BEN, 'PORTEKİZ YENİLGİSİNİ' KABUL ETMİYORUM !?


Tüm Türk Halkı, 85 Milyon olarak tek vücut halinde öyle kenetlenmiş, öyle umutlanmış ve Milli Takımımıza da öyle güvenmiştik ki, daha önce böyle bir durum pek yaşanmamıştı!.. En ilgisiz markalar bile reklâmlarını bir şekilde Milli Takıma bağlıyor, bu Almanya'daki "EURO - 2024 Futbol Şampiyonası" nda göstereceğimiz başarıya odaklanıyordu... "Arda Güler" diye harika bir çocuğumuz, bütün dünya futbol adamları ve yazarlarının dilinde, O'nu göklere çıkarıyorlardı!.. 

İşte böyle bir ortamda bizim Milli Takımımız, 22 Haziren 2024 Cumartesi günü saat 19.00'da, 'EURO - 2024 F Grubu'nda, ikinci maçımıza Portekiz Milli Takımı ile çıkacaktık!.. Ülkemizden ve tüm dünyadan vatandaşlarımız Almanya'ya aktılar!.. Şehrin bütün sokakları ve Almanya'da maçın oynanacağı 'BVB Stadı' Kırmızı-Beyaza boyanmış, yer-gök Türklerle ve şanlı Türk Bayraklarıyla dolmuştu... Ülkemizin en ünlü TV sunucuları ve Spor yazarları oraya koşmuş, herkesle röportajlar yapıyor, herkes Milli Takımımızın galip geleceği umuduyla bekliyordu!..

Maç saati yaklaşırken, içeriden bazı can sıkıcı haberler sızmaya başladı, herkeste bir üzüntü ve hayal kırıklığı başladı!.. Deniliyordu ki; "Real Madrid'de oynayan Arda Güler ile Mert ve Juventus'te oynayan Kenan Yıldız, hafif sakatlıkları nedeniyle, ilk 11'de maça çıkmayacak, ihtiyaç olursa sonradan maça alınacaklarmış?" deniliyordu... Maç saati geldi çattı, gerçekten de denilenler doğruymuş ve bu üç süper futbolcumuz da ilk 11'de yoklardı, ama elin Portekiz'inde 39 yaşındaki Ronaldo'su da, 41 yaşındaki Pepe'si de ilk 11'de maça çıkmışlardı, iyi mi?

Neyse, maç başladı ve 21. dakikada Bernardo Silva bizim kaleye ilk golünü attı, ikinci golü de kendi futbolcumuz Samet bize attı, etti 2 - 0  ve bizimkiler dağıldılar!.. Zati ilk dakikadan itibaren sürekli hata yapıp aksayan, çok dikkatsiz şekilde maçı devam eden kalecimiz 'Altay Bayındır' da yapacağını yaptı, üçüncü golü de Ronaldo'dan yedi, üç golle Portekiz'e pisi pisine yenildik!.. Bizde adam kalmamış gibi, büyük ümitlerle taa İtalya'dan getirtilen Milli Takım antrenörümüz Vincenzo Montella efendi, zahmet edip de 70. dakikada Arda Güler'i hatırlayabildi, Milli Takım da hemen kendine geldi ama, artık çok geçti, "atını alan Almanya'yı geçmişti" gari... Yaptığı akıl almaz hataları gördükçe; "Bu koca ülkede başka kaleci mi yoktu da, bu dikkatsiz çocuğu bulup getirmişler!?" diye sormaktan kendimizi alamadık... Adama, kendi oyuncumuz geri pası veriyor, o topu bile görmüyordu, pes yani!?

Maç sonrası sosyal medya yıkıldı, bu yabancı antrenöre ve kaleciye demediklerini bırakmadılar, Antrenör eleştiriler üzerine çok üzgün olduğunu söyledi, ama olan da, umutları yıkılan tam 85 Milyon vatandaşımıza oldu!.. Bütün umutlar da, üçüncü maçımız 'Çekya Maçına' kalmıştı... Bence bu olay; "Ne yapalım, kader böyleymiş" diyerek geçiştirilecek bir olay değildir!.. Derhal spor uzmanlarından oluşan bir 'Bilirkişi Heyeti' kurulup, bu olay enine-boyuna araştırılıp, soruşturulmalıdır!.. Hiç kimsenin 85 Milyon Türk Halkının umutları, hevesleri ve emekleriyle oynamaya hakkı yoktur, olamaz da !.. Herkes haddini bilecek, bilmeyene de  mutlaka haddi bildirilecektir!..

Sadece biz değil, bu İtalyan Antrenör efendi için bakınız ünlü İspanyol Spor Yazarı 'Alfredo Rolano' neler yazıyordu: "...Vincenzo Montella, Türkiye'nin ilk maçındaki başarısı için bütün dünya basınının Arda Güler'i öne çıkarmasını çok kıskanmış olabilir !?  39 yaşındaki Ronaldo gibi, 41 yaşındaki Pepe gibi, genç Arda Güler, Mert ve Kenan Yıldız da, Türk Milli Takımı ilk 11'inde niye çıkarılmadı!? 70. dakikada girdiğinde Arda ve oyununu gördük, sakatlığı nasıl bahane edilmişti, hâlâ hayret ediyorum!?" diye yazıyordu!.. Ünlü spor yazarı haksız mı yani? Bence bu 'Antrenör' görünümlü adam derhal soruşturulmalı, gereği de hemen yapılmalıdır!..

Ben bu Portekiz yenilgisini kabul etmiyorum, edemiyorum!.. Montella ve Kaleci Altay derhal Milli takımdan uzak tutulmalı, bize hiç yakışmıyorlar çünkü!.. O güzelim umut ve heveslerimizin içine ettiler, düşürün artık yakamızdan bunları!..                 Sakin KOŞAR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI