DR. ALİM ÖZCAN’A SELAM

Dr. Alim ÖZCAN Fethiyeli.

Halen Görev yaptığı (Yaşadığı) ülke: Avustralya

Dr.Alim bey, Fethiye’nin Girmeler Köyü’nden. Halen Avustralya’da Dr. olarak görev yapıyor. Alim bey kardeşim daha önce İstanbul’da görev yapıyordu. Fakat Türkiye olarak Alim Bey gibi genç ve idealist bir Doktorun kıymetini bilemedik o da gitti Avustralya’ya yerleşti. Şimdi orada görev yapıyor.

Alim bey Damadım (Yiğit Ayat) ile teyze çocukları. Oradan tanışıyoruz.

Alim bey kardeşimin Türkiye’den ayrılmasına ailecek bizler çok üzüldük.

Bir türlü aklım almıyor. Nasıl olurda yıllarını okuluna ve mesleğine vermiş aydın bir ismin yurt dışına yerleşmesine nasıl izin verilir? Birde Alim bey gibi ne isimler, ne ilim ve bilim adamları vardır  kim bilir dünyanın diğer ülkelerine dağılmış insanlar.

Şimdi bu neye benziyor biliyor musunuz? Göz göre göre al ben yararlanamadım sen yararlan?

Türkiye’de insanlar saatlerce, hatta günlerce hastane köşelerinde sürünsün, fakat Türkün doktoru gitsin bir başka ülkenin isanlarını iyileştirsin, sağlık dağıtsın. Olacak iş mi bu? Neden bunun önüne geçilemiyor? Neden bu insanlara engel olunamıyor? Anlayamıyorum.

Düşünün bir kere Türkiye neresi Avustralya neresi. Arada çok fark var ama insanlar mutlu bir yaşam, mutlu bir gelecek için uzak yakın demiyor.

Örneğin Alim Bey kansere çare bulsa ne olacak? nerenin insanı sayılacak?

Sabahları ATV Televizyonunda Tatlı Sert diye bir dizi var onu izliyorum. O dizi de zaman zaman deniyor ki doğuran mı? Ana, yoksa bakan büyüten mi ana?

Bana sorarsanız bakan büyüten ana. Onun gibi.

Alim bey ve onun gibi aynı durumda olan ilim ve bilim adamları sanırım görev yaptıkları ülkeleri tercih edeceklerdir. Çünkü onları o ülke doyuruyor. Onlar o ülkede geçinimi sağlıyor.

Onlara zamanında nereye giderseniz gidin denmiş.

Ve onlarda doğup büyüdükleri ülkelerini terk etmişler ve başka memleketlerde görev yapıyorlar.

Tekrar ediyorum ne yazık ki Dr. Alim bey kardeşim tam da ihtiyaç duyulduğu bir sırada kendisini atmış yurt dışına.

Değerli dostlar geçtiğimiz perşembe günü benim doğum günümdü. Artık 63 yaşını geride bıraktık. Bugünlerde 64 yeni yaşımın ilk günlerini yaşıyorum. Doğum günüm nedeniyle inanın binlerce kutlama mesajı aldım. Burada beni yalnız bırakmayan herkese bir kez daha çook teşekkür ediyorum.

Telefonla aldığım çok sayıda mesajlar arasında Dr.Alim Özcan kardeşim ile görüştük. Alim bey kardeşim aradı ve iyi dileklerini aktardı. Alim bey kardeşimi gerçekten özlemiştim. Telefonla da olsa hasret giderdik. Kendisi İnternet üzerinden bizi izlediğini ve takip ettiğini söyledi. Ve ayrıca “Siz Muğla ilini çoktan aştınız. Neden Türkiye haberlerine değinmiyorsunuz? dedi. Bende kendisine bu yöndeki görüşlerimi aktardım.

Ama bundan sonra Dr.Alim bey kardeşlerimin belirttiği konulara ağırlık vereceğim.

Şimdi soruyorum. Alim beyin çocukları büyüdüğü zaman hani bizim dedelerimiz? Hani bizim ninelerimiz? Hani bizim akrabalarımız? dedikleri zaman bu soruların cevaplarını vermesi gerekenlerin de ne diyebileceklerini gerçekten de çok merak ediyorum.

Bugün öyle görülüyor ki gerçekten de Türkiye’deki yaşam şartları oldukça değişik. Onun içindir ki insanlar fırsatını buldukça bu güzel cennet vatanımızdan zoraki olarak koparılıyor. İşte o ilim ve bilim adamları ülkelerine en çok faydalı olacakları dönemlerde istemeye istemeye başka ülkelerin refahı için başka ülkelere hizmet ediyorlar.

Oysa ilim ve bilim adamlarının yurtdışına çıkmalarına izin verilip göz yumulacağı yerde bu insanlar neden Türkiye’den kaçıyor? Sebebi ne deyip sorunlara çare bulunması gerekmez mi?

Biz bu kafayla devam edersek daha çok ilim ve bilim adamları yurt dışına kaçacaktır.

Burada Dr.Alim Özcan kardeşime aile fertleri ile birlikte ömür boyu mutluluk, sağlık ve başarılar dilerim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI