BAL İÇİN PLAY-OFF MAÇI VE ÖNEMİ

BAL İÇİN PLAY-OFF MAÇI VE ÖNEMİ

İşte bir baraj maçı daha geldi çattı. Bal’da sezon dün sona erdi. Ancak bu yazıyı kaleme aldığım zaman maçlar henüz oynanmadığı için maçlar hakkında şimdiden bir şey söyleyemeyeceğim.

Daha önce bu baraj maçları daha çok Muğlaspor ile oynanırdı. Muğlaspor Profesyonel lige terfi etmeden önce Ortaca Belediyespor ve Marmaris Bekediyespor ile oynamıştı.

Şimdi son iki sezondur durum değişti. Bilindiği gibi Yeni Milasspor son iki yıldır Muğla Süper Amatör küme liginde şampiyon oluyor.

Geçtiğimiz sezon Bal için Baraj maçı Yeni Milasspor ve  Yataanspor arasında oynanmış ve Yatağanspor penaltı atışları sonucu Yeni Milasspor’u eleyerek  Bal’da kalmıştı.

Bu sezon ise durum değişti ve Bal’da Yatağanspor puan açısından Ortaca Belediyespor’dan daha iyi durumda olduğu için baraj maçı bu kez Yeni Milasspor ile Ortaca Belediyespor arasında oynanacak.

Yani Ortaca Belediyespor ile Yeni Milasspor birlikte Play-Off maçı oynayacak. Bu kez Yatağanspor “siz ne yaparsanız yapın benim rahatım yerinde” misali  seyir bakacak.

Şimdi Play-Off maçı tek maç eleme usulü oynanıyor. Maçı mutlaka bir taraf kazanacak. Diyelim ki maçın normal süresi beraberlikle sonuçlandı, maçın galibi penaltılarla belirlenecek.

Şimdi gelelim maçın oynanacağı tarihe. Maçın normal şartlarda bu hafta sonu 15 Nisan 2018 Pazar günü oynanacaktı ama o tarihte Muğla’da Muğlaspor’un Pazarspor ile maçı var. Geriye kalıyor iki şık ya o maç 14 Nisan 2018 Cumartesi günü oynanacak ya da bir hafta ileriye kayacak. 22 Nisan 2018 Pazar günü Muğlaspor Ankara deplasmanında olacak ve Ankara Demirspor ile oynayacak. Yani Muğla Atatürk stadyumunda bir boşluk olacak işte o boşluktan yararlanılarak Play-Off maçı bu tarihte yani 22 Nisan 2018 Pazar günü oynanacak. Bana kalırsa Play-Off maçının 22 Nisan 2018 tarihinde oynanması daha uygun olacak. Çünkü 14 Nisan Cumartesi işgünü olduğu için her isteyen maça gelemeyebilir. Ama 22 Nisan 2018 Pazar günü olursa herkesin maça gelmesi daha rahat olacak.  Birde madalyonun diğer yüzü var. Bir haftalık gecikme maddi açıdan takımlara ne gibi yük getirir? Futbolcuların ve teknik kadroları bir hafta ileride oynamaya rahat bakacaklar mı? Bir haftalık gecikme kulüplere ne getirir ne götürür onun hesabının da iyi yapılması lazım.

Şimdi bu iki takımın yöneticileri önümüzdeki günlerde Muğla ASKF’da bir araya gelecek ve maç tarihini kesinleştirecek. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi takımların yöneticileri 14 Nisan tarihine olumlu bakacaklarını sanmıyorum. Ayrıca statü ve üst düzey yetkililerince maçın bir hafta ileride oynanmasında sakınca bulunup bulunmadığı da önemli. Elbetteki sayın Top ve Ortaca Belediyespor ve Yeni Milasspor kulübü yetkililerinin de vereceği karar çok önemli. Eğer sorun olmazsa maçı kısa bir araya sıkıştırmaya gerek olmayacak.

Ancak maç ne zaman oynanırsa oynansın Muğla’nın güzel ve zevkli bir maç izleyeceği kesin.

Maça gelirsek, Yeni Milasspor rakip kim olursa olsun geçtiğimiz sezondan görülecek bir hesabı olacak. Mor beyazlı ekip bu kez bu şansı iyi değerlendirmeye çalışacak ve bu kez Bal’a terfi etmek için tüm gücünü seferber edecek.

Diğer taraftan Ortaca Belediyespor yıllardır bu ligde mücadele ediyor. Bu ligin gelirini, giderini iyi bilen tecrübeli bir kulüp. Yani Siyah beyazlı kulüp Ortaca Belediyespor Bal için devam diyecektir. Bu sebeple güzel bir maç olacaktır.

Yalnız Milas bu kez akıllanmış gibi görünüyor. Milas camiasında, geçmişte profesyonel lig ve BAL gibi liglerde oynamış bir ilçeye, buraya kadar gelmiş bir takımın işi burada bırakmaması gerektiği görüşü ağırlık basıyor. Ortaca Belediyespor ise “Biz yıllardır bu ligde varız. Bundan sonra da neden olmayalım? Neden Bal’ı rakibimize kaptıralım görüşü ağırlıklı.

Maç hangi tarihte oynanırsa oynansın Muğla Atatürk Stadyumunda tarihi bir gün yaşanacağı kesin.

Ama maçı hak eden taraf kazansın. Dostluk ve kardeşlik ilişkileri hep devam etsin.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI