Eski Meclis Başkanı'na Hiç Yakışmadı !?

 

                Eski Meclis Başkanı'na Hiç Yakışmadı !?

Bundan önceki dönemde Türkiye Büyük Millet Meclis'i Başkanlığı yapan sayın İsmail Kahraman; 03 Ekim 2021 tarihinde 'Birlik Vakfı'nda yaptığı "Yeni Anayasa ve Öze Dönüş" konulu konferansta aynen şunları söylemiş: "...1924, 1961 ve 1982 Anayasaları dindardı... Bütün bu Anayasalarda din vardı...İçinde olduğumuz çevrenin dışındaymışız gibi davranmak yanlıştır!.. Laiklik, 195 ülkenin sadece 5'inde var, diğerlerinde dine karşı oluş yok!.. Hepsi dinle barışık...                                                                                                                   
Değişmez maddeler (
yani o meşhur ilk 4 maddeyi diyor) Anayasa'ya konulmamalı, milletin isteği halinde değiştirilebilir... Millet kendini idare etmek için biraraya geliyor da, bir karar veriyorsa, demokrasinin gereğini yerine getirmek lazım... Parlamenter sistem, demokrasiyle bağdaşmaz!.." demiş, iyi mi?

Tabii, bu sözler üzerine aklı başındaki tüm muhalefet partileri ayağa kalktılar!.. İşte onların söyledikleri:

--Ali Haydar Hakverdi, CHP; "Cumhuriyet'e karşı olanların, Kuvay-ı Milliye neferleri varken, bu düşünceleri söyleyenlerin tümünün kursağında kalır!.."

--Hasan Subaşı, İYİ Parti; "Laikliği Anayasa'dan çıkarmak istiyorlar!.. Şu sıralar milleti yokluyorlar!.. Buna hiçbir zaman müsaade etmeyeceğiz!.."

--İdris Şahin, DEVA Partisi; "Bunları talimatla yapıyor, artık siyaseti bırakıp emekliliğinin tadını yaşasın, istirahate çekilsin, pek yorgun olduğu belli, toplumu da böyle ayrıştırmaya çalışmasın!.."

--Prof. Dr. Selçuk Özdağ, GP; "İlk dört madde ile uğraşmak, ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür!.. Bu arkadaş, içinden geçirdiklerini dışına vurmuş!.." dediler...

Muhalefet partilerinin görüşleri bunlar... Şimdi biz de soralım bakalım bu eski TBMM Başkanı ve hâlâ Cumhurbaşkanlığı YİK Başkanvekili olan kişiye: "Yani, sizler 19 senedir ülkenin bütün meselelerini, yani işsizliği-parasızlığı-pahalılığı-enflasyonu-tarımı-pandemiyi-eğitimin sorunlarını hallettiniz de, sıra yine "Anayasamızın İlk Dört Maddesini" ortadan kaldırmaya mı geldi!? Millet iş bulamaz, okuyan çocuğuna yurt bulamaz, evine ekmek götüremez, akşam tenceresini kaynatacak yiyecek bulamazken, sizin bütün derdiniz bu mu!? Bu dört maddeyi kaldırarak, siz neyi başarmayı umuyorsunuz ki!? Millet iş-aş-yurt bulacak, borçlarını ödeyecek, karnı doyacak da, gece yatağına bunlarla tok mu girecek yani!?

Bu dört madde çıkarılınca devletimizin iç ve dış borçları silinecek mi? Enflasyon ve faizler düşecek, üretim artacak, burası bir tarım ülkesi iken, artık yurt dışından 'Saman' ve 'Buğday' ithal etmeyecek miyiz gari!? Köylünün cebi dolacak, tohum, mazot ve gübre ucuzlayacak, bankalar arazilerini ve traktörlerini hacze gelmeyecekler mi yani!? Eğer öyle olacaksa, bırakalım o ilk dört maddeyi de, Anayasa'nın tamamını kaldıralım yahu!..

Defalarca bize "2023 Hedefleri" anlatılıyor!.. Yahu 19 yıldır ülke ve bizim için ne yapıldı da, 2023'te ne yaparak başımızı göğe erdirecekler acaba!? Artık bize hayali lâflar değil, yapıcı ve kalıcı icraatlar gerekiyor!.. Konuşma ve 'Vaat' zamanı değil, şimdi iş yapma zamanıdır!.. Elin oğlu dünya işlerini halledip de, uzayda yeni hayatlar ararken, şu bizim uğraştığımız işlere bir bakar mısınız!? Onlar gidiyor Mars'a, AY'a; biz dünyada gidiyoruz hâlâ yaya!..

DEVA Partisi'nden sayın İdris Şahin ne güzel söylemiş; "İsmail Kahraman gibi siyasetçilerin miadı doldu, artık çekilsinler bir kenara da, emekliliklerinin tadını çıkarsınlar" demiş ya? Şu günümüz koşullarına uymayan düşüncelerine bakınca, böyle siyasetçilerin modasının çoktan geçmiş olduğu kanaatine biz de varıyoruz!..                   Sakin KOŞAR...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI