BİR BAYRAM DA BÖYLE GEÇTİ

BİR BAYRAM DA BÖYLE GEÇTİ

Ramazan ayı derken bayram da geldi geçti.

Artık yıl içindeki ikinci dini bayram olarak önümüzdeki kurban bayramına kadar başka dini bayram kutlamayacağız.

Dün artık Türkiye’de hayat normale döndü.  Dün sabah kalkıldı. Herkes işinin gücünün başında oldu ve nerede kalmıştık? denildi.

Sayılı gün değil mi? ne olacak işte geldi geçti. Ancak bu yıl Ramazan bayramı hafta sonuna yakın olduğu için Türkiye öyle uzun süreli bayram yapmaktan mahrum kaldı. Şahsen o kadar ağrı acı aksaya aksaya tüm camileri teravih namazı sebebiyle tüm camileri dolaştım ve Ramazan’da tam oruç tuttum.

Bilindiği gibi bir kaç ay önce Ünal ağabeyi kaybetmiştik. Olmuyor. Şahsen onu hep arıyorum. Sanki gazetede karşımdaki masasına pek bakasım bile gelmiyor. Çünkü yılların dostluğu ve alışkanlığı var. Sanki rahmetli bir yere gitmemiş ve gazetedeymiş gibi.

Gazeteden söz etmişken hemen şuna da değineyim bugünlerde adresinize gelen gazetelerde aksaklık olabilir ne bileyim gazete geç gelebilir bazen de hiç gelmeyebilir. Biz böyle aksaklık olsun istemeyiz ama bu tür aksaklıklar ister istemez oyluyor. Gazeteyi dağıtan dağıtıcı arkadaşımız bir süre önce kaza yaptı Bisiklet ile Gazete dağıtırken otomobil çarpmış. Kolundan  amiliyat oldu.Koluna Platin takılmış Hastaneden taburcu oldu. Ancak raporluluk süresi sona ermedi gazeteyi bir başka arkadaş emaneten dağıtıveriyor. Burada dağıtıcı Bayram’a geçmiş olsun derken gazeteyi geçici olarak dağıtan kardeşimize çok teşekkür ediyorum.

 İşte gazete dağıtımında ve ulaşımındaki aksaklığın sebebi bu.

Fakat yapacak bir şey yok. Tanrı öyle istemiş yapacak bir başka bir şey yok. Allah ölüm vermesin gerisi olup gidiyor. 15 Haziran 2018 (Bayramın birinci günü) bir mesaj aldım. Çok sevdiğim bir isim Rahmetli Ali Aydın’ı da kaybetmişiz. Olmadı yahu Ali ağabey seni yatsı namazlarında camide hep arayacağım. Fakat dedim ya yapacak bir şey yok.

Daha sonra değerli dostum Ali İnan beyin annesinin vefat etiğini gece geç vakit öğrendim. Aslında vaktimde var idi daha önce haberim olsa mutlaka cenazesine giderdim ama olmadı nasip değilmiş, Bilindiği gibi Ali İnan bey kardeşim bir süre Muğla Büyükşehir Belediyesi Turizm Gençlik ve Spor Dairesi Başkan vekilliği yapmıştı. Ali beyi ayrıca Muğla Voleybol Hakem ve Gözlemciler Derneği başkanı olarak ta tanıyoruz Büyükşehir Belediyesi Sultan anamız 70 yaşında idi ama gerçekten de üzücü son günlerini hep hastane köşelerinde ağrı acı içinde geçirdi. Uzun süre Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakamındaydı arife günü vefat ettiğini ve bayramın birinci günü Dalaman’da defnedildiğini öğrendim üzüldüm. Burada başta Ali İnan olmak üzere tüm aile fertlerine bir kez daha başsağlığı diliyorum. Tanrı öyle istemiş.

Bayramlar birleştiricidir. Kavuşturucudur, bayramlar bütünleştiricidir, bayramlar birleştiricidir. Ancak bu yıl İstanbul’da yaşaya Damadım. Büyük kızım ve torunlarım gelemediler. Allahtan ki Küçük kızım geldi gitti onunla teselli bulduk.  Ama özellikle torunlarımızla olamadığımız için çookk üzüldük.

Şimdi hep eski bayramlar diyor günümüzü bayramlarını çocukluğumuzdaki Bayramlarla kıyaslıyoruz. Şimdi geçmiş hep geride kaldı. Eskiden ne kaldı ki bayramımız kalsın

Şimdi bayramlar adeta turizm tatili gibi algılanıyor. Şimdi bazı illerde sorulmaya başlanmıştır bile. “tatilinizi nerede geçirdiniz ?”

Şahsen biz tatilimizi Muğla’da geçirdik. Bayram nazmından geldik önce mahalleye gittik komşularınızı bayramlaştık sonra eş dost derken bayramı hep ziyaretlerle geçirdik. Muğla’dan bir adım bile dışarı çıkmadık ama ben inanıyorum k en güzeli ve en doğrusu bizimkisi. Bizde Bayram günü kapı kapanmaz derler kapımız açıktı.

Spor ise bayramda da dur durak bilmedi. Örneğin Dünya kupası maçları bayramda da devam etti. Muğla’da ise profesyonel ve amatör spor tatilde olduğu için şu anda maçlar U-11 ve U-13’lerde oynanıyor. Küçüklerimiz bayramda maç  yapmadı. Küçüklerimiz hafta sonunu dinlenerek geçirdiler.

Burada sizlerin ve tüm İslam aleminin bayramlarını bir kez daha kutluyorum.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI