FENERBAHÇE (FB), BOZÜYÜK'TE ÖKSÜZ KALDI !?

 

                 FENERBAHÇE (FB), BOZÜYÜK'TE ÖKSÜZ KALDI !?

Yatağan-Bozüyük Mahallemizin en sempatik ve sevilen insanlarından olan Halilibrahim oğlu 'Mehmet Pınarbaşı' ağabeyimizi 10 Ekim 2020 Cumartesi günü ebediyyen kaybettik!.. Uzun zamandır 'solunum yetmezliği' rahatsızlığı çeken bu büyüğümüz, Muğla'da hastanede tedavi görürken aramızdan ayrıldı!..

Köyümüzde bir düzine kadar olan meşhur "1946 Doğumlu" büyüklerimizin en renklisi olan Mehmet Pınarbaşı, güzide futbol kulüplerimizden Fenerbahçe'nin en ateşli, en vefakâr ve en tutkulu taraftarı idi!.. Bu sevdası yüzünden ömrü boyunca nice dost ve akrabaları, nice komşuları ve nice diğer takımların taraftarlarıyla kavgalar etmiş, küsmüş, bu yüzden çok büyük de diyetler ödemiştir!.. Onun için dünya bir yana, FB bir yana idi!..

Mehmet Pınarbaşı ağabeyimiz, resmen 1968 yılında kurulan "Bozüyük Spor Kulübü"nün de en büyük destekçisi, taraftarı ve sempatizanı idi!.. Rahmetli 'İsmet Akalp' ağabey bir danasını satarak, bu kulübün kurulmasına en büyük katkıyı yapmıştı!.. O tarihte ilk maçımızı yapıp, Milasgücü'nden tam '12 tane gol' yediğimiz maç dönüşünde, minibüste en çok ağlayan, üzülen, gelecek maçta en çok intikam alma yeminleri ederek evine giden de oydu!..

Daha sonraki (1970 ve 1980)'li yıllarda Yatağan Kaymakamlığınca  "Bahar Futbol Turnuvaları" düzenlendi... Bozüyükspor her turnuvada favori takım olarak sahalara çıktı, çoğunda 'Şampiyon Takım' oldu, kupaları köyüne getirdi!.. Bu fotoğraflara baktığınızda, toplu takım ve kupaların alınışı görüntülerinde, en başta hep o vardı!.. Kendisi futbol oynayamaz, bu konuda pek becerisi yoktu ama, 'En İyi Taraftar' olmayı yıllarca sürdürdü!..

Ne zaman sahada köyün takımının veya televizyonda FB'nin maçı olsa, saatler öncesinden hazırlanıp, en yeni elbiselerini giyerek, onu en önde görürdünüz!.. FB veya Bozüyükspor konusunda hiç taviz vermeyen, gerektiğinde en kaba insan haline gelen bu büyüğümüz, aslında çok saygılı ve çok da yardımseverdi!.. En yakını olan devlet memurlarına bile her konuşmasında "Hanımefendi, Bey" diye hitap eder, hiçbirine saygıda kusur etmezdi!.. Eşimin akrabası olmasına rağmen, bana da genelde 'Sakin Bey' veya 'Sayın Enişte' diye hitap etmekten, benim itirazlarıma rağmen hiç vazgeçmedi!..

Tabii, bizim köyün FB taraftarları deyince ilk akla gelenler Necdet Karaman, Hasan Öztürk, Suat Gencel, Hüseyin Bilgin, Mehmet Cinaz, Günal Öztürk, Yaşar Gencel, Mehmet Koşar, Baki Gencel, Hüseyin Çankaya ve Ramazan Dural gibi isimler olsa da; 1974 sonrası Trabzonspor (TS), İstanbul dışından, yani Anadolu'dan ilk şampiyon takım olunca,; Necdet Karaman, ben, Ramazan Dural, İsmail Cinaz ve bazı Roman arkadaşlar TS taraftarı olmuştuk!.. O tarihten sonra pek belli etmese de, Mehmet Pınarbaşı ağabey bize hep 'ikinci sınıf vatandaş' gözüyle bakmaya başlamıştı!..

Bozüyükspor'da Galatasaraylı Hüseyin Tütüncü, Mehmet-Metin-Vahdettin Beçin, Rafet Bacak, Ünsal (Yılmaz) Cinaz, Hüseyin (Kamil) Sökük, Mehmet Yüksel; Beşiktaşlı Rifat Gencel gibi başarılı futbolcular olsa da, onun en çok takdir ettikleri FB'li olan Terzi Kara Nail, Hasan Öztürk, Suat Gencel, Süleyman Soylu, Mehmet Koşar, Günal Dal, Baki ve Nurullah Gencel gibi futbolcular olurdu!.. Eee, ne de olsa FB sevgi ve saygısı her konuda beyninde daha ağır basardı!..

Sevgili 'Mehmet Pınarbaşı' ağabeyimiz; sen gittin ama, bak bu güzel anıların hep bizimle kaldı yadigâr!.. Toprağın bol, mekânın Cennet olsun derken, bütün aile yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyorum!..

Bizim deli Orhan Veli bir şiirinde; "Kimse duymadan ölmeliyim/ Ağzımın kenarında bir parça kan bulunmalı/ Beni tanımayanlar:/ 'Mutlaka birini seviyordu' demeliler/ Tanıyanlar ise;/ 'Zavallı, çok sefâlet çekti' demeli/ Fakat hakiki sebep/ Bunlardan hiç birisi olmamalı..." diyordu ya? Mehmet ağabeyimiz hayatta en çok FB'yi sevdi, mezar taşında da bunu belirtmekte yarar görüyorum, 'Muğla FB'liler Derneği'ne duyurulur!..        Sakin KOŞAR...

YAZARIN DİĞER YAZILARI