KONYA'DA AZİZİYE CAMİİ VE PERTEVNİYAL HANIM SULTAN 1810-1883

 

 

 

Aziziye Camii Konya'da Sultan Abdülaziz döneminde 1874 tarihinde yaptırılan ve onun adı verilen camidir.  Türk Barok tarzı ve Avrupa Mimarisi ile yaptırılmış ve Mimarisi ile Konya'da en güzel olanlardan biridir. Konya konusunda memleketim olduğu için çok araştırma yaptım son araştırmalarımda Cami hakkında yeni bilgilere ulaştım. Sizlerle paylaşmak istiyorum.

Cami 1874 yılında Sultan Abdülaziz ve annesi Pretevniyal (1810-1883) Hanım Sultan tarafından yaptırılmıştır. Pertevniyal Hanım Sultan II Mahmut'un haremindeki kadınlardan biridir. Pertevniyal Hanım Sultan hayırsever bir kadındır. İstanbul Akksaray'da kendi adını taşıyan Pertevniyal Camiini yaptırmış ve cami bahçesinde türbeye gömülmüştür. Pertevniyal Hanım Sultan'ın kökeni tam bilinmemekte Romen olduğu sanılmaktadır. Cami Avrupa barok tarzda yapılmış mimarı Saray Mimarı Ermeni asıllı Garabet Amira Balyan'ın (1800-1866) oğlu Sarkis Balyan'dır (1835-1899).

Saray Mimarları Balyan ailesini üç nesil boyu İstanbul'da sayısız Mimari eserleri kazandırmıştır. Camide yerel Konya Gödene taşı kullanılmıştır.

Konya'daki Aziziye Camiinin mimarı bilinmemektedir. Aksaray'daki Pertevniyal Cami ile Konya'daki Aziziye camisini yaptıran Pertevniyal Hanım Sultan olduğuna göre Aksaray'daki Caminin Mimarı Sarkis Balyan olduğundan Aziziye Camiinin mimarının da Balyan ailesine yakın bir mimar olmalı diye düşünüyorum. Aziziye Caminin Minare şekli İstanbul'daki Balyan'ların yaptığı camilerde benzerleri vardır.

İstanbul'da Belgrat Ormanlarında kargır olarak yaptırılan III Selim'in annesi Mihrişah tarafından ve Sultan II Mahmut tarafından yaptırılan Sultan Mahmut bentlerinin Mimarı Garabet Amira Balyan (1800-1866) dır.

Yazıma bu güzel camiin bir resmi eklenmiştir

YAZARIN DİĞER YAZILARI