3.LİG STATÜSÜDE TAMAM

3.LİG STATÜSÜDE TAMAM

Öncelikle dün toplanarak hazırlıklara başlayan yani dün topbaşı yapan  Muğlaspor’a başarılar diliyorum. İnşallah sezon sonu gülen taraf biz oluruz.

  1. Ligde artık yeni sezon statüde tamam. Artık sırada 17 Temmuz 2018 Salı günü çekilecek statü var.

Önce 17 Temmuz 2018 Salı gününü daha sonra da 3.ligin başlama tarihi olan 1-2 Eylül’ü bekleyeceğiz.

TFF tarafından her sezon öncesi hazırlanmakta olan lig statüleri liglerde mücadele etmekte olan takımlar için oldukça önem taşımaktadır ki lig statüleri kulüplerce sabırsızlıkla beklenmektedir.

Yani statüler liglerin aynası demektir.

2018-2019 yeni futbol statüsü Muğlaspor açısından aslında geçtiğimiz yıldan pek farklı değil.

Geçtiğimiz sezonla yeni sezon statüsü hemen hemen aynı.

Şimdi 3.lig statüsünün can alıcı noktalarına bakalım.

Geçenlerde değinmiştik. Muğlaspor yeni sezon gruplandırmasında  18 takımlı grupta yer alıyor. Genel olarak baktığımızda 3.lig yeni sezonda  2 ve 3.gruplarda 18’erden toplam 36, 1.grupta ise 17 takım ile oynanacak Böylece yeni sezon 3.ligde toplam 53 takım ile oynanacak.

Muğlapor gibi 18 takımlı gruplarda mücadele eden takımlar biraz dezavantajlı durumda çünkü bakın 17 takımlı gruptan  sezon son iki, sırayı alan yani sezonu 16.ve 17. sırayı alan takımlar, 18 takımlı 2.Grupta ise  (2. ve 3.Gruplarda) sezon sonu son 16, 17, ve18.sırayı alan 3.takım Bal’a  küme düşecek. Sezon sonu 3.Ligden genel toplam olarak 8 takım bir alt lige yani Bal’a, küme düşecek.

Şimdi bakın bu veriler küme düşmede, bir de madalyonun diğer yönleri var. Bunlarda Play-Off ve şampiyonluk.

3.lige Gruplarına şampiyon yani birinci olan üç takım doğrudan 2.lige terfi edecek.Öncelikle belirteyim ki bu yıl 3.ligden 2. lige toplam 6 takım   terfi edecek. 3 takımı Gruplarda birinci olan üç takımla giderdik.Diğer 3 takım ise Play-Off maçları sonunda belirlenecek. Play-Off maçlarını  kim oynayacak dersiniz. Gruplarında 2., 3., 4. ve 5. sırayı alan takımlar, TFF 2. Lig’e yükselecek son 3 takımın belirleneceği Play-Off maçları oynayacak.

Gruplarında 2. 3. 4. ve 5. sırayı alan takımlar,  yani her gruptan 4’er takım genelde 12 takım kendi arasındaki Play-Off  maçlarında 3 takımı 2.lige gönderecek ve 9 takım elenmiş kabul edilerek 3.lige geri dönecek.

Şimdi burada Muğlaspor’un yeri ne olur? 

Bakın şu ana kadar Muğlaspor transferlerinde flaş isim yok. Transferler genelde genç ve başarıya susamış isimler. Şimdi Yönetim kurulundan flaş  transfer isteyenlerin sayısı az değil. Ancak Muğlaspor’da para yok. Şu anda Muğlaspor’da uygulanan ayağını yorgana göre uzatmak.

Muğlaspor’da yönetim ayağını yorgana göre uzatıyor istersen biraz ayağını yogandan dışarı çıkart o zaman ne olacak biliyor musunuz?

Tekrar geriye yani başa dönüş olacak. Bunun böyle olmasını bende  istemiyorum, mevcut yönetim de istemiyor. Bakın genel kurulda da konuşuldu geçtiğimiz yıllarda ben de  aynı konuya değinmiştim. Bugünkü şartlar altında Muğlaspor’un gelecekteki yeri ikinci amatör küme ligidir. Ama bunu bugünkü şartlara bağlıyorum. Eğer bugünkü maddi sıkıntı gelecekte de aynen devam ederse şartlar değişirse o zaman Muğlaspor’un gelecekteki yeri süper lig olacaktır.

Bakınız şimdi her şey güzey de, Muğlaspor kime transfer etti? Bu transferlerle bu takım küme düşer deniliyor da iş maddiyata gelimiydi herkes kaçıyor.

Kimisi üye aidat borcunu ödemez, kimisi cebimden bir kuruş çıkacak diye ödü kopar, kimisi maçlara paralı diye maçlara gelmez ondan sonra da çıkarlar şu şöyle olmuş, bu böyle olmuş, şu neden öyle olmuyor diye o gönüllü insanları sorguya çeker. Muğlaspor’a maddi destek konusuna gelince top başkalarının üzerine atılır.

Merak ettiğim bir konu var. Yönetim kurulu Kombine bilet bastırıyor. Bakalım kaç tane satış olacak. Geçen yıl biletlerin çoğu elde kalmıştı. Bu sezon nasıl olacak bilmiyorum. Onunda önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

Kombine biletlerin hepsi satılsa ne olur? Satılmasa ne olur? Oradan gelecek para olsa olsa bir iki maçın giderini ancak karşılar.

Şimdi buruda bir başka konuya değinmek istiyorum. Muğlaspor yönetim kurulu saha içi ve Menteşe caddeleri için ilan reklam topluyor., Bu uygulama Özer başkanın zamanında başlamıştı. Özer başkanın etrafı kalabalık olduğu için fazla sıkıntı çekişmedi sanırım ama bu kez öyle değil. Muğlaspor’un o reklamlara, o reklam gelirlerine çok ihtiyacı var. Bu konuda başkan Erol Kapiz diyor ki” Söylesinler biz insanların ayaklarına gidelim” Normal şartlarda Erol başkan ve diğer isimler insanların ayaklarına gitmez ama iş Muğlasporor olunca akan sular duruluyor. Ama konu ve burada mühim olan Yönetimin çabalarına olan ilgi. Bakalım kaç kişi reklam verecek. Kaç kişimin ismini Muğla cadde ve sokaklarında görebileceğiz.

Benz diyorum ki bundan güzel reklam olmaz bu bir fırsattır. Lütfen Muğlaspor’a reklam veren hem siz kazanın, hem de Muğlaspor kazansın.

Şimdi bakın Muğlaspor 4 trilyon borcu var diye biz kendimizi paralıyoruz Ama bu borç aslında çok olan borç değil. Bugün bir amatör takıma baksanız o kadara yakın borcu çıkar. Türkiye de araştırma yapılsa acaba kaç tane borçsuz kulüp çıkar? Ama bakın Muğlasporun geliri yok parası yok. Miuğlaspor’un bugün ödemekte olduğu yapılandırma borcu bitse bir başkası karşımıza çıkacak.

Şimdi bir kez daha gelelim transferlere.

Evet Muğlaspor da yapılan transferler isim yapmamış olsa da genç isimler yani başarıya susamış isimler kendisini göstermek istiyor. Bana göre bu Muğlaspor’da bir devrimdir. Eğer bu kadro başarılı olursa işte o zaman dillerden düşürmediğimiz 1980’lerin Muğlaspor’u tekrar geri gelir, ama tersi olursa o zaman ne olacağını siz de biliyorsunuz ben de biliyorum.


YAZARIN DİĞER YAZILARI