BAZI ÖNEMLİ (!) VE LÜZUMSUZ BİLGİLER !?

BAZI ÖNEMLİ (!) VE LÜZUMSUZ BİLGİLER !?

Her zaman ciddi dünya bilgileriyle donatılacak değiliz ya, zaman zaman bizi ilgilendirmeyen, hayatta bize hiç lâzıl olmayan bilgilere de zaaf duyduğum günlerde, kendi çapımda bir miktar araştırma yapıp, bunlarla oyalanmayı severim... Siz de yapın, vallahi eğlenceli oluyor...

Örneğin, hiç merak edip de, "Berlin Duvarı" hakkında bilgi sahibi olmayı arzuladınız mı? Berlin Duvarı, II. Dünya Savaşı sonrasında, emperyalist Batı, komünizmi soğuk Doğu'da muhafaza ederek, oradan dünyaya yayılmasını önlemek amacıyla bu duvarı inşa etmişti!.. Esas amaç ise, güçlendikleri zaman, dünyanın başına iki defa belâ olan çalışkan ve üretken Almanları bölüp, birbirlerine düşman edip, zayıflatmaktı!..

Berlin Duvarının uzunluğu 46 Km'dir... 1961 yılında inşa edildi, yüksekliği 6 metre, etrafı da mayınlarla kaplandı!.. Yıllarca Doğu'dan Batı'ya geçmek isteyenler ya tünel kazarak, ya da ev yapımı balonlarla üstten geçmeye çalıştılar, kimisi bunu başardı, kimisi de vurularak katledildiler!.. Bu duvar, tam 28 yıl sonra, yani 1989 yılında yıkıldı, Doğu ve Batı Almanya birleşti!.. Hemen oradaki düzen değişti ve bu duvarın tuğlalarını da turistlere sattılar, iyi mi? Aradan tam 22 yıl geçti ama, ne Almanya, ne de dünya komünist oldu!.. Hatta deyim yerindeyse, 1992 yılından sonra Gorbaçov sayesinde Rusya'da bile komünizm kalmadı!..

Ama, emparyalist kafalar hiç değişmiyor!.. Taa 2016 yılındaki ABD seçimlerinde Cumhuriyetçi aday Donald Trump, Meksika ile ABD arasına bir duvar çekeceğini söyleyip, seçimi kazanmıştı... Ne duvarı tamamlayabildi, ne ABD'ye faydalı bir Başkan olabildi, o da gitti!..

ABD demişken, siz de Red Kit'i sever misiniz? Çocukluğumda çizgi romanlarını, gençliğimde de TV'lerdeki çizgi filmlerini hiç kaçırmazdım!.. Biliyorsunuz, 'Vahşi Batı'nın bu en hızlı silah çeken, en yalnız kovboyunu, merhum Turgut Özal da 1981'de Başbakan Yardımcısı iken Red-Kit'i çok sevdiğini, sadece kitap olarak onu okuduğunu söylemişti, hatırladınız mı? Bu hızlı kovboyumuzun başına belâ olan 'Dalton Kardeşleri' de hatırladınız mı? Hani en uzun ve en aptalları olan 'Joe, William, Jack'  en kısa, en akıllı ve en haşarı olanı 'Avarel' kardeşleri... Ya atı 'Düldül' ve köpeği 'Rin Tin Tin'i, Kalamiti  Jane ve Billy Kid'i, aykırı yargıç Roy Bean'ı da hatırladınız mı?

1946 yılından bu yana dünya çocuklarının gözbebeği olan Red-Kit'i, Belçikalı karikatürist 'Morris' çiziyordu... 2001 yılında ölünce, bu görevi Fransız karikatürist 'Achde' üstlenmişti... Türkiye'ye ise ilk defa 1956 yılında 'Dolmuş' dergisiyle getiren merhum karikatüristimiz Turhan Selçuk olmuştu...

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum; Başkan Trump son gün Beyaz Saray'dan ayrılırken şöyle dedi: "Bir gün mutlaka, bir şekilde geri döneceğim, bekleyiniz!.." Yani, demokratik bir ülkede olduğunu unutup, şöyle demedi: "Bir sonraki SEÇİMDE mutlaka göreve geri döneceğim!.." Adamın mesajında sanki; "Bir askeri, bir kaba taraftar gücüyle zorla görevi devralacağım!" der gibi bir hava vardı!.. Ya da darbe gibi bir şey yaparak, ne bileyim ben!?

Neyse, bugünlük bu kadar önekli (!) ve lüzumsuz bilgiler yeter, yarına Allah kerim!.. İyisi mi, ben size Orhan Veli'nin 1939'da yazdığı 'Bizim Gibi' şiiriyle veda edeyim:

"Arzulu mudur acaba/ Bir tank, rüyasında/ Ve ne düşünür tayyare/ Yalnız kaldığı zaman?// Hep bir ağızdan şarkı söylemesini/ Sevmez mi acaba gaz maskeleri/ Ay ışığında?/ Ve tüfeklerin merhameti yok mudur/ Biz insanlar kadar olsun!?"         Sakin KOŞAR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI