Market genelgesi Muğla'da tepkiye neden oldu

İçişleri Bakanlığı, 81 ile gönderdiği genelgeyle kısıtlama süresince marketlerde alkollü içkinin yanı sıra elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, tekstil, hırdavat gibi ürünlerin satışını yasakladı. Muğla'da sosyal medya kullanıcıları yasak kararına tepki gösterdi. Hükümetin tek derdinin alkol satışını yasaklamak olduğu yorumunu yapan vatandaşlar, diğer yasakları ise bunu örtbas etmek için bahane olarak nitelendirdiler.

Haber Merkezi

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan tedbirler şu şekilde sıralandı: "Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri  (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları  ivedilikle alınacak.

Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek.  Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak."

Karara sosyal medyadan, 'Tek dertleri alkol satışı, diğerleri örtbas etmek için bahane', 'Daha ne kadar anayasal haklarımızı elimizden alacaklar', 'Birileri dur emesi gerekiyor artık bu saçmalıklara', 'Saçmalık, esnafa eziyetten başka birşey değil' yorumları yapıldı.

 

DİĞER HABERLER