ARTIK BEN 'MİZAH YAZARLIĞINI' BIRAKIYORUM DOSTLAR !?

 

         ARTIK BEN 'MİZAH YAZARLIĞINI' BIRAKIYORUM DOSTLAR !?

Biliyorsunuz, 1997 yılında Çetin Erim ağabeyimizin "Yatağan Gazetesi"nde Tarcan Oğuz'un teşvikiyle başladığım güncel mizah yazılarıma; tam 27 yıldır Muğla Devrim, Yatağan Demeç'te sürekli; Özgür Milas, Köyceğiz, Fethiye ve Dalaman Gazetelerinde zaman zaman yazmaya devam ediyorum ya? Bu arada 2008 ve 2009 yıllarında "Güldüren ve Düşündüren Öyküler" ile bütün okullarımız sahnelerinde oynansın diye, ücretsiz olarak dağıttığım "Skeçler" piyes kitabımı yayımladım... Bugüne kadar tam '9.500' civarında mizahî makalem bu gazetelerde yayımlandı... Oturup bir düşünsenize; bunca yazıyı yeniden yazayım deseniz, bu işi kaç yılda bitirebilirsiniz, beş dakikacık bir düşününüz gari ?..

Tabii, bu süre zarfında Muğlalı köşe yazarları içinde her yıl yapılan değerlendirmelerde 'Muğla Gazeteciler Cemiyeti Seçici Kurulu' bendenizin bu mizah yazılarım için tam 18 defa "Yılın En İyi Mizah Yazarı" ödülleri verdi, Sendikalar ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü de makale ve şiir ödülleri verdiler!.. 2017 yılından beri de, Muğlalı yeni ve yetenekli genç kalemlere yer açmak düşüncesiyle, ben bu tür yarışmalara hiç katılmıyorum... Ancak, son günlerdeki bazı olaylara bakınca, artık bu mizahı da bizim gibilerin bırakma zamanımızın geldiği kanaatine vardım!.. Peki neden? İşte sebepleri:

Olay 1= İzmit CHP Belediye Başkanı sayın Fatma Hürriyet Kaplan ve ekibi ile yolda yürürken, aynı Belediyenin AKP'li Meclis Üyesi İbrahim Efe, CHP'li Belediye yönetimini töhmet altında bırakmak için, hiç kimse temas etmediği halde kendini birden toz-toprak içindeki yola atıyor, yuvarlanıyor ve bir yandan da bağırıyor: "Beni darp ediyorlar, yetişin, CHP'liler beni linç ediyorlar!.." diye bağırarak, bir CHP'li Meclis Üyesini yerde yuvarlanırken bacakları arasına kıstırıp, onu da düşürüyor, 'Oscarlık Şov' yapıyordu!.. Sürekli kayıtta olan kameralar incelendiğinde görülüyor ki; bu adam gerçek artistlere taş çıkartırcasına tamamen rol yapıyor, Başkan ve CHP'ye çamur ataya çalışıyor!.. Gerçek ortaya çıkınca da, önce kendi partisi AKP bu adamı ihraç için disipline sevk ediyor, sonra bu artist herkesten özür diliyordu, yerseniz tabii !..

Olay 2= Sayın T. C. Cumhurbaşkanı Hamas'a sahip çıkmak isterken diyordu ki; "Bu Hamas Örgütü var ya, tıpkı bizim 'Kuvayı Milliye' örgütümüz gibidir!.." diyor, birçok Bakan-Vekil-Bürokrat ve Profesör de; bu benzetmenin ileride tarihimiz üzerinde yapacağı tahribatı hiç düşünmeden çılgınca bu görüşe alkışlıyorlardı!..

Olay 3= Başımızdaki iktidar 22 yılda eğitimi, ekonomiyi, sağlığı, tarımsal üretimi ve adaleti, yanlış ve liyakatsiz uygulamalarıyla 'dünyanın sonuncu ülkeleri arasına sokmayı' başarmışken; şimdi de MEB çıkıp; "Cumhuriyet'in 100'ncü yılında yeni bir 'Eğitim Programı' hazırlayıp, halkımızın takdirine sunacağız!" diyebiliyor!.. Hiç zahmet etmeyiniz efendim; zati yaptıklarınız, yeni yapacaklarınız teminatı iken, bari bu işten vazgeçin de, millet rahat bir nefes alsın yahu!.."

Şu yaptıklarına, şu söylediklerine bir bakar mısınız!? Bunlara gülmez de, ya ne halt edersiniz!? Bendeniz bu 'Yeni Tip Mizahçılar' yanında, 9.500 adet yazımda hiç bunlar kadar başarılı olup, okuyucularımı güldüremediğimi düşünüyorum artık!? Bizim gibi mizahçıların miadı dolmuş gari, artık milletimiz bunlara gülüyor dostlar, bizim işi bırakma zamanımızın geldiğini de, zati bunun için söylüyorum ya?

Bundan gayrı ben de, yandaş medyanın saygın köşe yazarları sayın Abdülkadir Selvi, sayın Engin Ardıç, sayın Nedim Şener, sayın Doç. Dr. Hulki Cevizoğlu... gibi hep ciddi, kimseye taviz vermeden, sık sık aynaya bakarak sadece kendini gören, ama biat eden bir köşe yazarı olmaya çalışacağım!.. "Ben ekonomistim!.. Faiz sebep, enflasyon neticedir!.. Kimse bizim % 8,5'e düşürdüğümüz faizi, % 50'ye çıkarmamızı asla beklemesin!.." diyenlere bıyık altından gülerken, ben bu gazetelere nasıl mizah yazıları yazarım ki!? Bendeniz, köşe logomdaki "Gülelim-Düşünelim" ibaresini bile değiştirip; "Ağlayalım-Düşünmeyelim-Biat Edelim" şeklinde değiştireceğim, sizce de uygun düşer mi acaba, haa?..                      Sakin KOŞAR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI