ADAYLAR ÇIKIYOR MEYDANE, HEPSİ BİRBİRİNDEN MERDANE !..


Evet, "Mart-2024 Yerel Seçimleri" yaklaştı... Bazı partilerin yeni seçilecek adayları belirlenmeye başlarken, bazıları üzerinde tartışmalar devam ediyor, çok az bir kısmı da 'Ön Seçim' veya 'Temayül Yoklamaları' ile adaylarını belirleyecekler... Tabii ki bizler, bunların içinde en demokratik olan, üyelerle yapılan 'Ön Seçimle Aday Belirleyen' her partiyi şimdiden yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz!..

Efendim; güzel ülkemizde 18 yaşını doldurmuş, en az İlkokulu bitirmiş, yasal bir engeli olmayan her T.C. Vatandaşı, kadın-erkek bakılmaksızın Yerel Seçimlerde aday olabilir!.. Biri çıkıp da 'Ben Adayım' dediğinde, o vatandaşın -varsa eğer- sadece 'eşi' dışında bu isteğine engel olamaz!.. Onun adaylığına engel olma hakkı ve lüksü kimsede yoktur, olamaz da!..

Zaman zaman adaylığını açıklayan insanlarımız hakkında bazıları hemen çıkıp; "Hıh, bir sen eksiktin!.. Ulan bu adam şimdiye kadar bir baltaya sap olamadı, adaylık bunun neyine !? Bu kişi adaylık için parayı nereden buldu acaba, seçilirse para aldığı zenginlerin piyonu olur gari!.. Geçen seçimde filânca partide söktüremedi, şimdi falan partiden mi aday olmuş!? Bunun eğitimi ne de, yine 'adayım' diye ortaya çıkmış..." gibi lüzumsuz sözlerle hemen konuşmaya başlarlar!.. Nefesine güvenen zurnacı, kulağına güvenen de ya davulcu ya da değirmenci olurmuş!.. Size ne kardeşim onların adaylıklarından, bu işe sen mi karar veriyorsun yani!? Partisi aday gösterir de, halk da seçerse, buna sen engel mi olabileceksin yani? Bu konuda herkes haddini bilmeli, üstüne vazife olmayan konularda da kimseyi aşağılamamalı, rencide etmemelidir!.. Sen beğenmiyorsan ve istemiyorsan eğer, sadece oyunu vermezsin, olur-biter!.. Kimsenin işine karışamaz, engel de olamazsınız!..

Bunları da belirttikten sonra, gelelim seçimde nasıl davranmamız gerektiği hususlarına: Güzel ülkemizin İl, İlçe ve Belde Belediyelerinde, bugüne kadar çok başarılı işler yapmış, isimleri "Efsane Başkan"a çıkmış insanlarımız vardı, bugün de yöresinde yaptığı hizmetlerle baş üstünde tutulan mevcut Başkanlarımız var!.. Günümüzde iletişim araçları çok geliştiği için, bu insanlarımız hakkında bilgi edinmek de çok kolaydır... 'Başkan Adayı' olan herkes, öncelikle bu insanlarımızı incelemeli, başarı sırlarını öğrenmeli, kendi yöresinde yapabileceği işleri de böyle planlamalıdır!.. Halkına asla yapamayacağı işlerin sözünü vermemeli, bu konuda yalan da söylememelidir!.. Çünkü, hiç geçmez sandığınız '5 Sene' göz açıp-kapayıncaya kadar geçiverir, göreviniz bittiğinde de halkınızın yüzüne bakamaz, yine aday olma isteğiniz varsa eğer, bir daha partinizden ve halkınızdan görev talep edemezsiniz!..

Örneğin: Tunceli Belediye Başkanı makam araçlarını satmış, makam odasını kapatmış, Belediye gelirlerini halkın tarımsal üretim yapmasında kullanıyor, kooperatifleşiyor, onlarla çalışıyor, halk da onu çok seviyor!.. Eskişehir Belediye Başkanı, şehir içinden geçen 'Porsuk Çayını' tertemiz etmiş, Eskişehir'e adeta 'denizi' getirmiş, eğitime çok önem veriyor, müzeleriyle ünlü bir şehir yapmış... Konya Belediyesi temizliğe, ulaşımda dakikliğe, imara çok önem veriyor!.. Aydın Belediyesi kadın girişimcilere desteğiyle, Muğla Belediyesi 'Ata Tohumu' üretimiyle ve hayvancılığı teşvikle çiftçilere çok yardımcı oluyor!..

Bu Yerel Seçimde biz halk olarak da, böyle başarılı işleri hangi adayların yapabileceğini düşünerek, iyice ölçüp-tartarak karar vermeli, adayımızı ancak bu koşullarla desteklemeliyiz!.. Kalkıp da; "Bu aday dayımın oğlu!.. Partim kimi aday göstermişse, benim oyum da ona gider!.. Filan aday bana söz verdi, ya oğlumu ya da kızımı hemen işe alacak!.. Ben o çulsuza oy vermem, yarın Belediyeyi bile satar, ben şu malı-mülkü olan, gözü tok zengin adaya oy vereceğim arkadaş!.." şeklindeki düşüncelerle sandığa gitmeyiniz!.. Oyunuzu vermeden önce şu çevrenizi bir gözlemleyin, halinizi bir düşünün, elinizi cebinize atıp cüzdanınızın haline bakın, sonra en uygun yere oyunuzu verin!.. Zati yıllardır şikâyet edip durduğunuz konular için, yeni bir hata daha yapmayınız!.. Hiç olmazsa bu seçimde biraz araştırarak, biraz kafa yorarak, biraz da yöremiz ve insanlarımızın geleceğini düşünerek oylarımızı verelim, sakın ola ki çok katı ve tutucu olmayalım, bir süre sonra pişman olup da, kafamızı vuracak kara taşlar aramaya başlamayalım!..                          Sakin KOŞAR...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI