HAMAMIN TASI VE 'ARŞİMED' !?

HAMAMIN TASI VE 'ARŞİMED' !?

Suyun kaldırma gücünü hamamda yıkanırken bulan Arşimed, belinde peştimalı, elinde hamamın metal tası olduğu halde o sevinçle dışarı fırlayıp; "Buldum!.. Buldum!.. Buldum!.." diye sokakta koşarken, cahil ve zavallı hamamcı da, değeri sadece 3 - 5 lira civarında olan tasının derdine düşüp, Arşimed'in ardından telâşla koşup; "Ne bulması be!.. O hamam tası bana babamdan kaldı, nereye götürüyorsun onu!?" diye avazı çıktığı kadar bağırmış ya?

Eğitim, bilgi, liyakat denilen şeyler, böyle işlerde nasıl da ortaya çıkıveriyor değil mi? Arşimed orada, 'Katrilyonlarca Lira' ile izah edilemeyecek büyüklükte bir buluşa imza atmış, bu büyük sevincinden de çıplak halde sokağa fırlamış... Cahil hamamcı ise, bu işin ciddiyeti ve büyüklüğünden habersiz olarak 3-5 liralık eski hamam tasının peşine düşmüş!.. Buradaki insan ve liyakat farkını düşünebiliyor musunuz? Arşimed'in bu buluşu sonrasında, milyonlarca tonluk yük gemileri inşa edilip, dünya ticareti bugünlere gelebilmiştir!..

İşte son yıllarda bizim gibi ülkelerde 'Liyakat' konusu sık sık gündeme geliyorsa eğer, ülkeleri yönetenlerde de 'Tasının Derdine Düşmüş Hamamcı' gibi yöneticiler olmasındandır!.. Geçmiş yıllarda iktidara gelenlerin kurdukları hükümetlerde öyle Bakanlar görevlendirildi ki, o atamalara kargalar bile gülmüştü!.. Örneğin: Milli Eğitim Bakanlığı'na bir eğitimci getirileceğine, Orman Mühendisi bir Bakan getirildi!.. Sağlık Bakanlığı'na bir Avukat, Ticaret Bakanlığı'na emekli bir Tapucu, Dışişleri Bakanlığı'na yarım yamalak Fransızca bilen bir İktisatçı getirildi... Düşünce ise şuydu; "Ben nasılsa Başbakanım, ülkeyi ben yönetiyorum, Bakan bizden olsun da, neci olursa olsun fark etmez" şeklindeydi... Oldu mu? Tabii ki olmadı, o yıllardan beri geri geri giderek, bugünkü hallere düştük ya zaten!..

Haberleri okuyorsunuz değil mi? Dünyada ilk 10, ilk 20 üniversite içinde bir tek üniversitemiz kalmadı; ilk 400 ve 1.000'den başlayanlar içinde birkaç üniversitemiz olabildi!.. Geçenlerde Adalet Bakanlığı'nın Adıyaman'da açtığı 9 kişilik 'Temizlik İşçisi' kadrosu için, tam 5.217 kişi sınava başvurdu, bunların da tam "1.143 Tanesi Üniversite Mezunu" işsiz çocuklarımızdı!.. Hani TÜİK'e göre bu ülkede işsizlik oranı düşmüştü?

Türkiye 'Demokraside' o kadar geri gitmiş ki; "Vanuatu, Gana, Fiji, Namibya, Papua, Kongo, Uganda, Mozambik, Kenya, Libya, Mısır ve Surinam" devletlerinden bile geri kalmışız, iyi mi? Şimdi bu devletlerin haritadan yerini çoğumuz gösteremez, ama demokraside bile bizi geride bırakmışlar!.. "2021 Demokrasi Endeksi"nde 179 ülke arasında, bizim Türkiye 149'uncu sırada bulunuyor, bu daha da iyi mi!?

Ya şu "Irak'a Papa'nın Ziyareti" sırasında başımıza gelenler!? Daha düne kadar elimizde büyüttüğümüz Barzani'nin bize karşı ihanet içinde olduğunu gördük!.. Papa için bastırdıkları 'Hatıra Pulları' üzerindeki sözde Kürdistan sınırları içinde, bizim "Adıyaman, Şanlıurfa, Malatya, Elazığ, Erzincan, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak, Bitlis, Van Hakkari, Bingöl, Muş, Ağrı, Kars, Iğdır, Tunceli, Kilis, Hatay, Gaziantep, Sivas, Erzurum ve Kahramanmaraş" İllerimiz de var, tam 25 tane!..

Ulan 'Barzani' denen hadsiz ve çömez adam; sizin bütün yollarınızı, köprülerinizi, devlet binalarınızı, hastane ve okullarınızı yaptık, size elektriği kendi vatandaşımıza sattığımızın yarı fiyatına satıyoruz, maaşları ödeyemediğinde para gönderiyoruz, bunca iyiliğin karşılığı 25 İlimizi elimizden almayı düşünmek mi olacaktı!?  

Belki şimdilik cezasız kalmış gibi görünebilirsin de, yarın o bastırdığın ayıplı pulların var ya, seni yüzükoyun yatırıp da, en münasip yerlerine yapıştırmazsak namerdiz!.. Sen hâlâ bu Atatürk Türkiyesi'nin neler yapabileceğini öğrenemedin mi ufaklık!?  Hadi bakalım, yarınlar olsun da, hayır olsun inşallah!..             Sakin KOŞAR...

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI