLER