JANET YELLEN UYARDI: "KRİPTO PARALAR ÇOK RİSKLİ !.."

JANET YELLEN UYARDI: "KRİPTO PARALAR ÇOK RİSKLİ !.."

ABD'nin Hazine Bakanı olan bayan Janet YELLEN, son yıllarda piyasada bulunan 'Kripto Paralar' ve sanal varlıkların, epeyce bir soruna dönüşmeye başladığını belirtip, dünyadaki finansal sistemin bu türlü kötü aktörlerden  korunması gerektiğini belirtti!..

Bayan Yellen konuşmasında; dolandırıcılık, kara para aklama, terör finansmanı, uyuşturucu parası transferi ve veri gizliliğiyle ilgili bir risk patlamasının tam ortasında bulunulduğuna dikkat çekti!.. Kripto para birimlerinin en çok işlem göreni "Binance Borsası"  tüm zamanların en yüksek işlem trafiğini duyurduktan sonra çökmüştü... Bu sebeple Binance; spot ve marj ticareti hizmetlerini askıya almıştı... Öte yandan "Bitcoin" için harcanan enerji, Türkiye'nin yıllık elektrik harcamasının % 40'ı kadar bir enerji harcamıştı...

Son dönemdeki açıklamaları ile kripto paraları uçuran, servetini katlayan ve herkesin bir "Dahî" gözüyle bakmaya başladığı 'Elon Musk' için, bizim ünlü ekonomistlerimizden Atilla Köksal, Dr. Anıl Aba ve Doç. Dr. Hakkı Öztürk; bu adamın geçmişte ABD - 'SEC'den ceza alan, sanal bir zenginlik yaratan, dahî görünümlü bir balon, bir manipülatör olduğunu söylüyorlar!.. Bu şüphe de, bayan Janet Yellen'in kuşkularını haklı çıkarıyor!..

Sizleri bilemem, ama ben Amerika dolaylarından gelen hiç bir şeye güvenmem, sevmem ve saygı da duymam!.. Çünkü onların dünyası tamamen "Almaya, Yolmaya, Soymaya" dayalı olduğu için ben hiç ilgi duymam!.. 1950'li yıllarda İlkokul öğrencisiyken, 1960'lı yıllarda 'Öğretmen Okulu' öğrencisi iken, güya bize 'ABD Yardımı' diye gönderdikleri yiyecek ve içeceklerden de çok çileler çekmiş, öğretmenlerimden eşek yüküyle dayaklar yemiştim!..

Bilirsiniz, sarı çuvallarla gelen bir 'süt tozları' vardı!.. Sanki biz köylü çocukları hiç süt içmiyormuşuz gibi, sanki herkesin inek-keçi-koyunları yokmuş gibi, her sabah okulda bu süt tozunu kaynatıp, zorla bize içirirlerdi!.. Gres yağına benzer iğrenç tadı olan peynirleri vardı!.. Süt tozunun kokusu burnuma sanki 'DDT' zehri kokusu gibi, tadı da dilime yanmış ekmek-isli ekmek kokusu gibi gelir, asla içemezdim!.. Kimseye çaktırmadan ilk günlerde bizim zorlu boğazı olan 'Kaca Memet'e bu sütleri içirip kurtuldum!.. Ama Ziyaettin öğretmen beni yakalayınca, duvar diplerine dökmeye başladım, onu da Mustafa öğretmen görüp, Müdürümüz Süreyya Buğday'a bildirince olanlar oldu!.. Bir ton dayaktan sonra, her gün sütü öğretmenlerin önünde içme cezasıyla, her gün içimi-dışıma çıkarmaya başlamışlardı!..

Bu işkence Öğretmen Okulu'nda da devam etti!.. Neyse, orada sütleri hiç doymayan M. Ali Katrancı adlı sınıf arkadaşıma kakalayıp kurtuluyordum ama, bir süre sonra yediğimiz etlerin Amerikan Bizonu etleri olduğunu öğrenince, bazı günler aç kalmaya başlamış, çok zayıflamıştım!.. Çarşı izni olduğu günler yedek yiyecek getirip, kimseye çaktırmadan dolabıma saklamaya başladım da kilom yerine gelmişti!.. Sonra öğrendik ki; bu yardımlar meğerse, taa II. Dünya Savaşı öncesinden soğuk hava depolarına istifledikleri, 25-30 yıllık ABD askerî yiyecekleriymiş... Savaş bitince de, bunları çöpe atacaklarına, bize 'Yardım' diye göndermişlermiş... Şu ABD'liler ne iyi ve hayırsever (!) insanlar değil mi? Yani anlayacağınız, ben bu Amerikalılardan ezelden beri çok çekmiş bir kulunuzum!..

Şu kilosu yerinde, sarışın ABD'li ekonomist Janet Yellen büyüğümüz, uzun süren ekonomi toplantısı bitiminde yaptığı uyarılar sonrasında, biraz sıkılıp da bir de üstüne sessizce 'yellendi' mi, yemin olsun bilmiyorum!? Böyle bir şey olsaydı, herhalde bu işin de 'kokusu' hemen ortaya çıkardı, çünkü siyasette hiç bir şey gizli kalmaz, değil mi? Ama günümüzün yeni yetme manipülatörlerine, kripto paralarına karşı uyarıları dikkate değer açıklamalardı!.. Kendisine çok teşekkür ediyor, sağlıklı günler diliyorum...        Sakin KOŞAR...

 

 

 


YAZARIN DİĞER YAZILARI