"ASKIDA EKMEK" TARTIŞMASI NEYE YARAR !?

 

            "ASKIDA EKMEK" TARTIŞMASI NEYE YARAR !?

Benim aziz ve muhterem milletimin esas dertleri ne, nelerle uğraşıyor; iktidarıyla-muhalefetiyle 2021 yılında toplam "481 Milyon TL" hazine yardımı alacak olan başımızdaki siyasi partiler neler yüzünden kavga ediyorlar!? Geçen yıl da hazineden toplam '419 Milyon TL' almışlardı biliyorsunuz... Evet, bu yıl iktidar partisi AKP=209 Milyon TL, CHP=111 Milyon TL, HDP=57,5 Milyon TL, MHP=54,5 Milyon TL ve İYİ Parti de =49 Milyon TL alacaklar, güle güle harcasınlar efendim!..

"Askıda Ekmek" kampanyasını başlatan ve iktidarı dışarıdan destekleyen MHP Lideri sayın Devlet Bahçeli, hemen ardından çıkan tartışmalar için; "Biz askıya ekmek çıkardık, siyasal fosiller askıya çıktılar!.. Ekmeği bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz!" gibi şiirsel ve kafiyeli sloganlarla bu karşı çıkanları paylamaya kalktı!..

CHP Lideri sayın Kemal Kılıçdaroğlu; "Çubuk'tan bir anne bizi arıyor, çocuğuna yedirecek mama alamadığı için şekerli suyla beslediğini söylüyor, bunlar ise 'Askıda Ekmek' kampanyası başlatıyorlar!.. Perişan halimizi en iyi bu kampanya ile anlattığı için, sayın Bahçeli'ye teşekkür etmeliyiz!" dedi..

İYİ Parti Lideri sayın Meral Akşener; "Eşe, dosta, yandaşa milyonlarca lirayı dağıt, vatandaşa gelince sabır dile!.. Hayalleri doğalgazla zenginleşmek, ülke gerçekler ise 'Askıda Ekmek' kampanyası..." dedi...

Bir taraftan sosyal medya da bu 'Askıda Ekmek' tartışmasıyla yıkılırken, durumdan vazife çıkarmasını pek iyi bilen milletimiz de askıya başka ihtiyaçları çıkarmaya başladılar: Gümüşhane karayolu kenarında organik elmalarını satan Namık Kutay isimli vatandaş, askıya 'organik elmalar' asarak, fukaralara hayır yapmaya başlamış... Çorum'un Ulukavak Mahallesi Muhtarı Hanifi Özdemir de, askıya 'gelinlikler' koyup, parasızlıktan evlenemeyen kızlarımıza yardımcı olmaya başlamış, iyi mi?

İşte tam bugünlerde ben dallama da bir rüya gördüm: Yeni bir seçime gidilirken, partilerin biri "Askıda Rakı... Askıda Şarap... Askıda Bira" kampanyası başlatıp, seçimi büyük farkla kazanarak, tam '402 Milletvekili' ile tek başına iktidara geldi, iyi mi? Deli rüya işte!.. Bu kampanyayla merhum Bekri Mustafa, IV. Murat ve Ömer Hayyam gibi tarihi berduşlar da mezarlarından çıkıp oy mu vermişlerdi acaba diye düşünmekten kendimi alamadım!? Olacağı yoktu da, bendeniz günlerce askılara bakıp durmuştum ama, bu da iyi mi?

Tabii, bunları görüp-yaşayınca, insan düşünmeden edemiyor: Madem iktidar tarafının dediği gibi işsizlik, parasızlık yoksa, enflasyon düşükse, millet gül gibi geçinip gidiyorsa, bu hayır-hasenat işleri niye!? Cebinde parası olan kişi, niye askıdan 'ekmek, elma, gelinlik' almaya kalksın ki!? Hısım-akraba, konu-komşu duyar da dedikodu yapar, adımız 'Beleşçiye' çıkar diye, gidip de bu hayratlardan bunları almaya tenezzül ederler mi!? Etmezler!.. Çünkü bizim insanımız lâftan da çok korkar!.. Demek ki ekonomik durum çok vahim!.. Bazı siyasilerin süslü ve kafiyeli; "Ekmeği bölüşürsek tok oluruz/ Bölüşmezsek yok oluruz!" gibi sloganları ile bu durum izah edilemez!.. Bir makarnaya sadece 9 ayda tam % 57 zam gelmişse eğer, bunların oturup da; "Biz emekli ve çalışanların maaşlarına yıllık kaç lira zam yapmıştık yahu?" diye ciddi ciddi düşünmeleri gerekmez mi!?

Neyse, bu tartışmalar sonrasında bu 'Askıda Ekmek' fikrinin pek tutmadığını gören başta Ankara-Çankaya MHP İlçe Başkanlığı bu kampanyadan vazgeçmiş, diğer taraflar da vazgeçerler herhalde? Daha önce çok defa olduğu gibi, 'çabuk unutmakla malûl' milletimiz de, bunu da yarın unutur giderler nasılsa... Biz buna benzer neleri unutmadık ki?

Bu boş siyasi çekişmeler sonrasında bizim deli Orhan Veli ile veda edelim: "Ne budala şey mişim meğer/ Senelerden beri anlamamışım/ Hardalın cemiyet hayatındaki mevkiini/ 'Hardalsız yaşanmaz!'/ Bunu Abidin de söylüyordu geçende/ Daha büyük hakikâtlere ermiş olanlara...// Biliyorum, lâzım değil ama hardal/ Allah kimseyi hardaldan da etmesin!.."               Sakin KOŞAR...      

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI