BU CEZALAR BANA GÖRE YETERSİZDİR

BU CEZALAR BANA GÖRE YETERSİZDİR

Ülke genelinde hala Galatasaray-Fenerbahçe derbisi yankı buluyor. Yok şöyle olur, yok böyle olur.

Derbi maçı öncesi lige bakıyoruz. Fenerbahçe’nin hali gerçekten de içler acısı, oysa Galatasaray üst sıralarda. Derken Galatasaray 2-0 galip ama içimde Fenerbehçe’nin yenileceğine dair bir his yok.

Bir baktık maç 2-2 oldu ve öyle bitti. Gelelim maçtan sonrasına. Maçtan sonra gerçekten de hiç istemediğimiz olaylar oldu. Türkiye bu kez maçtan sonra verilecek cezaları konuşur duruma geldi, derken TFF-PFDK derbi maçından sonra yaptığı ilk toplantıda maçtan sonra çıkan olaylar ve yorumlar konusunda kararını verdi. Karara göre Fenerbahçe’den Roberto Soldado 6 resmi müsabakadan men ve 15 Bin 600 TL para cezası ile yine  Fenerbahçe A.Ş. sporcusu Jaılson Marques Sıqueıra, 8 resmi müsabakadan men ve 20 Bin 800 TL para cezası verildi. Yani bu duruma göre Fenerbahçe’den en ağır ceza iki futbolcuya geldi. Bu duruma göre Jailson’a 8, Saldado’ya 6 maç ceza geldi. Bunlar Fenerbahçe’ye verilen cezalar. Oysa esas canı yanan taraf Galatasaray oldu.

Galatasaray’da para ve ihtar ve diğer cezaları saymıyoruz. Ancak

Teknik Direktör Fatih Terim’e  7 maç ve 65 Bin Tl para cezası, Yardımcı Antrenör Hasan Şaş’a 8 maç ve 20 Bin 800 TL para cezası, Futbolcu Ndıaye’ye 5 maç ve 10 Bin Tl,

Futbolcu Garry Rodrigues’e 3 maç ve 7 Bin 800 TL, futbolcu  Ryan Henk Donk' a 6 maç ve  ve 15 Bin 600 TL para cezası ile cezalandırılması, denilirken bu ceza listesine ihtar ve diğer cezalar dahil edilmedi.

Maçtan sonra çıkan olaylar bizi dünyaya rezil etti.

Maçtan sonra çıkan olaylar tam bir fiyasko desek yeridir. Takımlar sanki maç oynamak için değil, savaşmaya gelmişler ve kavga etmeye gelmişler.

Sonunda cezaları aldılar. Cezaları aldılar ama bana göre bu cezalar yetersizdir. Çünkü daha önceki maçlarda yaşanan olaylı maçlarda bu tür cezalar verilmedi. Bugünkü cezalar kamuoyunun belirli bir kesiminde çok gibi görünse de bana göre az ve yetersizdir.

Kardeşim bir adam suçlu mu bakmayacaksın gözünün yaşına şimdiden böyle alışılmaması gerekir.

PFDK’yı kutluyorum.  Ama bir kez daha belirtmek gerekirse bu cezalar yetersizdir, daha ağır olmaklaydı ki bundan sonra hangi maçta ve kim olursa olsun önce oturup düşünecek.

Dünya sporunda zaman zaman bu tür olaylar oluyor, fakat Türkiye’de ne zaman nerede büyük veya derbi maçı var maçtan çok olay olacak mı? Sorusunun cevabı için günler öncenden tahminler başlıyor.

Oysa spor spor için yapılmalı, spora hile Hurda, kavga olay ve diğer unsurlar karışmamalı.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI