İŞLENEN SUÇLARDAKİ "İYİ HAL İNDİRİMİ" UYGULAMASI !?

 

Bu ülkenin insanlarından sonra, son yıllarda artık hiçbir hayvanın da güvencesi kalmadı !.. Özellikle son günlerde ayda '40-50 Kadın' kocaları, sevdikleri, boşanan veya boşanmak üzere oldukları erkekler tarafından öldürülür oldu!.. Israrla yazmamıza rağmen, ne TBMM'de mevcut cezaların arttırılması, ne de koca koca Üniversitelerimizde bu konunun yeterince ve ciddi şekilde araştırmaları yapılıyor!.. Allah aşkına, nereye gidiyor bu ülke !?

Mart ayı başlarında ülkemiz ve tüm dünya TV'lerinde gördü; 'Eros' adlı dili-ağzı söylemez bir kedi asansöre girmiş, 'İbrahim Keloğlan' adlı o apartmanda yaşayan öfke küpü adam sessizce yaklaşıyor, köşede sıkıştırdığı zavallı kediyi defalarca tekmeleyerek orada öldürüyor!.. Tepkiler ve şikâyet üzerine adam gözaltına alınıp, mahkemece yargılanıyor!.. Mahkeme, cezası 3 yıl olan bu suç için, sanığa -her ne hikmettense- İYİ HAL indirimi uygulayıp; 2 yıl 6 ay ceza verip, 'yurt dışı yasağı' da koyuyor ve bu rezil adamı aramıza salıveriyor!.. Adam zaten bu işten yırtmışken, ne diye dışarıya kaçacak da, kendisine 'yurt dışı yasağı' konuyor, bunu anlamakta da güçlük çekiyoruz?

Bu neyin iyi hal indirimidir Allah aşkına!? Savunmasız ve kaçacak bir yeri olmayan el kadar kediyi tekmeleyerek öldüren bu cani ruhlu adamda, hangi iyi hali görmüştür bu yargılayanlar!? Adam resmen 'hayvan katili' yahu!.. Kediyi öldüren bu güruh, yarın bir komşu çocuğunu da aynı şekilde öldürmeyeceği ne malûm, sizde bunun garantisi mi var!?

Bir köpeğe tecavüz ederken suçüstü yakalanan 'Yalçın Ünalleylioğlu' da, tutuksuz yargılanmak üzere, yeni mahkeme tarihi taa '24 Eylül 2024' gününe verilmiş, iyi mi? Bunca zamanda bu adamın daha nesi araştırılacak, zati 'Suçüstü ve Donsuz' vaziyette yakalanıp da getirilmiş işte, böyle bir ahlâksızın daha nesini öğreneceksiniz de süreyi uzatıyorsunuz ki!? Bunda, 'topluma olayı unutturma amacı' olabilir mi acaba?

'Ahmet Aybar' isimli sapık da, "Badem" adlı yavru köpeğe tecavüz ederken yakalanmış, yavru köpeğin ölme ihtimali varken, o sapık da 3 yıldan yargılanırken, 'İyi Hal' indirimiyle kendisine 2 yıl 2 ay hapis, 8 Bin TL para cezası verilip, aramıza salıverilmiş... Yahu bu adamın yaptığı hangi iş iyi, hangisi ahlâklı ve bir insana yakışıyor da, topluma hangi örnek davranışı göstermiş de, 'iyi hal indirimi' uygulanıyor dostlar!? Sahi, bu 'iyi hal indirimleri' böyle sapık ve ahlâksızlar için uygulanıyor da, sosyal medya hesabından iktidar uygulamalarına iki satır yazı yazanlara niye uygulanmıyor, niye bunlar aylarca-yıllarca içeride yargılanmadan tutulabiliyorlar!? 'Adalet' denilen şey bu mu yani !? 

Hatırlayanlar vardır; TBMM 2021 yılında "7332 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Yasası'nda bir değişiklik yaptı... O zaman herkes gibi biz de bu cezaların yetersiz olduğunu, bu yeni yasayla suçlulardan kimsenin ceza görmeyeceğini söyleyip durmuştuk!.. Hiç unutmam, AKP'li Avukat-Milletvekili sayın Özlem Zengin, bütün bu eleştirilere karşı Meclis'te çıkıp aynen; "İşlenecek hiçbir suç, cezalarla engellenemez!" demiş, bu yeni yasa değişimini şiddetle savunmuştu... (Cumhuriyet Gazetesi Yazarı sayın 'Zülal Kalkandelen' de, 15 Mart 2024 günkü yazısında aynı konuyu eleştiriyordu...) Aradan üç yıl geçti, konu hiç de sayın Özlem Zengin'in dediği gibi olmadı, bu cezalar yüksek ve caydırıcı olmalıydı!..

İnsan kılığındaki bu yaratıklar her türlü suçu işlerken 'Canavar' kesilip, duruşma günlerinde üzgün görünüp, takım elbise ve kravatla görüntü verince, birden bire 'İyi İnsan' oluveriyor da, bunun için mi "İyi Hal İndirimi" uygulanıyor acaba? Bunların kalkıp da; "Pişmanım!" demeleri, canice aldıkları hangi 'Canı' geri getirecektir!? Bunu hangimizin aklı ve vicdanı kabul eder ki!? Çok eleştirilen bu işten ivedilikle vazgeçilmesi, suçluların hak ettikleri cezalara çarptırılması, herkesin beklediği bir uygulama olacaktır!..               
YAZARIN DİĞER YAZILARI