BİR DÜNYA KUPASI DA BÖYLE GEÇTİ

BİR DÜNYA KUPASI DA BÖYLE GEÇTİ

Bir dünya kupasını daha geride bıraktık. Bu yıl 21.si yapılan ve FiFA tarafından her 4 yılda bir düzenlenmekte olan Dünya kupasında bu yıl şampiyonluk ipini göğüsleyen taraf Fransa oldu.

Aslında geride bıraktığımız 2018 Dünya Kupası bana göre tam bir Türkiye yılıydı. Keşke 2018 yılı dünya kupasına katılabilseydik inanın durum daha da farklı olurdu.

Türkiye A Milli takımının Dünya kupası elemelerinde gruplardan çıkamaması Türkiye adına büyük bir kayıptır. Ama olmadı.

Ama bana göre bunun en büyük sebeplerinden birisi Türkiye  olarak transferde  yabancıya verdiğimiz  değerdir.
Dün Göztepe Başkanı Mehmet Sepil Muğlaspor kulübündeydi, gittik Mehmet beyin o güzel sözlerinden yararlandık aslında Mehmet Bey de bu kadar yabancı transferden memnun değil ancak.  Mehmet Bey diyor ki “Ben Türkiye’den yapacağım bir transfer ile Brezilya’dan 5-6 transfer yapıyorum. Türkiye’de futbolcu fiyatları konusunda neler dönüyor neler?”

Şimdi son dünya kupasının yapıldığı ve yapılacağı ülkelere bakalım.

Son dünya kupası Rusya’da Moskova’da yapıldı. 2022 Dünya kupası ise Katar’da yapılacak.

Aslında Türkiye olarak 2022 yılında Katar’da yapılacak olan FİFA dünya kupası finallerinin Türkiye’de yapılması için Türkiye olarak bizde aday olduk. Ama olmadı. Dünya kupası finallerini bize değil Katar’a verdiler. Özellikle son finaller Rusya’da değil Türkiye’de yapılabilirdi.

Türkiye’de spor tesisi yönünden her gün manzara değişiyor. Ülkemizde yapılmakta olan dev stadyumlar artık tam bir dünya kupası finallerinin yapılacağı cinsten. Türkiye sportif tesis açısından son yıllarda çağ atladı. Yeni yapılan ve yapılmakta olan dev stadyumlar nedense yetkililerin değerlendirmesinde dikkate alınmamış.

2022 Dünya kupası için Katar’ı tabiki kıskanmıyorum. Ayrıca tebrik ederim.

Şimdi tekrar 2018 Dünya kupasına dönüyorum.

Geride bıraktığımız Dünya kupası final maçları14 Haziran 2018-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında Rusya’da oynandı.

Final maçlarına 14 Avrupa ülkesi olmak üzere toplam 32 ülke katıldı.

Finallerde A GRUBUNDA; Rusya, Uruguay, Mısır ve Suudi Arabistan, B GRUBUNDA, Portekiz, İspanya, İran ve Fas, C GURUBUNDA;Fransa, Peru, Danimarka ve Avustralya,D GRUBUNDA; Arjantin, Hırvatistan, İzlanda, Nijerya, E GRUBUNDA, Brezilya,İsviçre, Kosta Rika, Sırbistan, F GRUBUNDA: Almanya, Meksika, İsveç, Güney Kore G GRUBUNDA Belçika, İngiltere, Tunus, Panama, H GRUBUNDA; Polonya, Kolombiya, Senegal ve Japonya mücadele ettiler.

Fransa’nın Dünya şampiyonu olması bana göre sürpriz oldu. Ben Brezilya, İngiltere, Almanya gibi takımlardan birisinin şampiyon olmasını bekliyordum ama olmadı. İpi göğüsleyen taraf Fransa oldu. Dünya kupasının sahibini belirleyen maçta Fransa ile Hırvatistan final oynadı.  Fransa 18. dakikada Mandzukic'in kendi kalesine attığı golle 1-0 öne geçti. Hırvatistan bu gole 28'de Perisic'in füzesiyle cevap verdi ve Skor 1-1 oldu. Daha sonra dakikalar 39’u gösterirken Fransa atağında top Perisic'in eline çarpınca hakem Pitana, VAR'a başvurdu ve penaltı kararı verdi. Penaltı’yı Griezmann kullandı ve topu ağlara göndererek takımı bir kez daha öne geçirdi ve skor 2-1 oldu. 60. Dakikada Fransa artık dünya kupasını büyük ölçüde garantiledi.  Pogba'nın ceza alanı dışından yaptığı vuruşu ağlarla buluşunca skor  skoru 3-1 oldu. 65'te Fransa sahneye çıkan Fransa oldu. Mbappe şık bir golle farkı açtı. Lloris'in kale ağzında kendisini çalımlamaya çalışırken kaptığı topla golü bulan Mandzukic sadece skoru belirleyebildi: 4-2.

Bu sonuçla Fransa Dünya Kupası'nı kazandı ve 1998 yılından sonra yine bu zafere ulaşmayı başardı.

Bu skor Fransa içinde bir sürpriz oldu. Başlangıçta bu kupanın Fransa’ya gideceği söylenseydi belki de bir çoğumuz inanmazdı ama aradan geçen süre içinde oynanan maçların sonuçları Fransızları finale ve kupaya taşıdı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI