8. GENEL BAŞKAN 'ÖZGÜR ÖZEL' NE YAPMALI !?

 

           8. GENEL BAŞKAN 'ÖZGÜR ÖZEL' NE YAPMALI !?

Tam da kuruluşunun 100. Yıldönümünde yapılan 38. CHP Kurultayı, partililer olarak hep özlediğimiz ve beklediğimiz şekilde, kurucusu Yüce Atatürk'e yakışır şekilde, hiçbir şaibe ve şüpheye yer verilmeden gerçekleşti, emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz!..

İki gün boyunca bütün işlerini-güçlerini bırakıp, uykularından bile feragat ederek Kurultayı takip eden, an be an haberleri bize 'tarafsız bir şekilde aktaran' az sayıdaki vefakâr gazeteci meslektaşlarımızı da yürekten kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz!..

Evet, Genel Başkanlık seçimi 04 Kasım Cumartesi günü, PM ve Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri de 05 Kasım Pazar günü tamamlandı, tıpkı Genel Başkan gibi onların da hepsi de yenilendi!.. Şunun şurasında Yerel Seçimlere 4 Ay gibi kısa bir süre kaldı, partideki bürokratik işlemler hemen bitirilip, herkesin bu önemli seçime odaklanması gerekmektedir!.. Artık alışılageldiği gibi; tüm yöneticilerin 'Kuşluk Vakti' ne kadar yatıp, uzun süren kahvaltılarında TV izleyip, günlük gazeteleri okuyarak, göbeklerini kaşıya kaşıya evlerinde dolanıp, saat 12.00 civarında CHP Genel Merkezine, partinin İl ve İlçe Binalarına gelme zamanı geçmiştir!..

Yeni ve genç kadrolar hemen parti çalışmalarına yoğunlaşmalı; merhum Baykal döneminden beri kabuk bağlamış, oturdukları yerden partiyi yönetirken adeta yosun tutmuş, göbek büyütmüş, hareket kabiliyetini kaybetmiş yöneticiler yerine; her işlerini sokakta ve halk arasında görmelerini özlediğimiz o eski kadroların çalışmalarını görmek istiyoruz artık!..

CHP yönetiminde yapılan 'Değişim' yeter mi!? Kurultayda başarılan değişim, dalga dalga ülkenin her yerine, her kesimine, hatta diğer bütün partilere de yansımazsa neye yarar ki!? Herkesin bildiği gibi; bu ülkeyi her alanda geriye götüren kötü ekonomik koşullar nedeniyle, halkımız ne işinden memnun, ne üretiminden, ne yaşamından, ne de adalet-eğitim-sağlıktan memnun!.. Yüzler gülmüyor, suratlar asık, herkes kendi adaletini kendi sağlamaya çalıştığı için, gazetelerin 'Üçüncü Sayfaları' her gün sayfalar dolusu "Saldırı, Soygun, Kadın Cinayetleri, Boşanmalar, Gasp ve Tecavüz" haberlerinden geçilmiyor!.. Yakalanan ve çökertilen 'Çete, Mafya, Dolandırıcı' haberleri bitip tükenmek bilmiyor!..

Ülkenin hal ve gidişi böyleyken, 'Değişim' çabaları daha bir önem kazanıyor ve her yerde değişim için çaba sarf edilmesi gerekiyor!.. Özellikle iktidarın değişmesi için, öncelikle Yerel Seçimlerde çok büyük başarı ve değişim sağlanması gerekiyor!.. Peki, CHP ne yapacak? Artık yeni yönetim, artık 'Sağ Partilerden' beklentilerini bir kenara bırakıp, -Tıpkı Merhum Ecevit Gibi- kendi çabasıyla oylarını arttırıp, ülke gerçeklerini halka iyi anlatarak, ülke beklentilerini damardan vuran yeni sloganlar üreterek ve çok çalışarak iktidara yürümelidir!..

Kurultay sürecinde sayın Özgür Özel de dile getirmişti: Önceki yöneticiler, partinin devletten aldığı yardım paralarını hep İl ve İlçe Yönetimlerinden esirgediler, örgütlere yeterli paralar göndermediler, bu da parti çalışmalarında yılgınlıklara sebep oluyordu: İl-İlçe Bina kirasını ödeyemeyen, örgütlerde harcanan su-elektrik-telefon-çay-kahve paralarını ceplerinden ödeyen yöneticiler ne kadar başarılı olurlardı ki!? Genel Merkez bu paranın aslan payını alıp, istedikleri gibi harcarken, 81 İl ve 937 İlçe örgütlerine sadece bu paranın % 40'ını ayırdıklarını söylüyorlardı, böyle adaletli paylaşım mı olurdu!? Biz de 16 yıl önceleri yönetimdeyken defalarca bu önemli konuyu Genel Merkeze rapor etmiş, hiçbir yanıt da alamamıştık!.. İnşallah öncelikle bu konu halledilir, sonuçları da hemen seçimlerde görülür!..

İkinci önemli konu ise; "Her Aday İçin Ön Seçim" yapılma geleneğimiz geri getirilecek!.. İşte CHP'yi diğer partilerden ayıran en önemli özelliğimiz budur!.. Gerçek demokrasi, gerçek eşitlik ve gerçek adalet ancak böyle tahsis edilebilirdi... Yeni yönetimle bu yeni umutlarımız inşallah gerçek olur, 100 yıllık ulu çınar CHP de iktidara böyle yürür!.. 1950'de demokrasiye geçildiği günden beri, 'Ulus ve Cumhuriyet Yazarlarının' sık sık söyledikleri bir söz vardır; "CHP Değişirse, Türkiye Değişir" diye, inşallah bu sefer gerçek olur... Ancaaakkk, sayın Özgür Özel, Bay Kemal'in yaptığı büyük hatayı tekrarlayıp; "İmambakır Üküş" gibi danışmanlara çok yüz verip de, tepelerinden aşmalarına asla sebep olmamalı !..         Sakin KOŞAR...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI