Milas Tuzabat halkının boksit ocağı korkusu

Muğla'nın Milas İlçesi Tuzabat Mahallesi Yargöçen Tepesi mevkiinde boksit madeni için açılacağı öne sürülen maden ocağına yöre sakinleri tepki gösterdi. Tarım alanlarına yakın yerde kurulacağı iddia edilen maden ocağına karşı imza kampanyası başlatıldı. Ocağın kurulması halinde zeytin, kiraz, elma ağaçları ile yeraltı sularının zarar göreceğini söyleyen muhtar Mehmet Uğur Uygun kaymakamlığa dilekçe yazdığını, köy halkı olarak ayrıca dava açacaklarını söyledi.

Altar Zeyhan

 

Tuzabat Mahalle Muhtarı Mehmet Uğur Uygun yaptığı açıklamada, "Konudan bu ay haberimiz oldu. Daha sonra araştırdık. Kaymakamlıktan çağırdılar beni. Kaymakamlığa gittim ve bilgi aldım. Ardından halkımızı bilgilendirdik. Ev ev dolaşıyoruz. Halkımız açılmasını istemiyor. İmza topluyoruz şuan" dedi.

 

"KUYULARIMIZ KURUYACAK"

Muhtar Uygun, "Bizim maden ocağının kurulacağı yerin yakınında zeytin ağaçlarımız var. Kiraz ağaçlarımız var. Bahçelerimiz var. Yaklaşık 700-800 metre uzaklıkta yapılması planlıyor. Arıcılar da kullanıyor bu bölgeyi. Arıcılık bitecek. Köymüzde kiraz ve elma üretimi çok fazla. Bunlar çok zarar görecek. Yeraltı sularımız da o bölgeden geliyor. Bu sular zarar görecek. Kuyularımız kuruyacak" diye konuştu.

 

"DAVA AÇACAĞIZ"

Muhtar Mehmet Uğur Uygun konuşmasının son bölümünde, "Kaymakamlığa dilekçe yazdım. 30'unda askı süreci bitince dilekçemizi vereceğiz. Ayrıca dava da açacağız. Başka kurumlara da başvurumuzu yapacağız. Biz açılmaması için elimizden geleni yapacağız. Kurumlarımızdan da halkın bu tepkisine kulak vermelerini istiyorum" ifadelerine yer verdi.

DİĞER HABERLER