'TEMMUZ ZAMMI' NDA YİNE HAVAMIZI MI ALACAĞIZ !?

 

             'TEMMUZ ZAMMI' NDA YİNE HAVAMIZI MI ALACAĞIZ !?

Bakınız, bugün sizi rakamlara boğmadan, sadece iki örnek vererek içinde bulunduğumuz ekonomik durumu anlatmaya çalışacağım!.. Devletin resmî verileri ışığındaki zam oranları şudur: 1- Benzine bir yılda yapılan toplam zam oranı '% 240' oldu!.. 2- Domatesin fiyatı bir yılda tam '% 288' arttı!.. Bunlar devletin resmî verileri mi? Evet, resmî verileri!..

Peki, yine aynı devletin resmî kuruluşu olan "Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)" tarihinde ilk defa '2022 Mayıs Ayı Enflasyon Sepeti' içinde yer alan ürünlerin listesini ve fiyat artışlarını yayımlamadı, bu bölümü boş bıraktı!.. Bir de duyduk ki; bu fiyatları araştırmak ve hesaplamakla görevli iki üst düzey TÜİK görevlisi istifa etmiş (ya da görevlerinden aflarını istemişlerdir, ne bileyim ben!?) Herhalde, ya bu füze gibi uçan fiyatların yükselişine dayanamadılar, ya da 'rakamları küçültme' baskılarına dayanamadılar, kim bilir?

Eee, bu şartlar içinde bizim aslan TÜİK ne yaptı? "2022 Mayıs Ayı Enflasyon Rakamını % 73,50" olarak açıkladı, iyi mi? Halbuki, aynı ayın enflasyon rakamını İTO % 87, ENAG ise % 160,76 olarak açıkladılar, bu da iyi mi? Şimdi biz gariban emekliler kime inanacağız, kime güveneceğiz!? Bir tarafta devletimizin rakamları, diğer tarafta güvenilirliğini defalarca kanıtlamış kuruluşların rakamları var!..

Bir kere daha anlaşıldı ve kanıtlandı ki; bizi yönetenler "Memura, Emekliye" piyasa ve bilimsel gerçekler ışığında değil de, kendi kurguladıkları rakamlarla 'maaş zamlarını' yapacaklar, bir türlü beceremedikleri, düzeltemedikleri ekonominin gereği olan gerçek hakkedişlerimizi, yine bazı bilindik 'Bizans Oyunları' ile vermeyecekler!.. Üstelik bunu, seçimlere çok yaklaşıldığı zamanda yapıyorlar, akıl alacak gibi değil!? Hepimizin birer 'SEÇMEN' olduğumuzu bildikleri halde yapıyorlar, demek ki bütçenin hali çok vahim!? Yani, 20 yıldır ülkeyi yönetiyorsunuz, ülkeyi getirdiğiniz ekonomik durum bu mu!?

Aynı günlerde gazeteci sayın Ahmet Takan yazıyordu: ".Tansu Çiller ekonominin başına geçmiş diye duydum, Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile sık sık görüşüp, bu konuda ona akıl veriyormuş!" diyordu. O yazıyı okur-okumaz 'Eyvaahhh!' dedim. 1994 yılında aynı Tansu Çiller millete; "Size İki Anahtar Vereceğim (Araba ve Ev anahtarı)" demiş, birkaç yıl içinde millet, elinde mevcut olan anahtarlarını da kaybetmişti!.. Biz o günleri nasıl unuturuz!? Demek ki ekonomide çekeceğimiz çilemiz daha dolmamışmış.

Yine aynı günlerde gazeteci sayın Memduh Bayraktaroğlu da; "Sayın Erdoğan'ın, son beş yıldaki 'Tek Adamlık' döneminde hiçbir başarı hikâyesi yok, Başbakan olarak anlatacağı çok öyküsü var!.. Göreceksiniz, Erdoğan kesinlikle kaybedeceği Cumhurbaşkanlığı seçimine girmeyecek kadar kurnazdır!.. Amman ha!.. 'Erdoğan Cumhurbaşkanlığından inip, Başbakanlığa razı olmaz!' demeyin. Erdoğan iktidar olmak, iktidarda kalmak için, Papaz cübbesi bile giyer!.." diyordu. (03 Haziran 2022-Korkusuz Gazetesi..)

Demokrat Parti (DP) Ordu Milletvekili sayın Cemal Enginyurt da; "Artık 'Yalancı Pinokyo' durumuna düşen, hiç kimsenin inancının kalmadığı TÜİK kapatılsın!.. Sadece benzine gelen % 240'lık zammı bile görmüyorlar mı!? Açıkladıkları uyduruk enflasyon rakamı ile yine memuru, emekliyi, işçiyi yakacaklar!.." diyordu.

İncili Çavuş bir gün telâşla Padişaha çıkar; "Hani sık sık taklidini yapıp da, sizi çok güldürdüğüm Baş Veziriniz var ya, beni öldürmekle tehdit etti Sultanım!" deyince, Padişah gülüp; "Hele bir öldürsün de göreyim bakayım; onun derisini yüzer, bacaklarından asarım!" demiş. İncili Çavuş boynunu büküp; "Sultanım, beni öldürdükten sonra ona ceza vermeniz neye yarar ki, bu işi beni öldürmeden yapsanız da, beni kurtarsanız daha iyi olmaz mı?" demiş ya? TÜİK de yıllardır biz emeklilerin haklarını gasp ediyor olmalı ki, herkes onlardan şikâyetçi!.. Eğer kapatılacak idiyse, şu bizim maaş zamlarını etkileyecek enflasyon oranlarını açıklamadan  önceleri kapatılsa daha iyi olmaz mıydı, ha!?                             Sakin KOŞAR.               

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI