"TÜRK KADINI" DEDİĞİN, İŞTE BÖYLE OLUR !?

 Ülkemizi derinden sarsan ve 11 İlimizi yerle yeksan eden "06 Şubat - Kahraman Maraş Merkezli" depremlerde, Hatay'ın Antakya İlçesi'nin 'Emlâk Bank Konutları I. Kısmında' bulunan 96 Dairelik 6 Blok yıkılmıştı!.. Yaklaşık 400 kişinin yaşadığı bu bloklarda çoluk-çocuk, genç-yaşlı tam '370 İnsanımız' göçük altında kalarak hayatını kaybetmiş, günlerce enkaz altında yakınlarını aramışlar, günlerce haberlere konu olmuşlar, binaları yapan kaçak müteahhit Mehmet Özat'ı (72) aramış, beddualar etmişlerdi, hatırladınız mı?

O binaların bir dairesinde annesi Zerrin Kenger ile anneannesi ve kuzenlerinin de olduğu 9 yakınını kaybeden depremzede bayan Sinem Boyacı (36), deprem sonrası Ankara'ya yerleşmişti... 10 Kasım 2023 Cuma günü, yanındaki bir arkadaşı ile yolda giderken, karşıdaki marketten çıkan bir adam dikkatini çekti, bu adamın çok beddua ettikleri Mehmet Özat'a benziyordu!.. Koşarak adamın karşısına dikildi, adını ve soyadını sordu, adam değişik bir isim söyledi ama, kaçmak için acele etmeye başlayınca, kadıncağız daha da şüphelendi ve yakasına yapışarak bayan arkadaşını çağırdı, hemen polisi aramasını söyledi... Aralarındaki arbede sonrası, Sinem Boyacı iki eliyle yakaladığı adamı bırakmadı ve polise; "Şu anda falan caddede filân marketin önünde, Hatay depremi suçlularından aranan müteahhit Mehmet Özat'ı arkadaşımla yakaladık, derhal kendisini almanızı rica ediyoruz!" dedi... Polis ekibi hemen geldi, adamı gözaltına alıp götürdüler, depremzede Sinem Boyacı ve kız arkadaşı da onları takip ederek, tutuklanmasına kadar oradan ayrılmadılar, şimdi o müteahhit hapiste cezasını çekmek üzere mahkeme gününü bekliyor!..

DHA'nın haberine göre depremzede Sinem Boyacı; "Ölenlerimizin ve sevdiklerimizin ruhlarının rahat etmesi için bu adamı yakalattık, yüce Adaletten cezasını çekmesi için kararı bekliyoruz!" diye bir açıklamada bulunmuş... Bizlerden koca birer "Aferin!" bu cesur Türk kadınlarımıza!.. Tam da kendilerine insan gibi yaşamaları için bütün hakları tanıyan Yüce Atatürk'ümüzün 85. Ölüm yıldönümünü anıp, milyonlar olarak Anıtkabir'e aktığımız gün, tam da Cumhuriyetimizin 100. Yılını yürekten kutladığımız günlerde, bu iki Türk kadını kendilerine yakışır şekilde, hiçbir şeyden korkmadan, her yerde aranan bu '370 kişinin katili' müteahhidi yakalamış, yakasını bırakmamış, polisimize teslim etmişlerdir!.. İşte bu cesurca tavırları herkese, her kadınımıza örnek olacaktır inşallah!..

Evet, ben ihtiyar kulunuz -internet ve TV haberleri hariç- günde en az 5 - 6 çeşit gazete okur, ülke insanlarımızın hal ve gidişlerini takip ederim!.. Bana göre; '11 Kasım-Cumartesi' günkü bu haber, son günlerin en güzel, en umut veren, en anlamlı ve herkese örnek olacak en cesur haberdi!.. Sürekli olarak 'Kadınlarımızı' küçük gören, aşağılayan, 'ikinci sınıf vatandaş' muamelesi yapan erkek müsveddesi dallamalara duyurulur!.. Artık oturup da bir düşünsünler; hangisi bugüne kadar böyle bir cesareti gösterip de, hangi sorunu böyle cesurca çözdüklerini bir mütalâa etsinler de, kadınlarımızı öyle hafife alsınlar gari !?

Bir güzel haber de aynı gün CHP'nin 'yeni ve değişen' yönetiminden geldi: Partinin yeni Genel Sekreteri sayın Selin Sayek Böke oldu, yani bir kadın!.. Yeni kurulan 'Gölge Kabine'de 9 erkek ve 9 KADIN 'Gölge Bakan' oldu... Yeni Genel Başkan Özgür Özel ve çalışma arkadaşlarını yürekten kutluyorum, bizlere ilk günden umut vermeyi başardınız, sağolun!..

Ancak, aynı günlerde içimizi karartan iki olay vardı: Biri Erzurumlu dönerci Mustafa Atmaca; "Laikliği getiren köpekler yüzünden toprak kaybettik!.." diye Tik Tok'taki sayfasından zırvaladı ve soluğu karakol nezarethanesinde aldı!.. İkincisi de; İstanbul'da bir camide imamın Atatürk için dua okumasına bozulup, yarım bıraktığı namazdan çıkarak bir video çekip, yayımladı ve bu Ahmet Bostancı adlı zındık dedi ki; "Kâfire dua edilmez diye bağırarak camiden çıktık!.. Yılanın başı koptu, heykellerini devirip, köpek leşi gibi sürükleyeceğiz!.." Bir gün önce de şöyle zırvalamış; "Yarın 9'u 5 geçe bayram, bayramınız kutlu olsun çocuklar!.." demiş, o da çok büyük tepkiler üzerine tutuklandı... Bu vefa fukarası zındıklara da sadece şunu söylemeliyiz; "Madem kurtardığı ve kurduğu bu ülkeye rağmen Atatürk'ü sevmiyor ve sevdirmiyorsunuz, sizi bu ülke topraklarında ayağınızdan kazıkla bağlayan mı var; işgalci Yunanistan'a gidin, laik olmayan Afganistan'a veya Kralcı Suudi Arabistan'a gidin, bir daha da bu laik, hukuk, Cumhuriyet ülkesine asla geri dönmeyin, bizler de huzura kavuşalım!.." Hadi ikileyin artık da, burada gölgeniz bile kalmasın!..               Sakin KOŞAR...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI